Kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu?Merhaba kredi365.net takipçileri bu yazımızda sizlere kredi çekerken sık karşılaşılan hayat sigortası konusunda bilgiler vereceğiz.

Hayat sigortası nedir?

Hayat sigortası bizim belirli şartlar ve durumlar altında kendimizi korumamız için sigorta şirketleri aracılığı ile yaptırdığımız bir sigorta türüdür. Hayat sigortası yaşanabilecek aksilikler ve kazalar sonucu ortaya çıkan yaralanma ve ölüm gibi durumlarda bizim ve sevdiklerimizin korunmasını sağlar ve masrafları karşılar.

Hayat sigortası yaptırmak zorunda mıyız?

Yukarıdan anlayacağımız üzere bankalar da kredi verirken hayat sigortası zorunluluğu getirebiliyorlar. Henüz yasal olarak bir boşluk olmasından dolayı bazı bankalar hayat sigortası yapmadan kredi vermeyebiliyor.
Ancak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesinde “Aksine bir teamül, ticari örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz.” ifadesi yer alır.

Ayrıca aynı kanunun 10. maddesinde yer alan konut finansmanı sözleşmeleri ile ilgili ifadelerde de hayat sigortası zorunluluğuna dair herhangi bir ibare bulunmaz. Yani yapılan hayat sigortasının hukuki bir dayanağı olmadığı gibi kredi satışının hayat sigortası yaptırmaya bağlı kılınması yasaya aykırıdır. Üstelik özellikle konut sigortalarında satın alınan evi ipotek altına alarak banka kendine bir güvence sağlamaktadır. Yani hayat sigortası ikinci bir güvence olmaktadır.

Her şeye rağmen belirtmeliyiz ki, doğru kapsamıyla yapılan bir sigorta poliçeleri, sizi ve hukuki varislerinizi istenmeyen durumlara karşı korur. Ancak zorunlu değil isteğe bağlı olmalıdır.

Yorum yazın