Kredi çekerken hangi masraflar alınır?

Kredi çekerken alınan masraflar

Türkiye’de geçtiğimiz yılda kategorize edilen kredi ürünleri; artık ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi bağlamında verilmekte ve müşteri bunlardan herhangi birini talep ettiğinde her kredi için farklı masraflar ortaya çıkabilmektedir.

Bu yazımızda, sizin için kredi çekerken hangi masraflar alınır? Sorusunu cevaplamaya gayret edecek; bunun yanında bu masraflar hakkında detaylı bilgiler de sağlayacağız.

kredi çekerken alınan masraflar

Bakıldığında, Türkiye’de kredi ürünlerinin her meslek grubuna, eğer aylık düzenli bir geliri bulunuyorsa verilebildiğini görmekteyiz. Siz de, bu kredilerden birini eğer düzenli geliriniz varsa talep edebilir ve KKB puanınız yeterince iyiyse; ürünü edinebilirsiniz.

Pek çok banka, özellikle konut kredisi bağlamında faiz oranlarını epey düşürdü ve son zamanlarda kredi ihtiyacı olmasa bile bireylerin bu kredileri kullandığını bilmekteyiz. Öyle ki, Başbakanlık ve Devlet desteği ile verilen faizsiz krediler bile, günümüzde gerek esnaflar gerekse zanaatkarlar için mevcut.

İlgili Yazı: Yeni Evlenenlere Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır? (yeni sekmede açılır)

İhtiyaç Kredisi Masrafları

İhtiyaç kredisi, Türkiye’deki her bankanın sunduğu; koşulsuz, şartsız kredilerden bir tanesi. Öyle ki, çoğu banka SMS ile kredi yöntemini ihtiyaç kredisi vermek amacıyla kullanabiliyor. Günümzde öğrencilerin dahi rahatlıkla alabildiği ihtiyaç kredisi masrafları ise; genelde bankaya göre değişiklik gösteriyor. Baktığımızda, genel olarak ihtiyaç kredisi masraflarının aşağıdaki gibi olduğu söylenebilir.

Dosya Masrafı: Genelde, ihtiyaç kredisi “düşük meblağ” bağlamında verildiğinde dosya masrafını pek görmeyiz. Örneğin, 5 ila 10 Bin TL’ye kadar çoğu banka dosya masrafsız, faizi düşük krediler verebilmektedir ancak tutar arttıkça muhtemelen bir dosya ücreti de ortaya çıkacaktır. Bakıldığında, ihtiyaç kredisinde en dikkat çeken masraf türü de budur diyebiliriz.

Komisyon: Bankalar tarafından çoğu zaman “görünmez” olarak nitelendirilen komisyon miktarı; düşük faizli kredilerde genelde alınabilir. Bu sebepten, düşük faizli herhangi bir kredi bulduğunuzda muhakkak komisyon tutarını göz ardı etmeden işlemlerinizi gerçekleştirin. Eğer bankanız, kredinin %1’i ila %2’si arasında komisyon alıyorsa; bu epey büyük bir miktar olarak karşınıza çıkabilir ve elbette faiz oranını düşüren banka; düşürdüğü faiz oranının kazancını buradan çıkarmış olur.

Bunların dışında ihtiyaç kredisi alırken karşınıza çıkabilecek pek fazla masraf söz konusu değildir. Çoğu banka, belirttiğimiz gibi dosya masrafını da genelde talep etmemektedir ancak prensiplerin bankadan bankaya değişiklik gösterdiğini de belirtelim.

Taşıt Kredisi Masrafları

Gerek ikinci el, gerekse sıfır arabalara sahip olabileceğiniz taşıt kredisi ürünü de; pek çok masrafı içerisinde bulunduran kredi ürünlerinden bir tanesi. Bakıldığında, Türkiye’de pek çok banka tarafından her taşıt için, değerinin %80’i kadar kredi verildiğini biliyoruz ve bazı bankalarda, sıfır araçlar için bu yüzde artabiliyor da. Siz de, taşıt kredisi almayı planlıyorsanız; aşağıdaki taşıt kredisi masraflarını iyi araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Kasko Masrafı: En fazla karşılaşılan taşıt kredisi masraflarından bir tanesi kasko masrafı olarak biliniyor. Genelde, zorunlu tutulan bu masraf ekseninde tarafınızdan fazlaca para kesilebilir yahut kredi borcunuza eklenebilir. Genelde tüm bankalar tarafından aynı miktarda tutulan bu masraf, nadiren bazı bankalar tarafından aşırıya kaçabilmektedir. Bu sebepten, iyi bir araştırma yapmanızda fayda var.

Dosya Masrafı: Her kredi ürününde olduğu gibi, dosya masrafı şüphesiz taşıt kredisi için de geçerli bir masraf tipi. Bakıldığında, taşıt kredisinin tutarı ekseninde bir masraf ödendiği çoğunlukla görülebilir ancak bazı bankalar; kredi yüzdesi olarak da dosya masrafı kesebilirler. Bu sebepten, taşıt kredisi alırken detaylı olarak dosya masraflarını araştırmanızda fayda var.

Kredi Açılış Ücreti: Kredi açılış ücreti yahut komisyon olarak bilinen bu miktar da; eğer faiz oranı düşük bir kredi bulduysanız muhakkak yüksek olduğuna şüphe etmeniz gereken masraf tiplerinden bir tanesi. Genelde, kredinin %2’si olarak alınabilen bu masrafları göz ardı ederseniz, maalesef kredi kullanırken büyük aksaklıklar yaşayabilirsiniz.

Hayat Sigortası: Çok yüksek meblağdaki krediler için genelde müşterilerden nadiren talep edilebilen hayat sigortası da; bazı bankalar tarafından masraflar içerisine girebilmektedir. Taşıt kredisi konusunda, nadiren göz önüne alınsa da; bu detayın konut kredisi bağlamında kesinlikle talep edildiğini bilmekteyiz.

Vergiler: Müşteri tarafından alınan taşıt kredisi masrafı olarak bir de vergiler, göz önünde bulundurulmalıdır. Genelde bankalar tarafından hesaba katılan bu masrafı yine de “dahil mi?” biçiminde sorgulamanız elzemdir. Aksi durumda elinizde tahmin ettiğinizden daha az bir tutar olabilir.

Bunların dışında, taşıt kredisi masrafları bağlamında sayılabilecek bir masraf tipi mevcut değil. Yine de, bankaların kural bazında değişiklik gösterebildiğini ve birbirlerine benzemeyecekleri aşikar.

Konut Kredisi Masrafları

Büyük meblağlı kredi ürünlerinden bir tanesi olarak; konut kredisi ürünü, Türkiye’de faizlerin düşürülmesi ile beraber en çok kullanılan ürünlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Başbakanlık ve Devlet telkinlerinden sonra özel bankalar tarafından düşürülen faiz oranları ertesinde, konut satışları da bi’ hayli artmıştı. Peki, konut kredisi masrafları ekseninde dikkat etmeniz gereken noktalar neler? Sizden gizli tutulan ve uzun bir sözleşmenin içerisinde var olan hangi masraflar, paranızı haddinden az almanıza engel oluyor?

Dosya Masrafı: Tüm kredi ürünlerinin ortak noktası olan dosya masrafı, konut kredisi masrafları içerisinde değerlendirilebilecek bir masraf tipi olarak karşımıza çıkıyor. Baktığımızda, diğer kredilere nazaran daha fazla bir tutar ödeyebileceğiniz dosya masrafı konusunda; son yıllarda tepkiler epey arttı ve bugünlerde dosya masrafını geri almanız için pek çok yol var ancak; krediyi çektiğiniz ilk etapta bunu ödemeniz pek çok banka tarafından şart.

Kredi Açılış Ücreti: Yine, komisyon yahut kredi açılış ücreti diyebileceğimiz, kredinin %1 ila %2’si oranındaki bu ücreti de bankanıza ödemeniz şartı koşulabiliyor. Kredi açılış ücretlerinin, faiz oranlarının düşürülmesiyle hayli arttığını bilmekteyiz. Bu sebepten, konut kredisi tekliflerini bu minvalde araştırmanızda da fayda var.

Ekspertiz Ücreti: SPK sertifikalı pek çok bağımsız ekspertiz firması ile günümüzde pek çok özel banka çalışmakta ve bu bağımsız firmalar, konut kredisi çekebilmeniz için gelip gözlem yaparlar. Bu gözlemin masrafı da alacağınız konut kredisi ürününe yansır. Ekspertiz ücretini de çekeceğiniz krediye dahil etmenizde ve böyle bir hesaplama yapmanızda fayda var. Genelde 350 ila 1000 TL bandında değişen bir ekspertiz ücret sisteminin olduğunu da belirtelim.

İpotek Komisyonu: Konut kredisi için ipotek edeceğiniz herhangi bir emtiaya dair, 200 ila 300 TL’ye kadar bir tahsis ücreti oluşur ve konut kredisi masrafları içerisinde bu da değerlendirilmelidir. Her banka tarafından alınmayan bu ücretin, geri alınması imkansız. Bu sebepten öncelikle ipotek komisyonu almayan bankalara gitmenizde, oralardan konut kredisi talep etmenizde fayda görüyoruz.

Erken Ödeme Cezası: Elinize toplu bir para geçti ve her ay faiz ödememek adına konut kredisi borcunuzu erkenden kapatmak istiyorsunuz. Bu durum, elbette mümkün ancak erken ödeme cezası olmaksızın; ihtimal dahilinde bile değil. Erken kredi ödeme cezası, genellikle konut kredilerinde talep edilir ve ödeme planındaki toplam tutarın %2’sini aşmaması kaydıyla alınır. Faiz oranındaki kazanacağı parayı, erken ödemeler dahilinde kotarmak isteyen bankaların uyguladığı bu yol hemen hemen bütün bankalar tarafından kullanılmaktadır.

DASK(Sigorta): Konut kredisi alımlarında, konutunuz için DASK zorunlu tutulmaktadır. Zorunlu deprem sigortası adı altında alınan bu ücret yıllık 25 ila 150 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Yukarıdaki masrafların dışında; hayat sigortası, ferdi kaza sigortası, konut sigortası gibi pek çok sigorta da bazı bankalar tarafından konut kredisi masrafları bağlamında zorunlu tutulabilmektedir. Bu sebepten, kredi alırken bu masrafları iyi araştırmanızda fayda var.