Kredi kartı borcu yasal takip süreci

\"kredi-karti-borcu-yasal-takip-sureci\"

Keyifle ve bazen düşüncesizce kullandığımız kredi kartı borcu yasal takip süreci nasıl işler ? Öncelikle planlamadan kredi kartını kullanmamamız gerektiğini, ve nakit yerine kullanıldığında kredi kartlarının pek çok avantaj getirebildiğini de unutmamalıyız. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiye kredi kartının avantajları yazımızdan erişebilirsiniz.

İşsizlik olsun, düzensiz maaş ödemeleri veya sağlık problemleri olsun kredi kartı borcunuzu 3 ay boyunca minimum ödemesini veya tamamını ödeyememeniz durumunda banka tarafından kart iptal edilir ve idari takip süreci başlar. Kredi kartı sahibine borcu ile ilgili ihtar çekilir ve  7 iş günü içerisinde kart borcunu tamamının ödenmesi istenir. Ödeme olmaması durumunda kredi kartı avukata devredilmek üzere bankanın kendi idari takip birimi tarafından incelemeye alınır ve kişiyle iletişime geçilerek kart sahibine yeni bir ödeme planı uygulanmaya çalışılır. Yeni ödeme planı oluşturulurken ve geçen bu süre zarfında kredi kartına temerrüt faizi uygulanacaktır.

Yasal takibe girmiş ve hakkında icra takibi başlatılmış olan kredi kartı borcu üzerine temerrüt faizi, avukat dosya ve dava masrafları eklendiğinde ödeyeceğiniz rakam ana borcun neredeyse iki katına ulaşabileceği için ödeme imkanınız neredeyse sıfır olacaktır. Kart borcu nedeniyle haciz durumu yaşamamak adına mutlaka idari takip aşamasında ödeme yoluna gitmeniz daha uygun olacaktır.

İdari takip ve yasal takibe girmiş kredi kartı borçluları KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarında yer almaktadır. Bu aşamada ödeme düzeniniz ve diğer bankalarla olan ilişkileriniz de görülebileceği için bundan sonraki kredi veya kredi kartı kullanım süreciniz de etkilenecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir