Kredi kartı borcu ne zaman avukatlık olur?

Kredi kartı borcu ne zaman avukatlık olur?

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Bankalar tarafından müşterilerine sıklıkla hem kişiye özel teklifler, hem de markalar bazında pek çok kampanya ekseninde teklif edilebilen kredi kartı ürünleri; Türkiye’de kredilerden sonra en çok kullanılan bankacılık ürünlerinin başında geliyor. Maximum, World ve Bonus’un son dönemde öncü olduğu kredi kartı markaları içerisinde hiç şüphesiz yeni markalar da dikkatleri üzerine çekiyor. Bakıldığında kredi kartı ürünlerinin hemen herkese verilebildiğini biliyoruz; öyle ki herhangi bir yerde geliri olmayan öğrenci dahi, 1000 TL’ye kadar kart limitiyle kredi kartı alabiliyor ve dilediği gibi kullanabiliyor.

Akıllı bir kullanım sürecinde, oldukça başarılı bir ürün olan kredi kartları; akıllı bir biçimde kullanılmadığında ise tabiri caizse hemen herkese “dert” olabiliyor. Kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi faizleri beraberinde getirirken, asgarisini dahi ödeyemeyen pek çok müşterinin kredi kartı aracılığıyla avukatlık olduğunu da biliyoruz.

Bankalar, kredi kartı borcunun uzun süre ödenmemesi halinde, avukatlık bürolarına borcu devrederek hem sizi kara listeye alıyor hem de diğer bankalarla ilişkinizi de bu bağlamda zedeliyorlar. Bu yazımızda, kredi kartı borcu ne zaman avukatlık olur? Sorusunu sizin için cevaplamaya gayret edecek ve avukatlık işlemleri ile ilgili hemen her şeyi paylaşacağız. Siz de, yazımızı takip ederek kredi kartı borcunuzun ne zaman avukatlık olacağını, yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Öncelikle, bu soruya cevap vermemiz şart. Bakıldığında, kredi kartı borcunu ödeyemeyen pek çok mağdurun avukatlık olduğunu ve borçların avukatlık büroları aracılığı ile ödendiğini biliyoruz. Ancak avukatlık bürosuna gitmeden önce borcunuza neler olduğunu ve hangi işlemlerden geçtiğini de bilmeniz gerekiyor.

Avukatlık bürolarına gitmeden önce kredi kartı borcunuza dair; ilk ay SMS yahut E-Posta yöntemiyle bir uyarı alırsınız. Bu ay bağlamında, kredi kartınız kullanıma kapatılır ve herhangi bir biçimde para çekemez, alışveriş yapamaz hale gelirsiniz.

Avukatlık bürosuna gitmeden önce ikinci ayda da tarafınız, mesajla değil bu kez aranarak uyarılır. Bankanızın müşteri hizmetleri; sizi arar ve ödeme yapmadığınız takdirde borcunuzun avukata yönlendirileceğini ve kendilerinden tabiri caizse çıkacağını belirtir. Bu uyarıdan sonra, banka size herhangi bir uyarı yapmak yükümlülüğünde değildir ve 90 günü geçtiği an borcunuz avukatlık bürolarına devredilir; gerekli işlemler başlatılır.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Kredi kartı borcunuzun 90 gün içerisinde ödenmemesi halinde, avukatlık olacağını yukarıdaki başlığımızda da belirttik. 90 Gün içerisinde ödemediğiniz her bankacılık ürünü borcu muhtemelen avukatlık olabilir ve bununla ilgili yasal süreç artık bankayla ilgisi olmayan bir süreç olarak karşınıza çıkar.

Örneğin, kredi kartı borcunuz avukata giderse; bankadan herhangi bir şekilde ödeme yapamazsınız. Bankadan ödeme yapamayacağınız gibi, onlardan avukatların iletişim bilgileri ve büro adresi dışında bilgi almanız da; yine imkansızdır.

90 gün içerisinde ödenmeyen borçlar için avukatlık büroları tarafından aranır ve ödemelerinizi, anlaşmalarınızı avukatlık büroları aracılığıyla yapmak durumunda kalırsınız.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Bizi Nasıl Bir Süreç Bekler?

Kredi kartı borcunuzun ödenmemesi halinde, üç aşamalı bir süreç banka tarafından izlenir.

Birinci ayda, kredi kartınız kullanıma kapatılır ve müşteri hizmetlerinden otomatik bir arama alırsınız. Bu aramada, kredi kartınızın kullanıma kapatıldığı bilgisi size iletilirken aynı zamanda en kısa zamanda ödeme yapmanız da talep edilir. Faiz oranları bağlamında günlük olarak borç işletilmeye ve artmaya devam eder. Siz ödeme yapana kadar da, devam edecektir.

İkinci ayda ise banka tarafından bir arama alırsınız; bu aramada, kredi kartı borcunuzun iki dönemdir ödenmediği ve en kısa zamanda borcun kapatılmaması halinde, avukatlık bürolarına devredileceği belirtilir. Bu, banka tarafından size sunulan muhtemelen son uyarıdır.

Üçüncü ayın sonunda ise bankanın artık yasal olarak beklemesine gerek kalmamıştır ve borcunuz avukatlık bürolarına her an devredilebilir. Muhtemelen borcunuzu kapatmak için gittiğinizde; banka tarafından kredi kartınızın iptal edildiğini ve borcunuzun avukatlık bürolarına devredildiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla, artık banka ile herhangi bir işiniz yoktur ve bütün borcunuzu, avukatlık bürosunun masrafları ile birlikte, oraya ödemeniz gerekmektedir.

Avukatlık bürolarına giden borcunuzla birlikte, siz de Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır ve borcunuzu kapattığınız günden itibaren 5 yıl ek süreyle herhangi bir biçimde bankacılık ürünü kullanamazsınız. Dolayısıyla, bir bankaya olan borcunuzun bütün sicilinizi kirletebileceğini hatırlatalım.

Kara listede olanlara müjde!