• YARIM ALTIN
  1.482,00
  % 1,67
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0799
  % 0,24
 • € EURO
  9,7292
  % 0,55
 • £ POUND
  11,2625
  % 0,70
 • ¥ YUAN
  1,2408
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1060
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  462725,429
  % 6,99
 • BIST 100
  1.393,42
  % -1,05

Kredi Çekebilmek İçin En Az Kaç Aylık Sigortalı Olunmalı?

Kredi Çekebilmek İçin En Az Kaç Aylık Sigortalı Olunmalı?

Kredi çekebilmek için kaç aylık sigortalı olmalıyız?

Son dönemlerde tüketicilerin kullandıkları kredi miktarlarının artış gösterdiği görülmektedir. Özellikle son 5 yıl içinde tüketiciler başta ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi olmak üzere bankaların sunduğu hizmetlerden yararlanmaktadır. Konu kredi kullanımı olduğu zaman bankaların sizden isteyeceği belgelendirilebilir gelir belgesi olarak ilk akla maaş bilgisi gelmektedir.  Fakat kredi çekebilmek için en az kaç aylık sigortalı olunmalı sorusunun cevabı genelde şehir efsanesi haline gelmiştir. Bu yazımızda konuyu detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Nasıl Kredi Kullanabilirim

Son zamanlarda reklamlarda sms ile kredi başvurusu yaparak sizlere kredi bilgisi verilmektedir. Fakat bu konu çok fazla önemsenmemesi gerekmektedir. Kredi kullanmak istiyorsanız mutlaka bankanın herhangi bir şubesine gidip görüşmeniz daha sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

                Bankalardan kredi alabilmek için;

 • Son çalıştığınız iş yerinizde en az 6 aylık sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir. Bankalar kredi verirken geçmişe dönük sadece 6 aylık süreyi inceleyecektir ve kredi unsuru olarak göreceklerdir. Eğer 6 aylık süreden daha az çalışıyorsanız bunu banka şubesinde mutlaka belirtip başka seçenekleri değerlendirmeniz gerekecektir.
 • Bankaların kredi verirken kullandıkları ortak bilgi havuzunda kredi kullanmak isteyen kişinin hem borç durumu hem de kredi notunu görebildikleri için herhangi olumsuz ve borçlanma limitinizi doldurmuş herhangi bir borç olması durumunda kredi başvurunuz onaylanmayacaktır.

Genel olarak kredi alabilmeniz için iki ana unsuru belirttikten sonra yazımızın başlığı olan kredi çekebilmek için en az kaç aylık sigortalı olunmalı sorusun cevabı da 6 ay olarak belirttik. 6 Aylık sürenin gerçekleştirilemediği dönemlerde kredi alabilmeniz için en etkili çözüm arasında kefil sunmak ya da varsa belgelendirilebilir başka bir gelir bilgisi vermek olacaktır. Özellikle sözleşmeli kira geliriniz olması durumunda 6 aylık çalışma süresi olmadan da kredi çekebilirsiniz.

Kredi çekecek kişilerin en az sigortalı olması süresi olarak belirlenen 6 aylık süre içinde kesintisiz olarak sigorta primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Bazı şirketler 4-5 ayda bir işçilerinin sigortası düşürüp tekrar yaptıkları için kredi kullanmak istediğinizde beklemediğiniz bir sonuç alabilirsiniz.