Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kredi Kartı Şifrenizi Hiç Kimse İle Paylaşmayın

Banka kartınız veya kredi kartı için kullandığınız şifrelerin gizli kalması sizin güvenliğiniz için son derece önemlidir. Alışverişte ve Bankaların ATM makinelerinde işlem yaparken hiçbir sebeple kart şifreinizi tanımadığınız kişilerle paylaşmayınız. Her türlü problemde, bankanızın yetkilileri ile görüşün. Hiç kimseden yardım kabul etmeyin.

Kredi Kartı Şifrenizi İyi Seçin

Kredi kartı veya banka kartı şifresini doğum yılı yapanların oranını biliyor musunuz? %62. Asla doğum yılınızı kart şiresi olarak belirlemeyin. İnternet çağında bir kişinin şahsi bilgilerine ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kart şifrenizi tuttuğunuz takımın kuruluş yılı, kapı numaranız, eski okul numaralarınız, çocuklarınızın doğum tarihleri, telefon numaralarınızın içinden seçmeyin.

Kredi Kart Şifrenizi Hiçbir Yere Yazmayın

Kredi kartı veya banka kartı şifrenizi yazılı olarak hiçbir yere bırakmayın. Olası bir hırsızlık olayında bu bilginin ele geçmesi sizi daha çok üzebilir.

Kredi Kartının Kayıp/Çalıntı Durumunda Neler Yapmalısınız?

Kredi Kartınızın Kayıp/Çalıntı durumunda vakit kaybetmeden bankanız ile iletişime geçerek kartınızı iptal ettirin. Kayıp her dakika sizi üzecek harcamalar yapılma ihtimalini artırır.Bankanızın çağrı merkezlerinin telefon numaralarını mutlaka bilin.

Kredi kartınızın yanında nüfus cüzdanı, ehliyet gibi belgelerinizin de çalınması durumunda, her türlü sahtecilik olayından uzak kalabilmeniz için durumu polise ve savcılığa bildirin.Bu durumu belgeleyen tutanak düzenlenmesini sağlayın

Kredi kartınız veya banka kartınız bankamatikte kalırsa, durumu banka veya şubenize derhal haber verin. Mesai saatleri dışında böyle bir durum söz konusu olursa kartınızı iptal ettirmekten çekinmeyin

Kredi kartı veya banka kartınızın çalınması veya kaybolması durumundaki sorumluluğunuz, yukarıda sayılan önlemleri zamanında almanız şartıyla, bildirimden 24 saat öncesine kadarki sürede bilginiz dışında yapılan harcamalar 150 lirasıyla sınırlıdır.

Kredi Kartınız İnternet İşlemlerinde Kullanırken Dikkatli Olun

Kredi kartı bilgilerinizi kullanarak internetten işlem yaparken, kullandığınız bilgisayarın güvenlik ayarlarının eksiksiz olduğundan emin olun. İnternet cafeler gibi halka açık kullanılan bilgisayarlarda bu işlemleri yapmayın.

Sanal alışveriş ortamları dışında, internet üzerinden kredi kartı numarası, şifre ve diğer bilgileri isteyen e-postalara kesinlikle cevap vermeyiniz.Bankalar hiçbir zaman kişisel bilgileri e-posta ile veya telefonda sizi arayarak sizden almazlar.

Güvenilir olamayan sitelerden .exe,.com,.vbs,.jpg gibi dosyalar virüs taşıyabileceği için bilgisayarınıza indirmeyin. Sanal tehditlere karşı kredi kartınızı kullandığınız bilgisayarınıza antivirüs programı yükleyin.

Bankaların internet online işlem sayfalarına bankaların internet sitelerinden giriş yapın. Yabancı sitelerde yer alan linklerden veya size gelen e-postalardan bu sayfalara giriş yapmayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir