Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi ürünleri, Türkiye’de bankalar tarafından en çok kullandırılmaya teşvik edilen ürünlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor zira hem dosya masrafları, hem belli başlı kazançlar hasebiyle bankalar; bu tarz kredilerden oldukça fazla kar elde edebiliyorlar.

kredi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bankaların sunduğu gerek kampanyalar, gerekse kişiye özel teklifler genellikle bu minvalde süregeliyor ve hemen herkesin kullandığı kredi ürünlerinin ardında büyük bir kesinti yaşatacak bir detay muhakkak bulunabiliyor.

Günümüzde de, kredi açılış ücreti, dosya masrafı, faiz oranları derken bankaların kendi içerisinde para kazandığı pek çok etmenin olduğu bilinmekte. Biz de, bu sebepten bugünkü yazımızda sizler için kredi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunu cevaplayacağız.

Aşağıdaki maddeler, bir kredi alırken muhakkak değinmeniz ve araştırmanız gereken etmenleri içeriyor. Siz de bu maddeleri araştırarak kendinize uygun bir kredi teklifi bulursanız, hem pek çok masrafı minimize etmiş; hem de bazı masraf gerektiren etmenlerden kaçınmış olursunuz.

Sigorta Zorunluluğu

Pek çok özel banka; taşıt ve konut kredisi verirken genelde çok fazla sigorta talep edebilirler. Konut kredisinde, konut sigortası, DASK ve benzeri krediler istenebilirken; taşıt kredisinde kasko zorunludur ancak bunun dışında hayat sigortası da talep edilebilir.

Bu sebepten, sigorta zorunluluğunu olabildiğince minimize eden bankaları araştırmanız ve bunlardan teklif almanız gerekir. Günümüzde yasal olarak baktığımızda sadece DASK ve kaskonun zorunlu olduğu görülebilmektedir. Bunun dışındaki tüm sigortalar tarafınıza bankalar tarafından sunulur ve prensip gereği bankalar bunları zorunlu tutabilmektedir. Bu sebepten, farklı teklifleri değerlendirmeniz ve iyi araştırma yapmanız; her zaman sigorta masraflarını minimize etmek amacıyla en doğru yoldur.

Faiz Oranı

Elbette, ikinci en büyük etmen; faiz oranı olarak karşımıza çıkıyor. Gerek ihtiyaç, gerek taşıt gerekse konu kredisinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey bankanın tarafınıza sunacağı faiz oranıdır. Faiz oranları düşük olsa dahi, vadeler uzadıkça yahut tutar arttıkça faiz oranını arttıran pek çok banka olabilir.

Bu sebepten, sabit faiz oranı sunan bankaları tercih etmeniz her zaman daha doğru bir yol olarak karşınıza çıkar. Bunun dışında, günümüzde “masrafsız kredi” minvalinde verilebilen pek çok kredi ürününün faiz oranının yüksek olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Dolayısıyla, kredi alırken dikkat etmeniz gereken etmenler konusunda faiz oranı; hayli önemli bir yerde.

Komisyonlar

Bankalar tarafından özellikle faiz oranı düşük kredilerde sunulabilen komisyon ücretleri yine dikkat etmeniz gereken etmenlerden bir tanesi. Genelde, kredi açılış ücreti olarak da sunulabilen ve herhangi bir kredi tipine özel olmayan; her krediden alınabilen bu komisyonlar, kredi tutarının %1 ila %2’si oranında alınabilmekteler.

Dolayısıyla, siz de kredi çekecekseniz ve faiz oranı düşük bir kredi buldum, minvalinde seviniyorsanız; öncelikle alınacak komisyonlara göz atmanızı öneriyoruz. Çoğu banka günümüzde, reklamlarda büyük puntolarla, neredeyse faizsiz kredi verdiğini belirtirken bu faizin komisyonlardan çıkarıldığını da maalesef belirtmezler.

Erken Ödeme Cezası Miktarı

Oldu ya, konut kredinizi öderken, ansızın elinize toplu bir para geçti ve bu kredi borcunuzu her ay faiziyle ödememek için tamamıyla kapatmak istediniz. Bunun mümkünatı elbette var ancak erken ödeme cezasını da işin içine katmanız şart.

Kalan kredi tutarının %2’si minvalinde, maksimum değer olarak alınabilen erken ödeme cezası; konut kredisini toplu ödemek istediğinizde tarafınıza faizlerden kurtulduğunuz için verilen cezadır. Banka, faiz tarafında kazanacağı karın bir kısmını en azından erken ödeme cezasından kurtarmak ister.

Günümüzde her bankanın konut kredisi sözleşmesinde bulunan erken ödeme cezası miktarının yüzde kaç olduğunu muhakkak öğrenin ve öğrenmeden herhangi bir şekilde krediden faydalanmayın. Aksi halde, faiz oranından daha fazla bir ceza ödeyerek borcunuzu kapatmak durumunda kalabilirsiniz.

Dosya Masrafı

Bankalar tarafından her kredi tipi için sunulan dosya masrafları da yine kredi alırken dikkat etmeniz gerekenlerin başında geliyor. Bakıldığında, her kredi tipi ve tutarı için değişik tutarlarda dosya masrafı çıkarabilen bankalar olduğu gibi; sabit bir dosya masrafı bulunan yahut dosya masrafsız kredi verdiğini söyleyen bankalar da mevcuttur.

Genelde, dosya masrafsız kredi verdiğini söyleyen pek çok banka üçüncü maddedeki komisyonları yahut kredi açılış ücretini yüksek tutmaktadır ve böylece karını oradan elde etmektedir.

Dolayısıyla, kredi çekerken dosya masrafsız olsa da, muhakkak üçüncü maddeyle paralel olarak bu maddeyi değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Dosya masrafları günümüzde 50’den 250 TL’ye kadar pek çok oranda değişiklik gösterebiliyor.

Ödeme Gücünün Belirlenmesi

Günümüzde banka mağdurlarının en büyük sorunlarından bir tanesi; tabiri caizse kıtı kıtına geçinirken bir de kredi kullanarak geleceklerini heba etmeleriyle başlamaktadır. Siz de, kredi kullanmak istiyorsanız ve aylık belli, düzenli bir geliriniz varsa bile; ev ekonominiz bu tutarın zaten hepsini kapsamaktaysa kesinlikle kredi kullanmayınız. Aksi durumda, birkaç ödeme sonrasında herhangi bir acil masrafta epey dara düşebilir ve borçlarınızı ödemede zorluk çekebilirsiniz.

Kredi çekmek istiyorsanız, öncelikle aylık gelirinizin ve ev ekonominizin arasındaki ilişkiyi iyi hesaplamalı; bunun yanında aylık kredi borcunuzu ödeseniz bile, ev ekonomisinde ek para kalmasını bir şekilde sağlayıp; kredinizi çekmelisiniz. Bu minvalde düşünmediğiniz ve aylık elinizde kalan son parayı ödeme için kullanabileceğinizi düşünüp kredi çektiğiniz durumlarda; maalesef dara düşebilir hatta kredi mağduru dahi olabilirsiniz.

Kredi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusu, şüphesiz çok fazla detay içeren bir soru ancak yukarıdaki maddelerin “başlıca” gereklilikler olduğunu söylememiz mümkündür. Dolayısıyla, bu gerekliliklerin kontrolü sonrasında kredi çekiminizi yapıp, ödemelerinizi de altıncı maddedeki yönergeye göre yapmanızı tavsiye ediyoruz; aksi durumda birtakım sıkıntılar yaşayabilmeniz ve kredinizi alırken haddinden fazla kesinti yaşayabilmeniz muhtemel olacaktır.