Kredi kartı borcu banka hesabınızdaki parayı çekebilir mi?Kredi kartları doğru kullanıldığı ve düzenli ödeme yapılması halinde, ekonomik olarak kişileri oldukça rahatlatmaktadır. Acil ihtiyaçlar ya da nakit çekimlere gereksinim olduğu durumlarda kişilerin imdadına yetişen bu ürünler,geri ödemeleri hususunda son derece önemlidir.

Bilinçsiz yapılan harcamalar ya da dönemsel taksitlerin ihmali sonucunda biriken kart borçları veüzerine eklenen faizler, her geçen gün çığ gibi büyümekte beraberin de, kişilerin yaşamını tersine çevirmektedir. Öyle ki, bu durum avukatlık olma sürecinden, hacizlik gibi olumsuz sonuçlara kadar taşınmaktadır. Bu durumu engellemek için tüketicilerin bütçeye göre harcama yapması ve aylık ödemelerini düzenli yapması gerekmektedir.

Kredi Kartı Borcum Banka Hesabımdaki Parayı Çekebilir Mi?

Kredi kartı kullanıcıları kimi durumlarda borcunu geciktirmekte ya da ödeyememektedir. Banka bu gibi durumlar için alacağını tahsil edebileceği yöntemler aramaktadır. Öncelikle aynı bankaya ait hesabınızın olması halinde banka, bu hesaptan işlem (ödemesini)yapabilmektedir. Ancak burada birkaç önemli detay bulunmaktadır. İlk olarak dönemsel borcunuzun asgari ödemesini yapmanız halinde banka, hesabınıza dokunmayacaktır.

Tabi bu durumda kredi kartınıza gerekli faizler işletilmeye devam etmektedir. Bir diğer detay ise, otomatik ödeme talimatıdır. Hesabınız üzerinden kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı verdiyseniz, banka borcunuzu hesaptan çekecektir. Akla gelen bir diğer soru ise,farklı banka hesabındaki paranın çekilip çekilmeyeceğidir. Burada farklı bankaya ait hesaba dokunulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Örnek vermek gerekirse;

Dönem sonu kredi kartı borcu 5000 TL olan kişinin asgari ödemesi de ortalama 1000 TL olacaktır.1000 TL ödenmesi halinde banka, hesaptaki paraya dokunmamakta ancak,4000 TL üzerinden faiz işletmektedir.Otomatik ödeme talimatı olması halinde ise, dönem borcunun tamamı tahsil edilmektedir. Bankalar bu işlem için belirli bir süre anlayış göstermektedir.

Haberim Olmadan Banka Hesabımdan Para Çekilmiş

Eğer kredi kartı borcunuzu aksattıysanız, bankalar bu aksamanın kredi notunuzu etkilememesi için o an hesabınızda para varsa, kredi kartı borcu yüzünden bu parayı hesabınızdan kartınıza aktarabilir.

Bunun dışında olan bir durum var ise;

Kredi kartları finansal anlamda kullanılan ürünler olduğundan. Güvenliği de son derece önemlidir. Bu konuda bankalar tüm tedbirleri almış ve şifreleme sistemini geliştirmiştir. Kişinin belirlemiş olduğu ve tamamen kişiyle özel olan kartların, dolandırıcılık olaylarına maruz kalmaması için oldukça temkinli davranmalıdır. Haberiniz olmadan hesabınızdan para çekildiğini fark ettiğinizde öncelikle, bankaya ait hizmet numarasını aramalı ve paranın ne şekilde çekildiğin öğrenmelisiniz.

Çünkü birçok vatandaş otomatik ödeme talimatını unutmakta ve boşuna telaş etmektedir. Böyle bir durum olmaması halinde ise, kartınızı kullanıma kapattırmalı ve savcılığa başvurmanız gerekmektedir. Hesabınızın çevrimiçi olarak taciz edilmiş olacağı da göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Güvensiz alışveriş sitelerinden yaptığınız alışverişlerde, kötü niyetli hackerler olması halinde, hesabınız tamamını ele geçirmesi son derece üzücü bir durum olacaktır.

Yorum yazın