Kredi kartı borcu banka hesabınızdaki parayı çekebilir mi?

Kredi kartı borcu banka hesabınızdaki parayı çekebilir mi?

Kredi kartı borçlarını düzenli ödediğiniz zaman herhangi bir problem yaşamadığınız bir gerçek. Ancak son zamanlardaki ekonomik sıkıntılar nedeniyle ülke genelinde bir çok kişi kredi kartı borcunu aksatmaktadır. Bu durum da akıllara sürekli şu soruyu getirmektedir: Kredi kartı borcu banka hesabındaki parayı çekebilir mi?

Hem ekonominin kötüye gidişi, hem de bilinçsizce yapılan harcamalardan dolayı kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek duruma gelebilirsiniz. Bu yazımızda kredi kartı borcunuzun başınıza neler açacağını anlatacağız.

kredi kartı borcu banka hesabından para çeker mi

Kredi Kartı Borcum Banka Hesabımdaki Parayı Çekebilir Mi?

Az önce bahsettiğimiz üzere kredi kartı ödemelerinizi ödeyemeyecek duruma geldiyseniz, yukarıdaki soruyu sormuş olma ihtimaliniz yüksek. Eğer kredi kartı borcunuzu gecikmeli de olsa ödüyorsanız, kart borcu için banka hesabınızdan para çekilmez.

Ancak 2 ay üst üste kredi kartı borcunuzu ödemezseniz, vadesiz hesabınızdan kredi kartına para çekilebilir. Çekilecek tutar kredi kartının asgari ödeme tutarı olacaktır. İki ay üst üste ödenmemesi durumunda asgari ödeme tutarı da 2’ye katlanacaktır.

Maaş hesabından kredi kartı borcu kesilebilir mi?

Maaş hesabından kredi kartı borcu kesilebilir mi?

Maaşınızı aldığınız banka hesabındaki durum da çok farklı değildir. Vadesiz TL hesabınızın kişisel kullanım, şirket hesabı ya da maaş hesabı olması, geciken kredi kartı borcunun kesilemeyeceği anlamına gelmez. Özetle hangi hesabınız olursa olsun kredi kartı borcunuzu 2 dönem ödememiş iseniz mutlaka borç tutarı kadar kesinti yapılacaktır.

Ancak hesabınız eksiye(KMH) inmişse, banka oradan para çekemeyecektir. Kredili mevduat hesabı ya da diğer ismiyle ek hesaptan hiç bir borç için kesinti yapılamamaktadır.

Kredi Kartının Sadece Asgarisi Ödenirse Ne Olur?

A bankasındaki kredi kartı borcunuz yüzünden B bankasındaki hesabınızdan para çekilir mi?

Cevap: hayır. Kredi kartı borcunuz yüzünden hesabınızdan para çekilebilmesi için hem kredi kartının hem de vadesiz hesabın aynı bankada olması gerekir. Farklı bankalar birbirlerinden para çekemezler. Ancak sizin talimatınızla ödeme yapılabilir.

Buna rağmen hesabınızdan para çekildiyse

Kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verdiyseniz ve kredi kartında bakiyeniz yoksa bu durumu yaşama ihtimaliniz var. Hesabınız üzerinden kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı verdiyseniz, banka borcunuzu hesaptan çekecektir.

Örnek vermek gerekirse;

Dönem sonu kredi kartı borcu 5000 TL olan kişinin asgari ödemesi de ortalama 1300 TL olacaktır. 1300 TL ödenmesi halinde banka, hesaptaki paraya dokunmamakta ancak, 3700 TL üzerinden faiz işletmektedir. Otomatik ödeme talimatı olması halinde ise, dönem borcunun tamamı tahsil edilmektedir. Bankalar bu işlem için belirli bir süre anlayış göstermektedir.

Haberim Olmadan Banka Hesabımdan Para Çekilmiş

Eğer kredi kartı borcunuzu aksattıysanız, bankalar bu aksamanın kredi notunuzu etkilememesi için o an hesabınızda para varsa, kredi kartı borcu yüzünden bu parayı hesabınızdan kartınıza aktarabilir.

Kredi kartları finansal anlamda kullanılan ürünler olduğundan. Güvenliği de son derece önemlidir. Bu konuda bankalar tüm tedbirleri almış ve şifreleme sistemini geliştirmiştir. Kişinin belirlemiş olduğu ve tamamen kişiyle özel olan kartların, dolandırıcılık olaylarına maruz kalmaması için oldukça temkinli davranmalıdır.

Haberiniz olmadan hesabınızdan para çekildiğini fark ettiğinizde öncelikle, bankaya ait hizmet numarasını aramalı ve paranın ne şekilde çekildiğin öğrenmelisiniz.

Çünkü birçok vatandaş otomatik ödeme talimatını unutmakta ve boşuna telaş etmektedir. Böyle bir durum olmaması halinde ise, kartınızı kullanıma kapattırmalı ve savcılığa başvurmanız gerekmektedir.

Hesabınızın çevrimiçi olarak taciz edilmiş olacağı da göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Güvensiz alışveriş sitelerinden yaptığınız alışverişlerde, kötü niyetli hackerler olması halinde, hesabınız tamamını ele geçirmesi son derece üzücü bir durum olacaktır.