Kredi Kartı Hesap Özeti Ne Zaman Gönderilir

Kredi Kartı Hesap Özeti Ne Zaman Gönderilir?

Kredi kartı hesap özeti, hesap kesim tarihinin bir gün sonrasında tarafınıza gönderilen bir belgedir ve bu belge içerisinde, kredi kartınıza dair tüm detaylar bulunur. O ay yaptığınız harcamalar, oluşan faizler, komisyonlar, çekimler ve daha pek çok şeyin bulunduğu bu ekstre, genelde sizin belirlediğiniz tarihte gelmektedir.

Hesap kesim tarihi adı verilen, sizin belirlediğiniz bu tarihten bir gün sonra, e-posta adresinize yahut fiziki bir belge olarak posta kutunuza kredi kartı hesap özeti iletilir. Gerek ek kartınıza dair kontrollerin yapılması, gerekse harcamalarınızı analiz etmek açısından kredi kartı hesap özetini kullanabilmeniz mümkündür.

Türkiye’de genelde e-ekstre adı verilen yöntemin gün geçtikçe yaygınlaştığı ise rahatlıkla görülebilir. Pek çok insan hem kağıtların israf edilmemesi adına hem de kredi kartı puanı kazanmak adına, kredi kartı hesap özetini mail adreslerine talep etmektedir. E-ekstre adı verilen bu yöntemle, hesap özetiniz mail adresinize .pdf uzantılı bir biçimde gelmektedir. Ek olarak, e-ekstre ile birlikte aylık olarak kredi kartınıza masraf olarak eklenen ekstre kalemi de çıkarılabilmektedir ve böylece masrafsız olarak hesap özetinizi görüntüleyebilmeniz mümkündür.

Kredi kartı hesap özetiniz geldikten sonra, on gün içerisinde borcunuzu ödemeniz salık verilir. On gün içerisinde ödenmeyen borçların ertesinde, kredi kartları kullanıma, öncelikle nakit avans bağlamında, sonrasında ise tamamıyla kapatılır. Bunun akabinde gecikme faizi günlük olarak siz borcunuzu ödeyene kadar işlemeye devam eder. Kredi kartı hesap özeti üzerindeki asgari tutarı ödeyerek de kredi kartınızı kullanıma açtırmanız mümkündür ancak bu düzeyde de faizin işlenmeye devam ettiğini bilmenizde yarar var.