Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Zor günlerimizde en büyük dostumuz olan kredi kartları,sorumsuzca kullanıldığında ve aylık taksitleri ödenmediğinde, bir anda en büyük düşmanınız olacaktır. Her ay üst üste biriken dönem borçları, gecikmelerden kaynaklanan faizler ve akabinde yasal süreçlerin başlaması hayatınızın her alanını olumsuz etkilemekte ve kişilerin psikolojisini bozmaya sebebiyet vermektedir.

Ödemelerin gecikmesi, yasal süreçlerin zorunluluğu gereği, avukatlık olmaya ve maalesef icralık olma durumuna kadar gitmektedir. Bu durumun sonucunda banka notu düşecek ve ileriki ihtiyaçlarınız için en büyük engel haline gelmektedir. Bu durumda kredi kullanmanız ya da kredi kartı sahibi olmanız hayli zorlaşacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödemeleri Gecikirse Faiz İşler

Kredi kartları ile yapılan alışverişler ya da nakit çekimler, dönem sonunda taksitli biçimde faturalandırılmaktadır. O ay içinde fatura kesim tarihine kadar yapılan harcamaların toplamı olan dönem borcu, ödenmediği ya da gecikmeli ödendiği takdirde banka, gecikme faizi işletmektedir. Kredi kartı borcu ödenmediği durumlarda gecikme faizi,%2,52 oranında hesaplanmaktadır. Ödenmeyen borçlar her dönem katlanarak artacağı gibi, üzerine faiz eklenmekte ve totalde fahiş fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

Asgari Ödeme Tutarı da Önemli

Kredi kartı asgari ödemesi, tüketicilerin dönem borcunu ödemekte zorlanması halinde, borcun en aza indirgenmiş halidir. Kişiler Kredi kartı borcunun asgari ödemesini yapması halinde, faiz hesaplanması kalan tutar üzerinden yapılmaktadır. Asgari ücret dışında kalan bu borca ise, akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. Bunun dışında kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme yapılması, kişilerin kredi notunu da olumsuz olarak etkilememektedir. Yani, ileride kullanmak istediğiniz kredi ya da kredi ürünlerinde bu durum engel teşkil etmezken, asgari ödemenin yapılmaması, banka notunuzu düşürmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı dönem borcunun en alt ödeme tutarı olarak bilinen asgari ödeme tutarı, kredi kartı limitine göre belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre belirlenen yasalarda

0-15.000 TL – %30 ‘u asgari ödeme olarak alınırken, 15.000-20.000 TL %35’ i olarak belirlenmiştir. Bunun dışında 20.000 ve üzeri limitli kartlar için %40’ ı olarak belirlenmektedir.

Örneğin, limiti 10.000 TL olan kişi kartın tamamını kullanmış ise ,asgari ödeme tutarı %30‘u üzerinden hesaplanacağından asgari ödemesi 3000 TL olarak belirlenmektedir. Asgari ödeme tutarının hesaplanması için öncelikle kredi kartı limitinizin hangi aralıkta olduğunu bilmeniz gerekir.

İlgili Yazı: Kredi kartı asgari borcum ne kadar gelecek? (Yeni sekmede açılır)

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Kredi kartlarının dönem borçları, belirlenen tarihe kadar ödenmelidir. Aksi durumlarda işleyen yasal sürece bakacak olursak,dönem borcunun asgari ödemesinin de yapılmadığı düşünülürse 15 gün sonunda kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. Burada bankadan kişilere hatırlatma aramaları da yapılabilir. Borçlarının 3 ay (90 gün) ödenmemesi halinde banka,kredi kartını dönüşü olamayacak şekilde iptal etmektedir.Bu durumda kişi,kara listeye alınmış olacaktır. Daha sonraki süreçlerde müşteriye yazılı ve sesli olarak hatırlatmalarda bulunur ve sonucunda idari ile kanuni takip süreci başlar.

İlgili Yazı: İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir? (Yeni sekmede açılır)

İdari takip

İdari takip,bankaların müşteriye sunmuş olduğu büyük bir jesttir diyebiliriz. Burada öncelikle alacaklıdan dönem borcunun tamamının 7 iş günü için ödenmesi istenir. Bu durum mümkün olmadığında, yetkililerce borçlu kişi ile görüşmeler yapılır ve uygun bir ödeme planı çıkartılır.(borç taksitlere bölünebilir)bu durumda temerrüt faizi de işlemektedir.

Kanuni takip

İdari takip süresinde herhangi bir ödeme yapmayan kişi için son kez 1 haftalık süreç tanınır ve borcun bu kez tamamının tek seferde ödenmesi istenir. Durumun değişmemesi halinde ise banka, müşteriye ait dosyayı avukata aktararak zorunlu ödeme durumu olan yasal süreci başlatmış olur. Bu süreçte dönem borcu,  faizler ve avukat masrafları da eklenmektedir. Avukat sürecinde ise, ücretin tahsil edilemediği durumlarda, kişilere dava açılabilir ya da haciz yoluyla borç tahsil edilir.

Kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi, asıl borcun üzerine ek masraflar ekleyeceği gibi, ileride banka ile olan işlerinizde büyük engel teşkil etmektedir. Ekonomik olarak zarara uğrayan kişiler, bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir.

Kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası alınır mı?

Günümüz şartlarında kredi kartı veya kredi borçlarını ödeyemeyen kişilere yönelik kanuni yaptırımlar azaltılmış durumda. Ancak yine de eğer “ödeme taahhüdü” imzaladıysanız hapis yatmanız muhtemel. Eğer yasal takibe girdiyseniz ve ödeme taahhüdü imzaladıysanız borçlarınızı bir şekilde ödemeye çalışmanızı öneririz.