Kredi kartı aidatını geri alma 2020Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Bankacılık sektörü kendisini gün geçtikçe ürünleri bağlamında büyütürken aynı zamanda müşteri portföyü de bu ürünlere yönelik olarak büyümeye devam ediyor. Bakıldığında, kredi ve kredi kartı ürünleri hemen her meslek grubuna ayrı olarak tahsis edilebiliyor ve bunların bir de meslek grubu ve limitlendirmelere göre aidatları da mevcut. Kredi kartı aidatı, hemen herkesin ortak derdi olarak sahneye çıkıyor.

kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

Kart markasına ve türüne yönelik olarak belirlenen aidat tipleri, bazı bankaların “aidatsız kartları” bağlamında, banka tarafından alınmayabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda çıkan yasa da, banka müşterisinden yana oldu ve bankaların topladıkları bütün aidatların geri verilmesine karar verildi; ancak hala bu kredi kartı aidatı geri alma yöntemlerini bilmeyen pek çok insan var.

Bu yazımızda, sizler için hem kredi kartı aidatınızı nasıl geri alabileceğinizi hem de pek çok kez karşımıza çıkan aidatsız kredi kartlarının bizleri nelerden mahrum bıraktığına değineceğiz. Siz de, makalemizi okuyarak bugüne kadar ödediğiniz bütün kart aidatlarının iadesini bankanızdan talep edebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı aidatı, kredi kartı kullanımınıza, limitinize ve elbette kullandığınız kart markasına bağlı olarak belli periyotlarda sizlerin kredi kartı hesabından, banka tarafından kesilen ücret olarak bilinmektedir.

Bonus, Maximum, Advantage gibi kredi kartı markalarına özel kampanyalardan kredi kartınız bağlamında yararlandığınızda; bunların karının nereden geldiğini merak ediyor olabilirsiniz; işte tam bu noktada, kredi kartı aidatları devreye giriyor. Genelde, bankalar tarafından yıllık yahut üç aylık periyotlarda alınan kredi kartı aidatı bu kampanyalardan gelen zararı karşılamak ve bankaya katkı sağlamak adına alınıyor; ancak yasalar bağlamında geçtiğimiz yıllarda Devlet, bankaların kesinlikle kredi kartı aidatı almamasıyla ilgili bir maddeyi kuruldan geçirdi.

Bu maddeye de bir arka kapı bulan bankalar, şimdiler de kredi kartı markaları bazında ücretlendirmeler alıyorlar ve bu ücretlendirmeler de kredi kartı aidatı biçiminde adlandırılıyor. Bunlara engel olmaksa, elbette müşterinin elinde. Günümüzde her bankanın aidatsız kredi kartı mevcut ve bunlardan birini kullanarak aidat ödemeyebilirsiniz; yahut direkt olarak bir dilekçe sayesinde, kredi kartı aidatından kurtulabilmeniz de mümkündür.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Bugüne kadar belki de yüzlerce lira kredi kartı aidatı ödedim, ben ne yapacağım? Diyenler için de oldukça iyi bir önerimiz var. Devlet, koyduğu maddeyle bugüne kadar alınan bütün kart aidatlarının da iadesini gündeme getirmiş ve “geri alınabileceğini” belirtmişti. Dolayısıyla, kredi kartı aidatınızı ödediğiniz kadar geri alabilmeniz mümkündür.

Bakıldığında, bunun direkt olarak iki farklı yoldan müracaat yoluyla yapılabileceğini bilmekteyiz. Siz de, aşağıdaki yollardan herhangi birini kullanarak bu konu hakkında bankanızdan yardım isteyebilir yahut direkt olarak bankanıza dilekçe sunarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri: Bankanızın çağrı merkezi yahut telefon bankacılığı hattından canlı bir operatörle görüşerek, direkt olarak kredi kartı aidatınızı iptal talebinizi iletebilir ve bunun yasalar bağlamında hakkınız olduğunu belirtebilirsiniz. Müşteri hizmetleri, sizi muhakkak bir yerlere yönlendirecek yahut bunun sadece kredi kartı puanı ile geri verilebileceğini iletebilecektir. Bu bağlamda, hakkınızı aramaya devam ederek kredi kartı aidatı iadelerinizin gerçek para ile yapılabileceğini belirtmeniz yeterlidir.
Banka Şubeleri: Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır? Sorusunu yine bankanızın herhangi bir şubesine giderek cevaplayabilmeniz mümkündür. Talebinizi herhangi bir müşteri temsilcisine ileterek bunun yasalarca geri ödenebileceğini belirttiğinizde, muhtemelen temsilci sizden bir dilekçe doldurmanızı isteyecektir. Bu dilekçeyi doldurduğunuz vakit herhangi bir sorun olmaksızın kart aidatınızı hem iptal edebilir hem de bugüne kadar aldıkları ödemelerin iadesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Ödememek Mümkün mü?

Elbette. Bu soruya cevabımız kesinlikle evet. Kredi kartı aidatı ödememeniz, geçtiğimiz yıllarda devletin de sunduğu yasa bağlamında mümkündür ve dilediğiniz kredi kartını aidatsız olarak kullanabilmek sizin en doğal hakkınızdır. Maximum, Bonus, Advantage gibi kredi kartı markalarının kredi kartı aidatları, hali hazırda aldığınız vakit mevcuttur ancak bunları dilekçe yoluyla yahut bankanızla iletişime geçerek iptal edebilmeniz çok basit.

Dilerseniz, dilekçe ile uğraşmak yerine bankanızın aidatsız kredi kartı ürünlerine de geçiş yapabilirsiniz ancak aidatsız kredi kartı ürünlerinde bazı kampanyalardan sadece ücret dahilinde yararlanabileceğinizi de unutmamanızda yarar var. Bu sebepten, markalı bir kartı aidatsız olarak kullanabilme hakkınızın her zaman daha “karlı” bir yol olduğunu belirtelim.

Aidatsız kredi kartları zahmetsiz olduğu kadar maalesef özellik ve avantajlardan yoksun olduğu için pek tercih edilmemektedir.

Kredi Kartı Aidatını Ödememek İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi kartını ödememek için uygulayabileceğiniz pek çok yol mevcut; keza, geri ödemesini alabilmek de biraz zaman alsa da kolayca halledilebiliyor. Kredi kartı aidatı ödemek istemiyorsanız, temelde aşağıdaki iki yolu rahatlıkla kendinizce uygulayabilirsiniz.

Kredi Kart Aidatını İptal Ettirmek: Bankanızla, bankanızın telefon bankacılığı hizmetiyle yahut direkt olarak bankanızın iletişim adresine dilekçe ile kredi kartı aidatınızı iptal ettirerek, direkt olarak aidatsız kullanım sağlayabilmeniz ve o günden itibaren kredi kartı aidatı ödememeniz mümkündür. Bunu yaparak, o zamana kadar ödediğiniz aidatları da gerçek para türünde geri alabilme hakkınız bulunmaktadır. Özellikle uçuş yahut seyahat minvalindeki “Premium” kredi kartı ürünlerinde, kredi kartı aidatları oldukça fazladır ve bunların geri dönüşü hiç şüphesiz birey için karlı görünmektedir.

Aidatsız Kredi Kartı Kullanmak: Kredi kartı aidatını ödememek için yapılması gerekenler bağlamında bir ikinci yol da; bankaların sunduğu aidatsız kredi kartı ürünlerini kullanmaktır. Aidatsız kredi kartı ürünleri, yine bir kredi kartı markası altında gelse de; kampanyalarından ayrıksı ve ücret dahilinde yararlanabilmeniz sağlanır. Aidatsız kartların, aidat alınan kartlardan tek farkı budur ve siz bireysel, ufak kullanımlar için kredi kartı tercih ediyorsanız; kısacası kapsamlı ve kampanyaları sık sık kullanan bir kredi kartı kullanıcısı değilseniz; aidatsız kart tercih edebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi, çok kısa bir biçimde hazırlanıp resmi bir dil kullanılmalıdır. Dilekçenin biçim kurallarına uygun şekilde, Microsoft Office yahut benzeri metin editörleri kullanarak hazırlanması yahut bir daktilocudan çektirilmesi yeterli olacaktır; ancak günümüzde teknolojik araçların, yazıcıların daha yaygın ve kabul edilebilir olduğunu belirtelim. Dilerseniz bankanızın herhangi bir şubesine, dilerseniz direkt olarak e-posta adresine yoluyla teslim edebileceğiniz dilekçe aşağıdaki bilgileri içermelidir.

  • Müşteri numaranız
  • Kredi kartı numaranız
  • İsminiz, Soyisminiz
  • C. Kimlik numaranız

Yukarıdaki bilgilerle birlikte, kredi kartı aidatı ödemek istemediğinize dair uygun bir paragraf hazırlayarak rahatlıkla dilekçenizi yazabilir ve sağ alta imzanızı atarak, gönderimi sağlayabilirsiniz. Eğer bugüne dek herhangi bir kart aidatı ödemişseniz ve bunların da iadesini istiyorsanız ek olarak IBAN numaranızı iletmeniz gerekebilir.

Web sitemizde bulunan kredi kartı aidatı itiraz dilekçesine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın