Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi Kartı Blokesi

Kredi kartları yaşamımızda önemli düzeyde kolaylıklar sağlayan bir araçtır. Kredi kartı kullanımları sayesinde gerekli olan ve almak konusunda zorlandığımız birçok eşyayı ve hizmeti taksitli şekilde alabiliriz. Sunduğu kampanyalar, fırsatlar, chip paralar, bedava uçuş mili ve daha birçok avantajı sayesinde kullanımları da sık şekilde yapılmaktadır.

Yalnız bu kullanımların doğru şekilde ve bütçe hesabını bilerek yapılması çok önemlidir. Aksi olan durumlarda ciddi riskli yaratacak sorunlar ile karşılaşılır. Bu sorunlardan kaynaklı olarak da kredi kartlarına bloke koyulabilir. Kredi kartı kullanımlarında önemli olan geri ödenecek olan miktarın düzenli ve aksatılmadan ödenmesidir.

Kredi kartı blokesi nedir ve neden konur?

Kredi kartının sunduğu avantajları bilinçsiz şekilde kullanan tüketiciler sonrasından birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Kredi kartlarının bilinçsiz bir şekilde kullanılmasından kaynaklı olarak meydana gelen ödeme sorunları ciddi düzeyde mağduriyetlere sebep olur.

Özellikle kredi kartlarının bankalar tarafından bloke edilmesine ve kapatılmasına sebep olmaktadır. Kredi kartlarının bloke olması ile kredi kartınız ile herhangi bir alışveriş ya da nakit avans çekme işlemi yapamazsınız. Bundan kaynaklı olarak da mevcut olan borcun hemen kapatılması gerekir.

Kredi kartı blokesi kart borcu dışında kişiler hırsızlık ile karşı karşıya kaldığında da bloke edilir. Bu tarz bir durumda müşteri hizmetleri ile görüşülerek kişi kartına bloke koydurabilir ve banka kartını hemen kullanıma kapatır. Bu sayede kartı çalınan kişinin mağdur olmasının önüne geçilir.

Kart blokesi için müşteri temsilcisine yapılan bildirimin üstünden 24 saat geçmesi ile birlikte kredi kartınız tamamen iptal olur. Bunun sonucunda tüketiciye yeni kart basımı talebi müşteri temsilcisi tarafından yapılarak belirtmiş olduğu adrese gönderilir.

Kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır?

kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır?

Kredi kartı çalınması sonucunda bloke konulması ile müşteriden banka müşteri temsilcisine herhangi yeni bir bildirim gelmezse bloke kalkar ve kredi kartı anında iptal olur. Kartını çalınmayan ya da 24 saat içinde kredi kartını bulan kişinin bankanın müşteri temsilcisini araması ve blokeyi kaldırması gerekir.

Kart çalınmamış ve kaybolmamışsa yine de kartınızda bloke mevcutsa bu durum banka ile alakalı olan bir durumdur. Bankalar herhangi bir gerekçesi olmadan kredi kartınıza bloke koymaz. Bundan dolayı kart harcamalarına dikkat etmeli ve ay sonuna kadar ödenebilecek kadar tutar harcanmalıdır. Kredi kartlarına borcun ödenmemesinden kaynaklı olarak banka kartınıza bloke koyabilir. Bloke koyup koymamak tamamen bankaya kalan bir durumdur.

Kartınızda bulunan blokenin kaldırılması için en azından asgari tutarın ödenmesi gereklidir. Asgari tutarın ödenmesi ile kredi kartınız en az 24 saat içinde tekrardan aktif hale gelir. Yani bankanın koymuş olduğu bloke 24 saat içinde kartınızın üzerinden kalkar.  Asgari tutarları her daim düzenli şekilde ödemeniz gerekir. Kredi kartlarında var olan blokeyi kaldırma için bu gereklidir. Kredi kartlarına koyulacak olan bloke sonucunda kişinin kredi sicil notu olumsuz şekilde etkilenir.

Yani bankalara yapacağı başvuruların bu yüzden olumsuz sonuçlanması meydana gelebilmektedir. Kartın en azından asgari tutarının ödenmesi hem kartın kullanımının açık kalmasına hem de kredi sicilinin olumsuz etkilenmemesine olanak sağlar. Maddi anlamda var olan sıkıntı ve sorunlardan kaynaklı olarak kredi kartına hiç ödeme yapmamak daha kötü bir durumdur.

Asgari tutarın bile ödenmesinin zorlanıldığı durumlarda dahi olsanız belli bir kısım ödeme yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü banka bu durumu bile iyi hal ve iyi davranış olarak nitelendirecektir. Yani asgari tutarları bile ödemekte zorlanan kişilerin ödeyebilecekleri en üst düzeyde parayı bankaya yatırması her daim sicile olumlu etki sağlar.