Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Yakın zamanda başbakan kredi kartı borçlarına 72 aya kadar yapılandırma imkânı sunan bir açıklama yapmıştır. “27 EYLÜL 2016 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik gereğince, kredi kartlarına 72 ay taksitlendirme uygulamasının bazı bankalar tarafından yapılmadığı veya kişilerin borçlarının taksitlendirilmesi için ödeme temerrüdüne düşmeleri gerektiği yönünde bilgi verildiği öğrenilmektedir.  Kredi kartı borçlarına 72 ay yapılandırma yasası kapsamında, BDDK’ nen duruma el koyması ve vatandaşın icralık olmadan borcunu ödeyebilmesi için bankalara taksitlendirme talimatı verilmesinin uygun olacağı değerlendiriliyor.”

27 Eylül 2016 gün ve 29840 sayılı Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 2. maddesinde; Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.”

\"kredi

Kredi kartı kullanan ve ödemen hususunda zorluk yaşayan vatandaşlara bankalar, 72 aya kadar vade seçeneği ile ödeme kolaylığı yaşamaktadır. Üstelik üst limit ya da alt limit gibi sınırlama olmaksızın tüm borçlarınız için 72 ay kadar yapılandırma imkân sunulmuş olup, kredi kartı limitinin asgari ücretin 4 katına çıkartılmıştır. Bankalar, kredi taksiti ya da kredi kartı ekstrelerini ödemeyen vatandaşların, yapılandırma talebine büyük oranda olumlu yaklaşmaktadır. Bunun temel sebebi ise, hem yapılandırmadan doğan faizden kar elde etmek, hem de mevcut müşterisini kaybetmemektir.

Kredi kartı yapılandırması bankalarda ayrı birimlerde yürütülmektedir. Yapılandırma işlemi, anapara, faiz ve diğer tüm masraflarını kapsamaktadır. Banka ya da varlık yönetim şirketi, borcu ne şekilde ödeyeceğinize bağlı olarak indirim sağlamaktadır. Örneğin, tamamını ödeyen kişi için indirim söz konusu olabilir. Ancak bu durum nadir karşılaşılmaktadır. Bunun dışında ödemeler, vatandaşla istişare edilerek uygun vade seçeneklerine bölünmektedir. Kredi kartı yapılandırması, anaparanın miktarına göre 12,24.72 ay ‘a kadar vade seçenekleri ile yapılandırılmaktadır. Bunun dışında, kredi kartı yapılandırma işlemi gerçekleşirken toplam borcun üzerine faiz uygulanacağı unutulmamalıdır. Ve vade ye yayılan borçlarda, ekstra bu faiz de eklenmektedir.

Bonus Kredi Kartı Yapılandırma

\"\"

Alışveriş kartı ve kredi kartı birleşmesinden doğan ve Türkiye’nin ilk çipli kartı olma özelliğini taşıyan bonus kart, Garanti Bankasının mucizesi olmaktadır. Sunmuş olduğu fırsatlar, kampanyalar haricinde, karlı alışverişlerin de markası haline gelmiştir. Tüm bu özellikleri sadece kendi müşterisi ile sınırlandırmayan banka , bir çok banka ile  paylaşmış  ve  bonus markasını ilk olarak Deniz Bank ile yapmış olduğu lisans antlaşmasında genişletmiştir. Ardından, TEB, Şekerbank, İNG Bank, Türkiye Finans Bankası, Burgan Bank, ICBC gibi bankalarla da anlaşma yoluna giderek Türkiye de bonus kart kullanım portföyünü genişletmiştir.

Ekonomik sebeplerden doğan kredi kartları borçlarınızı yapılandırma imkânı da sunan bonus kartlarda son  derece makul seçenekler sunmaktadır. Borç yapılandırma işlemi için öncelikle, Garanti şubeleri ya da Alo Garanti hizmeti olan 444 033 ü arayarak Garanti Bankası bonus kart risk birimine bağlanabilirsiniz.Borçların miktara oranla maksimum 72 aya kadar taksit yapılmaktadır.

Bunu yanı sıra taksitlendirme ile ilgili herhangi bir ücret yansıtılmamaktadır.Borç taksitlendirme talebinde bulunulabilecek minimum bakiye 500 TL olmakla birlikte, taksitlendirilebilecek tutar için bir üst sınır bulunmamaktadır.Borç taksitlendirme talebi yapılan gün ödeme yapılması durumunda taksitlendirilecek bakiyede değişiklik olacağı için talep iptal edilir. Böyle bir durum olduğunda SMS ile bilgilendirileceksiniz.

Garanti Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Worldcard Kredi Kartı Yapılandırma

\"\"

Yapı Kredi Bankası tarafından piyasaya sunulan ve dünyanın en değerli 10 kartı arasında gösterilen Word Kart, avantajlarını TEB,Vakıfbank Albaraka ve Anadolu Bank ile de paylaşmıştır. Bu banklara ait Worldcard kredi kartınızı ödeyemiyor ya da zorluk yaşıyorsanız, kredi kartı borçlarını yapılandırabilirsiniz. Bunun için Öncelikle son dönem ekstrenizin asgari ödeme tutarını ödeyebilir ve Yapı Kredi Müşteri Hizmetlerini arayarak 444 0 448 veya 0850 222 448 numaralı telefonlardan müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Toplam borcun tamamının ödenmesi halinde, banka indirim sağlamaktadır,ancak taksitli biçimde ödemede bu durum gereçli kılınmamaktadır. Müşteri hizmetleri ile görüşmeniz sonucunda banka şubelerinde bonus kredi kartı yapılandırma işlemi için yazılı başvuruda bulunabilirsiniz.

Yapıkredi Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Maximum Kredi Kartı Yapılandırma

\"\"

İş Bankası ve Ziraat Bankası kredi kartlarına ait maximum kart ile ödenemeyen kredi kartı borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Maximum kredi kart yapılandırma için öncelikle yetkili birimler ile iletişime geçilmelidir. Bu işlem için geç kalınmaması son derece önemlidir. Zira yasal takipli olan borçlar için yüklü faizler işletilmekte ve kredi kartı borç yapılandırılamamasına kadar sebep olmaktadır.

Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın borcu hesaplanmakta ve taksitlere bölünmektedir. Bunun dışında denemeyen ya da taksit tutarları geciktirilerek ödenebilen kredi kartı borçları bankalara tekrar borçlanılmasına engel olabilmektedir. Maksimum borç vadeleri de yasaya göre 72 aya kadar olmaktadır.

İş Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Axess Kredi Kartı Yapılandırma

\"\"

Akbank, Axesskart, avantajlarından Odeabank ve Citibank müşterilerimde faydalanmaktadır. Axess kart kullanıcılarını da, kredi kartı borçlarını ödeyemediği durumlarda, kredi kartı borç yapılandırma hakkı vardır. Bunun için 444 25 25 no’lu Akbank müşteri hizmetlerini arayabilir yahut herhangi bir Akbank şubesine gidebilirsiniz. Borç tutarına oranla uygun vade seçenekleri sunulmaktadır.

Cardfinans Kredi Kartı Yapılandırma

\"\"

Finansbank markalı olan Card Finans kredi kartınız ile yapmış olduğunuz harcamalar ya da nakit çekimler sonucunda, birçok avantajdan faydalanmış olursunuz. Ancak kullanmış olduğunuz kartın eterleri ödenmemesi halinde, kişiler ekonomik problem yaşamaktadır. Bu durumda Finansbank da cardfinans kredi kartı için borç yapılandırma imkânı sunmaktadır.

Bunun için öncelikle, 0850 222 0 900 numaralı telefon bankacılığı hizmetinden faydalanarak, kartınızın yapılandırılması için engel olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.Teyit almanı halinde bank şubesine giderek card finans kredi kartı yapılandırma işlemi için başvuruda bulunabilirsiniz.

QNB Finansbank Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Yapılandırılan Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçları yapılandırma işlemi, banka ya da varlık yönetim şirketi ile yapılan yazılı bir antlaşma olarak biçimidir. Varlık yönetim şirketi iki taraf için uygun taksitleri çıkartır ve karşılıklı anlaşmalar sonucunda yapılandırma tamamlanır. Genellikle ilk taksit hemen alınmaktadır. Taksitlerin (aylık ödemelerin)bitmesi halinde, arlık yönetim şirketine gidip bir borcu olmadığına dair bir ibraname alınır. Bu ibraname kredi kayıt bürosuna veya kredi çekilen bankaya götürülerek temiz kâğıdı alınır.

Kredi kartı borcunuzu yapılandırmış fakat herhangi bir taksitini ödemediyseniz, taksit sırası fark etmeksizin tüm ödemeler silinip ilk borcu ödeme mecburiyetiniz bulunmaktadır. Burada yapacağınız en büyük hata yapılandırılmış borç taksitini ödememek olacaktır.

Ekonomik olarak zor olduğunuz durumlarda, varlık yönetim şirketi ile görüşme yapıp, müşkül durumunuzdan bahsedebilir hatta pazarlık yapabilirsiniz. Birim büyük oranda bu durumu anlayışla karşılamakta ve çözüm olarak yeni bir yapılandırma planı sunmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir