Kredi kartı ile online alışveriş güvenli mi?

Kredi kartı ile online alışveriş güvenli mi?

Kredi Kartı İle Online Alışveriş

İnternet kullanan kişi sayısının her geçen gün artış göstermesi, çevrimiçi işlemlerin alanını genişletmekte ve neredeyse hemen her türden alışveriş bu yöntem ile yapılabilmektedir. Ancak, çevrimiçialışverişlerin, kapıda ödeme sistemi haricinde, çevrimiçi olarak kredi kartı ödemesi ile yapılması vatandaşta korku uyandırmaktadır.

Bunun temel sebebi ise, kart bilgileri ve şifrelerini girildiği sistemden dolandırılmak korkusudur. Ancak e-ticaret olarak da bilinen internetten alışverişinin güvenilirliği için, basit olan birkaç hususa dikkat ederek konforlu alışverişin keyfini çıkartabilirsiniz

İnternetten Alışveriş Yapmak Neden Güvenilir?

İnternetten alışveriş yapmanız halinde, kart bilgileri ve şifrenizin 3. Şahıslara geçmesi mümkün değildir. Öncelikle alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin SSL Sertifikasına sahip olması, güvenilir alışveriş yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bunun dışında bu tarz siteler, özel şifreleme yöntemleriyle kodlanarak, bankayla koordinasyon halinde olmakta ve ödemeler güvenli bir biçimde alınmaktadır.

E-ticaret alışverişleri için, 128 ve 256 Bit SSL olmak üzere 2 adet şifreleme yöntemi bulunmaktadır 256 bit daha güçlü seviyede güvenlik verse de, Google gibi dünya çapındaki kanallar 128 bit olanı tercih etmektedir. Onlıne alışverişlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususu ise, alışveriş yapılacak e-ticaret sitesini iyi araştırmaktır.

Kötü niyetli kişilerin çevrimiçi işlemlerde kişilerin kart bilgilerini hatta şifrelerini alarak dolandırıcılık yaptığı maalesef karşılaşılan durumlar arasındadır. Bu gibi üzücü durumlarla karşılaşmamak adına, siteyi sosyal medya aracılığı ile araştırmak, yorumları ve ürünleri incelemek doğru bir yöntem olacaktır.

İnternetten Alışveriş Yapmak Birçok Avantajı Beraberinde Getirmektedir

İnternetten yapılan alışverişlerde her ne kadar alınan ürünü denemek, dokunmak gibi ihtimaller olmasa da, yorucu olmayan, kasa sırası beklemeden, kahvenizi yudumlarken alışveriş yapma ayrıcalığı bulunmaktadır. Böylelikle zamandan tasarruf etmiş olup, ihtiyacınız kapınıza kadar gelmektedir.

Online alışverişin bir diğer avantajı ise, kişilerin yasal hakların bu sistemde de geçerli olmasıdır. Birçok vatandaş internetten yaptığı alışverişlerde iade unsurunun bilincinde değildir. Defolu, yanlış ya da bozuk gelen ürünler, yasalar gereği 7 gün içinde iade alınmaktadır.

İnternetten yapılan alışverişlerde de, muhatap olacağınız kişiler olmaktadır. Tüketicilerin kafasını karıştıran bir diğer nokta ise alışveriş esnasında ya da sonrasında karşılaştıkları sorun ile alakalı kiminle iletişime geçeceklerdir.

İnternet üzerinden satış yapacak olan firma işletmecisi ticari unvanını,alışveriş yapacak olan kişinin ise,ad, soyadları, telefon, adres ve e-posta gibi iletişim bilgilerini işletme ile paylaşmak durumundadır. Bu kriterin geçerli olmadığı bir e-ticaret sitesinde alışveriş yapmak güvenilir bir işlem olmayacaktır.

İnternet Alışverişinde Garanti Belgeleri Ve Ürün Fiyat Bilgilerine Dikkat Edilmelidir

Online alışverişler de firma sahibi işletme, satın alınacak ürünle alakalı, garanti belgesi, kullanım talimatı gibi bilgileri açıkça belirtilmektedir. Bu gibi detayların belirtilmesi e -ticaret sistemini oldukça güvenilir kılmakta ve dikkat edilmesi gereken detaylar arasında yer almaktadır.

Bunu dışında kimi ürünler de KDV dâhil fiyatlar olurken +KDV olan ürünlere ve kargo dâhil olup olmadığı da incelenmelidir. Aksi halde birçok vatandaş ödeme esnasında ekstra tutarın sebebini bilmemekte hatta iade sürecine gitmektedir.