Kredi Kartıyla Yapılan Alışverişin(işlem) İptali Nasıl Yapılır?Kredi Kartıyla Yapılan Alışveriş İptali

Artık çoğu işi nakit taşımak yerine kredi kartı ile alışveriş yapmaktadır. Tabii bazı durumlarda alışveriş yaptığınız mallar hasarlı çıkabilir ya da yanlış bir ürün almış olabilirsiniz. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda yapacağınız ilk işlem iade yani işleminizin iptali olacaktır.

Fakat nakit ile değil de kredi kartı ile alışveriş yaptığınız için paranızın iade işlemi biraz uzayabilir. Bu durum alışveriş yaptığınız mağazadan mağazaya değişmektedir. Bazı zamanlar iptal ettirdiğiniz ürünün ücreti anında tarafınıza ödenebileceği gibi bazı zamanlarda da para iadesi süresi epey uzayabilir. Paranızın iade durumunu kredi kartınızın ekstresi üzerinden takip edebilir ve iade olup olmadığına bakabilirsiniz.

Kredi kartı işlem iptali sonucunda tarafınıza yatırılacak para ikiye ayrılmaktadır. Eğer normal işlem ile yani tek çekimden alışveriş yaparsanız paranızın tarafınıza iadesi daha kolay ve tek seferde gerçekleşir. Eğer yapmış olduğunuz alışverişi taksitli olarak gerçekleştirdiyseniz paranızın tarafınıza iadesi daha uzun bir süreye yayılabilir.

Kredi Kartıyla Yapılan Alışveriş İptali, kredi kartı işlem iptali, kredi kartıyla yapılan alışverişi iptal etmek

Kredi Kartı İşlem İptali Nedir?

Kredi kartı işlem iptali, mağazadan ya da internet üzerinden yapmış olduğunuz alışveriş sonucunda almış olduğunuz malları iade etmek istemeniz sonucunda kredi kartınızdan çekilen paranın tekrardan kartınıza geri yatırılması durumudur. Nakit ile yapılan alışverişlerde mal iadesi ve ardından paranızın geri verilmesi durumu anında oluşabilecek bir durum iken alışverişiniz kredi kartı ile yapıldığında bu süreç uzayabilmektedir.
Kredi Kartı Alışveriş İptali (işlem iptali) Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile alışveriş iptali yaptırmak için ilk olarak iptal talebini alışverişi yaptığınız gün gerçekleştirmelisiniz. Eğer alışverişten 24 saat sonra iptal ettirmek isterseniz bu durum iade olarak kayda alınır ve mağaza görevlisi bu konu hakkında işlem yapar. İptal işlemi için muhakkak alışveriş faturanızı ve kart slibini yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ne iptal işlemi ne de iade işlemi yaptıramazsınız.

Bu sebep ile yaptığınız alışverişler sonrasında fişlerinizi atmamaya özen göstermelisiniz. Fişiniz ile mağazaya gittiğiniz takdirde işlem iptali hemen gerçekleştirilir ve zaman aşımı olmadığı için banka ekstrenizde borç oluşmaz. Eğer 24 saati aşmışsanız işlem iade şeklinde yapılır ve iade edilecek olan miktar hemen olduğu gibi 1 haftaya kadar uzayabilen sürelerde de kartınıza gelir. Bu durumu kredi kartı ekstreniz üzerinden takip edebilirsiniz.

Taksitli Alışverişin İptali Nasıl Yapılır?

Taksitli alışverişin iadesi de aynı normal alışveriş gibi bir süreçte ilerler. Eğer alışveriş yaptığınız gün ile aynı günde iptal işlemi yaptırmak isterseniz fişiniz ve kart slipiniz ile iptali gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 24 saat sonrasında iptal ettirmek isterseniz bu işlem iade işlemine döner ve fişiniz ile beraber almış olduğunuz mallar iade edilir ve paranız 1 haftaya kadar kartınıza iade edilir.

İşlem İptali Ne Kadar Sürer?

İşlem iptali süresi, fişiniz ve kart slipinizin yanınızda olması durumunda mağaza görevlisi tarafından hemen yapılabilecek bir işlemdir. Eğer yapmış olduğunuz alışverişin 24 saat sonrasında iptal işlemi gerçekleştirmek isterseniz bu işleme iade işlemi denir ama bu işlemde yine mağaza görevlisi tarafından derhal yapılabilmektedir.

Kredi Kartına İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

İşlem iptali mağazadan mağazaya değişebilen bir durumdur. Bazı zamanlar o gün içerisinde geri yatırılan paranız bazı zamanlar 1 hafta hatta 15 güne kadar kartınıza geri yatırılabilir. Kart ekstreniz üzerinden tarafınıza iade edilecek miktarın yatırılıp yatırılmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca iptal işlemi yaptırdığınız mağazadan da bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Taksitli Alışverişin İadesi Nasıl Ödenir?

Taksit ile yaptığınız bir alışverişi iptal etmeniz halinde tarafınıza geri ödenen para taksit taksit aldığınız gibi size de taksit taksit ödenir. Yani 6 ay taksit ile yaptığınız bir alışverişin geri ödenmesi durumunu da 6 taksite bölünerek alırsınız. Almış olduğunuz geri ödemeleri kredi kartı ekstreniz üzerinden takip edebilirsiniz.

Ayrıca Bkz: Kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir?

Yorum yazın