Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi kartı borcunuzu ödeme konusunda sorunlar yaşıyorsanız en azından asgari tutarı ödemeye çalışmalısınız. Bu şekilde borcunuzun belli bir kısmına faiz işle ama yasal takibe girmekten kurtulursunuz.

Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız ve zaman içinde asgari tutarlar konusunda da bütçe ayıramaz hale geldiyseniz atılacak olan en akıllı adım kredi kartını yeniden yapılandırma yapmaktır. Yapılandırma dışında atılacak olan diğer bir adım da borç transferi yapan bankalardan yardım alarak ihtiyaç kredisine başvurmaktır.

kredi kartı borcumu ödeyemiyorum

Kredi kartı borcumu ödemezsem eve haciz gelir mi?

Kredi kartı borcunu ödeyemediğiniz durumda bankalar 3 ay süre içinde ödemenizi yapmak adına devamlı olarak uyarı mesajları ve telefon ile bilgilendirme yaparlar. Bu 3 aylık süre zarfında kredi kartının taksitleri ve genel borcu kapatılmazsa yasal takip süreci için işlem başlatılır. Yani bankalar kredi kartı borcunuzu kapatmadığınız için sizi artık bekleme yapmadan avukata verir. Bu aşmada avukat dosya eline geçer geçmez borçlu olan kişiyi arar.

Ayrıca Bakınız: Kredi kartı borcu ne zaman avukatlık olur?

Ödeme yapıp yapamayacağınız konusunda bilgilendirme ister. Ödeme yapılacak ise avukat masraflarında size indirim yapabileceği söyler. Dosya avukata gittikten sonra ödeme gücünüz yoksa avukat evinize haciz gönderme yetkisine sahiptir. Haciz işlemlerine başlamak için avukatın kendisi ya da yardımcıları evinize keşif yapmak adına gelir. Bu aşamada hacize değecek bir malzeme olup olmadığı ve borçlu olan kişilerin bu konuya nasıl baktığı değerlendirilir.

Avukata kadar düşen kişilerin borcu nasıl kapatacağı konusunda alternatifler bulması gerekmektedir. Hatta birçok kişi eşi ile anlaşmalı şekilde boşanarak hacizden kurtulmak ister. Bu şekilde ev hacizinden kurtulmak mümkündür ama insanlar bunu çok fazla yaptığı için avukatlar da bu konuda araştırma yaparlar.

Kredi kartı borcumu ödemezsem hapis cezası alır mıyım?

Kredi kartı borcunuzu ödememek yüzünden hapise girebilirsiniz. Borcunuzu ödememe konusunda taahhüt etmiş olduğunuzu gösteren ve icra müdürünün de imzasının olduğu bir tutanak bulunuyorsa ve bu tutanakta belirlenmiş olan süre zarfından ya da taahhüt edilen taksitler dâhilinde borç ödenmemişse 3 aylık hapis cezası ile yargılanmanız mümkündür.

Bundan dolayı yasal takibe düşen kişilerin avukatlara vermiş olduğu sözleri ve taahhüt ettikleri ödeme planlarını ödeyecek durumları bulunmuyorsa hiçbir evraka imza atmamaları gerekir.

Kredi kartı borcu nasıl taksitlendirilir?

Kredi kartınızın borcunu ve asgari tutarlarını ödeyecek durumunuz bulunmuyorsa bankaların size tanımış olduğu yapılandırma işlemlerinden yararlanmalısınız. Bunun için borcunuzun olduğu banka ile görüşmeniz gerekir. Bankalar bu tarz sıkıntılı borçlar için farklı bir biçimde hizmet verir. Bu birimlerde müşteri hizmetleri mantığında hizmet vermektedir.

Bu birimleri arayarak kredi kartınızı ödeme konusunda zorluk çektiğinizi ve yapılandırma yapılırsa az az ödeyebileceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Birçok kişi bankaların bu duruma olumsuz baktığını düşünse de aslında bankalar bu duruma oldukça sıcak bakmaktadır. Ayrıca banklar bu süreçte müşterilerini kaybetmez ve yapılandırma işlemlerinin faizlerinden oldukça güzel para kazanırlar.

Bundan dolayı ödeme yapamayacak durumda olan kişiler yasal takibe düşmektense yapılandırma işlemlerini tercih etmelidir. Müşteri destek hattını arayarak yapılandırma yapmak adına gerekli olan tüm detayları öğrenmeniz gerekir. Yapılandırma kartın belli bir kısmına yapılabileceği gibi kartın tüm borcuna da uygulanabilir.

Kredi Kartı Yapılandırma işlemlerinde borcunuz belli bir faiz üzerinden tekrardan hesaplanır. Vadesi ise size uygun ödeme şekline göre ayarlanabilir. Ayrıca 2016 senesinde çıkan bir yasa ile kredi kartı maksimum düzeyde olan kişiler 72 ay vade ile borçlarını yapılandırabilmektedir. Bunun belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyan kişiler 72 ay vade yaptırabilir.

Ayrıca Bakınız: Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır?