• YARIM ALTIN
  1.479,00
  % 1,47
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0831
  % 0,29
 • € EURO
  9,7324
  % 0,59
 • £ POUND
  11,2809
  % 0,86
 • ¥ YUAN
  1,2416
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,1060
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  460900,749
  % 3,20
 • BIST 100
  1.390,54
  % -1,25

Kredi kartı borcu olan yurt dışına çıkabilir mi?

Kredi kartı borcu olan yurt dışına çıkabilir mi?

Kredi ya da kredi kartı borcu olması, kişileri ekonomik anlamda etkileyebileceği gibi sosyal anlamda da etkilemektedir. Tüketiciler maddi imkansızlıklar yüzünden kart ödemelerini ya da kredi taksitlerini zamanla ödeyememekte hatta yasal süreçler uygulanmaktadır. Böyle bir durumda, Yurt dışına seyahat etmek isteyen kişiler, özellikle vize koşulunun arandığı ülkelere gitmek istediğinde, kredi ya da kredi kartı borcu olması durumunda tedirginlik yaşamaktadır.

Özellikle yurt dışına ilk kez seyahat edecek olan vatandaşlar, bu durumun engel teşkil edeceğini düşünmektedir. Üstelik vize işlemleri esnasında, kişinin banka bilgilerinin de istenmesi, bu algıyı güçlendirmektedir. Fakat anayasal haklara göre, kişinin seyahat etme özgürlüğü elinden alınamayacağı için bu durum engel teşkil etmemektedir.

Kredi Kartı Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi?

Kredi kartı olan kişiler gerek kendi bilinçsiz harcamalar, gerekse ekonomik koşullar nedeniyle ödemelerini aksatmakta ve bankaya borçlu olmaktadır. Böyle bir durum da özellikle vize gerekli ülkelere gitmek, seyahat etmek isteyen vatandaş, kredi kartı borcunun sorun olacağını düşünse de bu durum hiçbir engel teşkil etmeyecektir. Fakat ülkeye geri döneceğinizi kanıtlayan bir takım evrakların istenmesi, önemli uygulamalardan bir tanesidir. Bunlar, Maaş bordrosu, ev tapusu, banka hesap bilgileri gibi evraklar olup, sizin geri dönüşünüzü ispatlayan evraklar olmaktadır.

Kredi Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir Mi?

Kredi borcu olan ve yurt dışına seyahat etmek isteyen vatandaş da, rahatlıkla yolculuğunu yapabilmektedir. Bu durum için bankaların herhangi bir etkisi i bulunmayıp, devletin de herhangi bir yasağı olmamaktadır. Hatta eski kanunlara göre yasal süreçlerde olan kişiler yurt dışına çıkamazken, yeni kanunun bu durumu haksızlık görmesi nedeniyle bu engel de ortadan kalkmıştır. bunun dışında kredi kartı borcu olan kişiler için geçerli olan prosedür, bu durum içinde aynı olmaktadır. Yani ülkelerin geri dönüşünüzü ispatlayan evrakları ( maaş bordrosu, ev tapusu, banka hesap bilgileri vb.)istemesi, geçerliliğini korumaktadır.