Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli 2021 ?

Birçok banka müşterilerine ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. İhtiyaç kredisi için başvuru yaparken başvuru yapacak kişide aranan bazı şartlara, talep dilecek belgelere, kredinin koşullarına ve imzalanması gereken belgelere dikkat edilmesi gerekiyor. Böylelikle herhangi bir sorun yaşamamış olursunuz hem de başvurunuzun boşa gitmesini önlemiş olursunuz.

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilmek için aranan şartlardan ilki kanunen reşit olmanızdır. Yani kredi başvurusunda bulunabilmek için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir.

Bunun ardından aranan önemli şartlardan birisi de bir geliriniz olması gerekmektedir. Yani bankaya gelir belgesi ibraz edebiliyor olmalısınız. Bu gelir belgesi bir maaş bordrosu da olabilir veya vergi levhası da olabilir. Vergi levhasına sahip değil ve eğer bir çalışansanız en az son 3 aylık süre zarfında aynı iş yerinde çalışıyor olduğunuzu gösteren bir SGK belgesini bankaya sunmanız gerekmektedir. Bazı bankalar ise en az 6 aydır çalışıyor olmanızı istemektedirler.

Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Şuan en fazla 36 aya kadar uygulanabilen vadeler ile beraber ihtiyaç kredisi imkanından yararlanabilirsiniz. Ayrıca gerekli şartlardan bir tanesi de kredi taksitlerinizin, aylık gelirinizin yarısından fazla olamayacağıdır. Örneğin 3,000 TL bir gelire sahipseniz, aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı 1,500 TL \’yi geçemez.

Tüm bu şartları yerine getirdiğinizi düşünerek kredi başvurusu için uygun krediyi araştırıp faiz oranı düşük bir kredi bulduktan sonra başvurunuzu yaptınız ve bankadan size bir cevap gelerek başvurunuz ön onay alacaktır. Bu durumda krediniz onaylandı anlamına gelmez fakat gerekli belgeleri ibraz edebilirseniz krediniz onaylanacak anlamı taşımaktadır. Bankanıza tüketici ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunmak istiyorsanız görüşmeye gittiğinizde mutlaka şu belgeleri ibraz edebilmeniz gerekmektedir:

Üzerinde TC numaranızın yer aldığı bir kimlik belgesi. Bu belge nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport olabilir.

Diğer bir belge de ikamet adresinizi gösteren belgedir. Bu belge başvuru yapan kişinin adına düzenlenmiş herhangi bir fatura (elektrik, su, cep telefonu, internet faturası gibi) ya da muhtarlıktan veya E-Devlet\’ten alınmış bir ikametgah belgesi olabilir.

Gerekli belgelerden bir başka ve en önemli olan belge ise gelir belgesidir. Eğer bir çalışan iseniz imzalı mühürlü bir maaş yazısı, maaş bordrosu, serbest meslek çalışanıysanız ticaret sicil gazetesi ya da bir vergi levhası veya bilanço tablosu, eğer çiftçilik ile uğraşıyorsanız müstahsil makbuzu, çiftçilik belgesi veya arazi tapusu; emekliyseniz emekli maaşı banka hesabı cüzdanı gerekmektedir.

Bu belgelerden size uygun olanını bankanız ibraz ederek ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Etmeli?

Bankaların kredi hesaplama araçlarıyla ihtiyaç kredisi hesaplaması yapılırken ayrıca ihtiyaç kredisinin faiz oranları ve kullanacağınız ihtiyaç kredisinin dosya masraflarının olup olmamasına, eğer varsa ne kadar olduğuna da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü tüketici kredilerinde kredi miktarının toplam ödenecek borç miktarına, sigorta tutarı, dosya masrafı ve ihtiyaç kredisinin faiz oranları etki edecektir. Dosya masrafı denilen gider kalemi, ihtiyaç kredisi kullanılırken bankaların dosya açılış ücreti adı altında müşterilerinden tahsil ettiği bir ödemedir.

Diğer tüm kredi çeşitlerinde de olduğu gibi dosya masrafı, çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i oranında talep edilebilir. Bu orandan daha fazlasını bankalar müşterilerinden talep edemezler.

Kredi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Bankaların müşterilerine kullanmaları için sundukları ihtiyaç kredilerinin faiz oranları, bankaların bir takım kendi prosedürlerine ya da piyasa koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Yıllık olarak veya belirli dönemlerde gerçekleştirilen değişiklikler sonucunda kullanmak istediğiniz kredinin türüne göre uygulanacak faiz oranlarında bazı farklılıklar ile karşılaşabilirsiniz. Piyasalarda yaşanan bazı gerileme veya bankaların nakit akışları içinde tekrar yapılandırılan faiz oranları ile birlikte ihtiyaç kredisi kullandığınızda toplam ödeyeceğiniz miktarı tutarı öğrenebilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi kullanmak isteyenlerin birçoğunun sorduğu ilk soru ne kadar kredi kullanabileceği olur. Banka müşterilerinin kullanabileceği kredi miktarı, yasal kararlar ile belirlenmiştir. Yasaya göre çektiğiniz kredi için ödeyebileceğiniz aylık taksit ödeme tutarı en fazla belgeleyebildiğiniz gelirinizin % 50\’sini geçmemelidir. Bu sınırlar bazı dönemlerde güncellenerek değişiklik gösterebilir. Bunun için kredi başvurusu yapmadan önce bankanızla görüşerek kesin bir bilgi edinmelisiniz. Eğer bu şartlardan biri sizin için uygun değilse kredi başvurusu yapmamanız önerilir. Çünkü kredi başvuru yaptığınızda ret cevabı alırsanız bu durum sizin kredi puanınızı düşürecek ve kredi çekebilmenizi daha da zorlaştıracaktır.