Kredi erken ödeme cezası nedir?Kredi Erken Ödeme Cezası

Kullanılan kredilerin tahsilatı için belirli bir ödeme planı oluşturulmaktadır. Yapılan yazılı sözleşmelere sadık kalmayıp, kredinin zamanında ödenmemesine karşın, zamanından önce ödenmesi, kredinin kapatılması da sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır.

Bu aşamada kredi borcunu gününden önce ödeyen vatandaşın bir takım ek ödemelerden kurtulabileceği gibi, bankaların faiz karını düşüreceği için cezai bedel ödemesi de gerekmektedir. Uzun vadeli ve düşük faiz oranları ile kredi ürününü vatandaşa sunan banka, toplu ödemelerde faiz zararına uğramakta ve yasaların gereği olarak, belirli oranlarda ceza ödemektedir.

Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredi ürünleri, bankların kredi kullanacak ihtiyaç sahibine toplu nakdi belirli koşullarda sağlaması ve geri ödemesini de aylık sabit ödemeler biçiminde yapmasıdır. Uzun vadeli konut kredisi ürünlerinde ödeme planlarına belirli faiz uygulamalarının eklenerek tahsil edilmesi de önemli bir detaydır.

Kredi erken ödeme cezası ise, aylık sabit taksitlerin dışında toplu nakdin bir anda yapılmasından doğan, cezadır. Bankaların kredi erken ödeme cezası, yine bankaların faiz gelirlerinin düşmesinden doğan bir uygulamadır.

Kredi Erken Ödeme Cezası Yasal Mı?

Bilhassa uzun vadeli konut kredilerinde, kredinin erken kapatılması ve buna dayanan cezalar kafa karıştırıcı olabilmektedir. Öncelikle kredi erken ödeme cezaları,oranları ve diğer ödeme kalemleri, çıkan yasalara göre düzenlenmekte ve işleme konulmaktadır.

En son 2014 yılının Mayıs ayında çıkan düzenlemeye göre, tüketici kredi borcunun tamamını ya da bir kısmını erken ödemesi halinde, belirli indirimlerden faydalanabilmektedir.Ancak, kullanılan kredi ürünü, sabit faizli olup, imzalanan sözleşmede bu durumun belirtilmiş ise, kişi belirli oranlarda ceza ödemekle yüklümü görülmektedir.

28 Mayıstan önce konut kredi kullanan vatandaş,söz konusu ceza oranı,kalan vade sayısının 36 aydan az olması halinde erken kapatma cezası yüzde 1, kalan vade 36 aydan fazlaysa en fazla yüzde 2 oranında erken ödeme cezası talep edilmektedir.

Kredi Erken Ödeme Cezasını Geri Almak Mümkün Mü?

Kredi kullanan çoğu vatandaş, kredi borcunu bir an önce ödemek ve finansal anlamda refaha çıkmayı planlamaktadır. Bir şekilde eline toplu para geçen kişi ise,düşünmeden borç yükünden kurtulmaktadır. Ancak,yapılan düzenlemeler ve sözleşme şartları gereği kredinin erken ödeme cezasından bahsetmiştik.
Peki, ödenen cezanın geri alınması mümkün müdür?  Yapılan açıklamalara göre, mortgage kredileri için imzalanan sözleşmeler gereği kredinin zamanında önce ödenmesi durumda alınan kredi erken ödeme cezalarının iadesi mümkün görünmemektedir.

Ancak, yine konut kredilerinde sözleşme de geçen, ekspertiz ücreti dosya masrafı, ipotek fek ücreti, yapılandırma bedeli gibi ek bedelleri, tüketicinin iadesini talep etmesi mümkün kılınmıştır. Son olarak kişilerin kredi başvurusunda bulunduğunda,imzalamış olduğu kredi sözleşmesinin maddelerini dikkatlice okuyup, oluşabilecek sorunlara karşı tedbir alması ve aklına yatmayan detayları öğrenmesi gerekmektedir.

Uygulama nasıl?

Genel olarak bankalardan kredi kullanan müşterilerin ödeme planları her zaman farklılık gösterebileceğinden dolayı bankalar kendilerini korumak adına kredi verirken sözleşmeye bazı maddeler koyarlar. Bu maddeler müşterilerin krediyi erken veya geç ödeme durumlarında devreye girer.

Konut kredisi aldıysanız ve erken ödemeyi düşünüyorsanız kredi erken ödeme cezası ile karşılaşabilirsiniz. Sabit faizli kredilerde uygulanan bu ceza, bir ya da birden fazla vadenin erken ödenmesi sonucu ortaya çıkan bir durum.

Konut kredisi erken ödeme cezası ne kadar?

Konut kredilerinin ödeme planını, faiz oranlarını ve bazı masraflarını bankalar düzenler. Bu kurallara uyulmadığı veya krediyi normal süresinden önce ödemeye çalıştığınızda aşağıdaki oranlara göre erken ödeme cezası yansıtılır.

Erken ödenecek olan kredinin kalan vadesi otuz altı ayı aşmıyorsa yüzde bir, otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde iki olarak belirlenmiştir.

Erken ödeme cezasından nasıl kurtulunur?

Tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemeyeceği durum ise oranların değişken olarak belirlenmesidir.

Bu gibi durumlarda zararlı çıkmamak için düzenli ödediğiniz kredilerden kurtulmak adına bir çırpıda ödemek istediğiniz krediyi bir kez daha düşünün.

Yapılan son düzenlemeler ile birlikte 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı yeni Tüketici Kanununda konut kredilerinde talep edilen bu cezai işlemi değiştirmiştir. Bundan böyle geri ödeme vadesi 36 aydan daha az olanlardan %1 oranında, 36 aydan daha fazla olanlardan ise %2 oranında erken ödeme cezası kesilebilecektir.

Yorum yazın