• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0580
  % 0,63
 • € EURO
  9,6752
  % 0,69
 • £ POUND
  11,1952
  % 0,95
 • ¥ YUAN
  1,2379
  % 0,72
 • РУБ RUBLE
  0,1062
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  452790,637
  % -9,99
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Kredi Kartı Aidatları Yasal Mı?

Kredi Kartı Aidatları Yasal Mı?

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı?

kredi kartı aidatı yasal mı?

Kredi kartları günümüzde en çok kullanılan ödeme araçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok kişinin cüzdanında bulunan bu kartların avantajları olduğu kadar sıkıntı yarattığı bazı durumlar da vardır. Bunlardan en önemlisi ise; kredi kartı aidatıdır.

Kredi kartı kullanım ücreti olarak bankalar, müşterilerinden kredi kartı aidatı almaktadır. Her bankanın aidatlarında farklılıklar olsa da bu durum, kredi kartı kullanan kişilerin canını bir hayli sıkmaktadır. Dolayısıyla, kişiler tarafından konuyla ilgili de çok fazlaşikayet gelmektedir.

Bu şikayetlerin yanı sıra kredi kartı kullanıcılarının en çok merak ettikleri arasında, “Kredi kartı aidatı yasal mı?” sorusu gelmektedir. Gelin hep birlikte, kredi kartı aidatının yasal olup olmadığını öğrenelim…

Kredi Kartı Aidatı

Kredi kartı aidatı, kredi kartı sahiplerinin en çok şikayet ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bu kadar çok şikayet olunca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 2014 yılında kredi kartları aidatları ile ilgili yeni bir yönetmelikle karşımıza çıktı.

O tarihten itibaren de kredi kartı aidatı yasal hale gelmiş oldu. Bunun yanı sıra bu yönetmelikle kredi kartı aidatları ile ilgili bazı değişiklikler de yapıldı. O değişiklikleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca, “Bankaların aidat talep edemeyeceği durumlar var mı?” sorusu da diğer bir merak edilen soru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sorunun cevabını da yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak

2014 yılında yapılan yeni yönetmelikte, yönetmeliğe uygun davranan her bankanın, üyelik bedeli ya da kredi kartı aidatı iade etme zorunluluğunun ortadan kalkmış olduğunu ifade edebiliriz.

Bankalar kendi kararlarıyla almış oldukları aidatı iade edebilirler ya da ödemelerini erteleyebilirler. Geçtiğimiz dönemlerde sitemizde kredi kartı aidatının nasıl geri alınacağı ile ilgili yazımızı daha detaylı bir şekilde paylaşmıştık. Dileyen herkes, detaylı makalemize sitemizden çok rahat bir şekilde ulaşabilir.

Kredi Kartı Aidatları İle İlgili Yapılan Değişiklikler

Bankacılık alanında en çok şikayet edilen konular arasında yer alan kredi kartı aidatları ile ilgili 2014 yılında çok önemli değişiklikler yapıldı. O değişiklikler aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak, aidatsız kredi kartı çıkartma zorunluluğunun getirildiğini söyleyebiliriz. Bankalar, müşterilerine kredi kartı verdiğinde, aidatı olmayan kredi kartını da sunmak zorundadır. Böylelikle müşteriler, kredi kartlarının aidatlı mı yoksa aidatsız mı olduğunu da öğrenmiş olmaktadır. Ancak bankaların aidatı olmayan kredi kartlarında sunduğu taksit seçeneklerini kısıtladığını da hatırlatmak isteriz. Bu durum tamamen bankaların elindedir.
 • Aidat ödenen kredi kartı ile aidatsız kredi kartı değiştirilebilmektedir. Eğer aidat ödediğiniz bir kredi kartınız varsa, kredi kartı aidatınızı iptal etmenize ya da limitini değiştirmenize gerek yok. Böylece, kartınızı aidatsız karta çevirme şansına sahip oluyorsunuz.
 • Ek kredi kartının aidat ücretlerinde de değişikliğe gidildi. Yeni yönetmelikte, ek kredi kartlarının aidat ücretleri için üst limit getirilmiş oldu. Asıl kartına 100 TL aidat ödeyen kişilerin, diğer bir ek kartına en fazla 50 TL aidat ödeyebileceğini örnek olarak verebiliriz.

Bankaların Aidat Talep Edemeyeceği Durumlar Var Mı?

Bankaların aidat talep edemeyeceği durumların olduğunu da belirtmek isteriz. Böylece;

 • Kredi kartlarının sanal olarak oluşturulması halinde,
 • Borçlandırıcı nitelikte ilk kullanımı gerçekleşmemiş olan ve henüz hiçbir şekilde kullanılmayan kredi kartları için,
 • Kesintisiz bir şekilde en az 180 gün olmak kaydıyla hareketsiz olan kredi kartları için bankalar, kredi kartı aidatı talebinde bulunamıyor.