Kredi kartı asgari borcum ne kadar gelecek?

Kredi kartı asgari borcum ne kadar gelecek?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kişilerin ekonomik yaşamını rahatlatmak, ihtiyaç anında nakit desteği almak, alışverişler ve daha birçok alanda imdada koşan kredi kartları, bankaların vatandaşa sunmuş olduğu önemli ürünlerden biridir. Şimdilerde hemen her vatandaşın cebinde en az bir tane kredi kartı olmakta ve birçok alanda kullanmaktadır.

Ancak kredi kartı kullanımları, doğru kullanıldığı ve düzenli ödendiği takdirde kişilere destek vermektedir. Aksi durumlarda ise, ödemeyen kredi kartları üst üste yığılmakta,üzerine faiz oranları hatta avukatlıktan, hacizli duruma düşmeye kadar varmaktadır.

Lakin bankalar, hem bu tür olumsuz durumlara engel olmak için, hem de kişilere ödeme kolaylığı sağlayabilmek için, kredi kartı dönem borcunun minimum ödeme tutarını ödeyebilmek kolaylığı sağlamaktadır ki bu da asgari ödeme tutarı olarak değerlendirilir.

Diğer bir ismin minimum ödeme tutarı olan kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı dönem borcunuzun son ödeme tarihinde ödenmesi zorunlu olan tutarıdır. Kanunlargereği de kart kullanıcılarının, bu ödemeyi son ödeme tarihine kadar ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarları, kredi kartı limitine göre farklılık göstermektedir. Ne kadar limit varsa asgari ödeme de o kadar artacaktır. Ancak, hesaplama limitiniz üzerinden değil ödemeniz gereken borç üzerinden yapılır.

O dönemdeki kredi kartı borcunun tamamını ödeyemeyecek durumda olan vatandaş, asgari ödeme tutarını ödeyerek birçok olumsuz durumu da engellemiş olacaktır. Bunlardan en önemlisi ise, kredi notu olmaktadır. Bankalar nezdinde borcunu hiç ödemeyen kişi ile asgari ödemesini yapan kişi farklı kese de tutulmakta ve kredi notu da o oranda değerlendirilmektedir.

\"Kredi

Kredi Kartı Asgari Borcum Ne Kadar Gelecek?

Kredi kartı kullanan vatandaş dönem için yaptığı harcamaları ve gelecek dönem borcunu aşağı yukarı bilmektedir. Fakat herhangi bir sebepten ödeyemeyecek durumda olan kişiler, en azından asgari ödeme yapmak isterler.

Bunun temel nedenleri ise, hem kredi notundan eksi puan almamak, (asgari ödeme yapılması halinde kredi notu düşmemektedir.)hem de tüm tutar yerine, asgari ödemenin haricinde kalan borç üzerinden faiz işlemektedir.

Yani kişinin 1000 tl dönem borcu olduğu düşünülüp, 250 tl asgari ödeme tutarı olduğunu farz edersek 1000-250=750 tl üzerinden akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu oran ise,  %2,02 iken kasım ayında yapılan değişik ile %1,84 oranlarına düşürülmüştür.

Kredi Kartı Asgari Borç Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarları, kişinin kredi kartı limitine göre belirlenmektedir.

Bu anlamda, Kredi Kartı Limiti 0 -15.000 TL aralığında olanlar için %30 oranında, 15.001 TL – 20.000 TL aralığında olanlar için %35, 20.001 TL ve üzeri olanlar için %40 oranında hesaplanmaktadır.

Bunun dışında kredi kartı kullanalı henüz 1 yılı doldurmamış kişilerden ise yine %40 oranında hesaplama yapılmaktadır.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, kişinin 10.000 TL kredi kartı limiti olduğunu ve 1 yılı aşkındır kredi kartı kullandığını farz edelim, dönem borcu 4.000 TL olduğu düşünüldüğünde, 4.000 TL’nin %30\’u olan 1200 TL asgari ödeme tutarı gelecektir.

Ancak aynı örnek için, kişi kartını alalı henüz 1 yılı doldurmamış ise, bu kez 4000 TL\’nin %40\’ı baz alınarak, 1600 TL asgari ödeme çıkacaktır. Her iki durum için de, kalan borçlar üzerine %1,84 lük akdi faiz uygulaması yapılmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.