Kredi kartı hesap kesim tarihi nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi nedir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi

Bankaların, kişilere sunmuş olduğu ve hemen her vatandaşın cebinde bulunana kredi kartları, vatandaşın birçok alanda imdadına yetişmektedir. Günümüzde kullanımı hızla yayınlan kredi kartları alışveriş, sağlık, gıda gibi birincil ihtiyaçlarda destek olurken, tatil planları, seyahat hatta taşınmaz mal alımlarında dahi kullanılabilmektedir.

Tüm bunların dışında, nakde sıkışan kişilerde şimdilerde borç aramak yerine, bankamatikler sayesinde bu eksiğini tamamlamaktadır. Kredi kartlarını, yapılan harcamaların bilinçli ve düzenli ödenmesi halinde ömür boyu sağdık kalan finansal bir destek olarak düşünmek yanlış olmayacaktır.

Kredi kartı sahip olmak isteyen ihtiyaç sahipleri, büyük oranda öncelikle kartın avantajları, kazandırdığı para puanlar gibi detayları araştırmaktadır. Ancak, kredi kartına ait son ödeme tarihi ve hesap kesim tarihi arasında ki ince ayrımı bilmek, bilinçli tüketici olmakla birlikte, ileride karşılaşılacak sorunlara da engel olmaktadır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartı son ödeme tarihi, tüketicinin o döneme ait, hesap kesim tarihine kadar yaptığı harcamaların ödenmesi için verilen tarihtir. Yani, kart borcunun en son ödenebildiği tarih son ödeme tarihi olarak açıklanabilir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

kredi kartı hesap kesim tarihi nedir

Kart kullanıcılarının kafasını karıştırılan bir diğer husus ise, hesap kesim tarihinin ne olduğudur. Bu tarih, kredi kartına ait yapılan harcamaların, borç olarak yansıtıldığı tarihtir. Bir başka ifadeyle ise, kişinin harcama yaptığı döneme ait çıkan nakdin yansıtıldığı tarih olmaktadır.

Bunun dışında, kişiler hesap kesim tarihini ve dolayısıyla son ödeme tarihini belirleme, değiştirme gibi ayrıcalıklara sahiptir. Bu sayede tüketiciler aylık gelirini, son ödeme tarihine denk getirerek ödeme kolaylık yaşamaktadır.

Ayrıca BakınızKredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme &  Kredi Kartı Hesap Özeti Ne Zaman Gönderilir?

Kredi Kartı Borcumu Ne Zaman Ödemem Lazım?

Kredi kartı son ödeme tarihi, kişinin borcunu ödemekle zorunlu olduğu son gündür. Hesap tarihi ise o ayki borçların belirlendiği tarih olarak bilinir. Peki, o döneme ait borçlar ne zaman ödenmelidir.

Örneğin: Hesap kesim tarihi: 10 Son ödeme tarihi: 20

Kişinin ayın 9 una kadar 500 TL harcama yaptığı düşünürsek, ekstra harcama yapmaması halinde son ödeme tarihi olan 20 sinde 500 TL borcu olacaktır. Ancak, ayın 10’u olmadan önce 200 TL lik harcama yapması halinde, hesap kesim tarihi kesilmemiş olacağından borcu 700 TL olacaktır. Kişinin, ayın 11’inde 200 TL‘lik harcama yaptığı düşünülürse de, bu harcama bir sonraki ayın hesap kesim tarihine yansıyacaktır.

Borcumu Hesap Kesim Tarihinden Önce Ödersem Ne Olur?

O dönemki ekstrenize ait tüm borçları ödemeniz halinde, faturanızda ödemeniz gereken tutar 0 TL olacaktır. Ancak borcun bir kısmının ödenmesi halinde, kalan tutar faturanıza son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken borç olarak yansıtılmaktadır.

Bunun dışında birçok banka, kart borçlarının tarihinde ya da tarihinden önce yapılan ödemeler için kişilere artı puan vermektedir. Böylece kredi notu yüksek olan kişiler, ileride kredi talepleri olması halinde öncelik yaşamaktadır.