Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için başvurduğu yöntemlerin başında kredi çekmek gelmektedir. Bankaların onay vermesi halinde kredi çekmek için bazı belgelerin de hazırlanması gerekmektedir.

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisine başvurmanız halinde hangi belgelerin isteneceğinden bahsedeceğiz.

Kredi Başvurusunda Belge İbraz Etmek

Bankalar, her daim düzenli geliri olan ve ödemelerini hiçbir zaman aksatmayan müşterilerle çalışmak ister. Aksi bir durumun yaşanmaması adına da birtakım önlemler alır.

Bu önlemlerin başında ise belgeler gelmektedir. Hangi kredi türü olursa olsun bankaların müşterilerinden istediği bazı belgeler bulunmaktadır.

Kredi başvurusunda bulunan herkes de belge ibraz etmek zorundadır. Belge ibraz etmek istemeyenlere ise hiçbir şekilde kredi çekme şansı tanınmamaktadır.

Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler

kredi başvurusunda istenen belgeler

İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekmek için belli ölçütlere sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle ve muhakkak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Hatta bazı bankaların yaş sınırı 20 olduğu bile gözlenmektedir. Her bankanın kredi çekme şartlarında farklılıklar olsa da genel itibarıyla uyulması gereken şartlar ve hazırlanması gereken birtakım belgeler bulunmaktadır.

Kredi başvurusunda istenen belgeler arasında; kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi ve gelir belgesi olmazsa olmazlardandır. Bunların dışında kredi başvurusunda istenen belgeler, her bankaya ve çekilecek olan kredi türüne göre değişiklik göstermektedir.

İhtiyaç Kredisi Alırken İstenen Belgeler

İhtiyaç kredisi, günümüzde en çok tercih edilen kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğitimden, tatile birçok önemli ihtiyacımızı karşılamak için ihtiyaç kredisi çekeriz. Bankalar, ihtiyaç kredisi çekebilecek olan kişilerden birtakım belgeler istemektedir.

İşte ihtiyaç kredisi alırken istenen belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Pasaport ya da ehliyet de olabilir.)
 • İkametgah belgesi (Bunun yerine kredi başvurusunda bulunan kişinin üzerine kayıtlı, son 3 aya ait herhangi bir fatura da olabilir.)
 • Maaş bordrosu (Şayet aynı bankada hesapları varsa, memur ya da emeklilerden gelir belgesi istenmemektedir. Eğer hesapları yoksa memurlar için maaş bordrosu ya da maaş yazısı, emekliler için de emekli hesap cüzdanı istenmektedir.)

Taşıt Kredisi Alırken İstenen Belgeler

Araç sahibi olmak isteyen ve gerekli nakit paraya sahip olmayan kişiler, taşıt kredisi çekmeyi tercih etmektedir.

Kredi çekme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayan kişilere de bankalar, uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri sunmaktadır.

Taşıt kredisi çekmek ve bu kredinin imkanlarından yararlanmak isteyen kişilerin de bankaya hazırlaması gereken bazı belgeler vardır.

O belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Kimlik fotokopisi, ehliyet ya da pasaport
 • İkametgah belgesi ya da kredi başvurusunda bulunan kişi adına kayıtlı son 3 aya ait herhangi bir fatura
 • Gelir belgesi (Memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, emekliler için de emekli hesap cüzdanı istenmektedir.)
 • Serbest çalışanlar için vergi levhası
 • Alınacak olan aracın ruhsat fotokopisi ya da noter satış belgesi

Konut Kredisi Alırken İstenen Belgeler

Artık ev sahibi olmak hiç de zor değil! Günümüzde kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen herkes, konut kredisi başvurusunda bulunmaktadır.

Bankalar da ev sahibi olmak isteyenlere en uygun faiz oranlarıyla konut kredisi imkanı sunmaktadır. Ancak yalnızca bankaların belirlediği birtakım şartlara uyan kişiler konut kredisi alma hakkına sahip olmaktadır.

Her bankanın konut kredisinde istediği belgeler de farklı olabilmektedir.

Ancak genel itibarıyla konut kredisi alırken istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • SGK kaydı
 • Alınacak olan eve ait yapı kullanım izni belgesi ya da tapu belgesi fotokopisi