Kredi Kartı Limitinizi Yükseltmenin Negatif Etkileri

Kredi Kartı Limitinizi Yükseltmenin Negatif Etkileri

Kredi kartları için kredi limitleri (ceza olmadan alabileceğiniz maksimum tutar), çoğunlukla kredi geçmişinize göre belirlenir. Eğer kredi puanınızla belirlenen kredi seviyeniz yeterliyse kredi kartı verenler limitinizi yükseltmeye daha istekli olacaktır.

Gelir, başka bir belirleyici faktördür. Kredi geçmişiniz mükemmel olsa bile, asgari ücret alıyorsanız bir bankanın size limiti yüksek bir kart vermesi pek mümkün değildir. Kazandığınız tutarın kredi kartı borcunuzu ödemek için yeterli olup olmayacağını bilmek isteyeceklerdir.

Yine de yüksek limitli bir karta sahip olunsa dahi tüm limiti kullanmak kötü bir fikir olabilir: bunu yapmak kredi puanınıza zarar verebilir, sizi daha fazla borçlanmaya itecek sorunlara yol açabilir, gelecekte para ödünç almayı zorlaştırabilir ve bu gibi daha nice probleme yol açabilir. Kredi kartları kullanışlıdır ve genellikle nakit ödemede elde edemeyeceğimiz faydalar ve indirimler sunar; ancak kredi kartı kullanırken bazı tehlikelerden kaçındığınızdan emin olun.

Kredi Kartı Limitinizi Yükseltmenin Negatif Etkileri

1- Kredi puanınız düşebilir

Kredi puanınızın yüzde 30’luk bir bölümü mevcut kredinizin ne kadarını kullandığınıza dayanmaktadır. Kredi kartı borcunuzun kredi limitlerine bu oranı, kredi kullanımınız olarak bilinir. Kredi kullanımınız ne kadar yüksekse veya kredi kartı borcunuz kredi limitinize ne kadar yakınsa, kredi puanınız o kadar fazla zarar görür.

Bir kredi kartında üst limite ulaşmak, kredi puanı için oldukça kötü; tüm kredi kartlarınızda üst limite ulaşmak ise çok daha kötüdür. Neyse ki, kredi puanınız borcunuzu ödediğinizde geri kazanılabilir, ancak önce daha fazla borç yaratmayı bırakmanız gerekir.

2- Kredi verenler bundan hoşlanmayacak

Üst limite ulaşılmış kredi kartı borçları, bir ipotek veya araç kredisi başvurusunda reddedilmenize yol açabilir. Kredi başvurusunda bulunduğunuzda, banka mevcut kredinizin ne kadarını kullandığınızı kontrol eder. Kredi kartı borcunuz çok yüksekse, bankalar bunu zaten elinizde altından kalkabileceğinizden daha fazla borcunuz olduğuna dair bir işaret olarak kabul eder.

3- Kredi limitinizi aşma riskiniz var

Borcunuz kredi limitinizin hemen altında tutsanız bile, bakiyenize finans ücretleri uygulandığında kredi limitinizi aşabilirsiniz. Borcunuz kredi limitinizi aştığında, sizi limitinizin daha da üzerine çıkaracak ilave cezalar uygulanabilir. Özellikle, yaptığınız aylık ödeme faizlerden başka neredeyse hiçbir şeyi karşılamayan asgari ödeme ise bu tutarı aşağı çekmek oldukça zor olabilir.

4- Borcun geri ödemesi daha zordur

Kredi limitinize bağlı olarak, üst limite ulaşmış bir kredi kartı borcunun (özellikle her ay yalnızca asgari ödeme yaparsanız) geri ödemesi yıllar alabilir. Borcun tamamını geri ödemeyi planlayabilirsiniz, ancak diğer beklenmeyen masraflar, ödeme tarihi yaklaşırken bunu yapmayı çok zorlaştırabilir.

5- Ceza oranını tetikleyebilirsiniz

Kredi kartı şirketleri, kredi limitinizi aşarak kredi kartı şartlarınızda temerrüde düşerseniz, kredi kartı faiz oranınızı artırma hakkına sahiptir. Ceza oranı, kredi kartı şirketinizin alabileceği en yüksek faiz oranıdır ve kredi kartı şartlarınıza bağlı olarak yüzde 30 veya daha fazla olabilir. Yüksek borçlara uygulanan yüksek faiz oranı felaket olabilir çünkü bu, yalnızca faizi ödemenizi sağlayan ve borcunuzu azaltmayan yüklü aylık ödemeler yaptığınız anlamına gelebilir.

6- Asgari ödeme daha da artabilir

Kredi kartınızın asgari ödemesi, kredi kartı borcunuzun boyutuna bağlıdır. Borcunuz arttıkça, aylık asgari ödemeniz de artar. Kredi kartınızın üst limitine ulaşmanız, her ay ödemeniz gereken tutarı arttırır. Eğer halihazırda bir bütçede sabit kalmakta ve ay sonunu getirmekte sorun yaşıyorsanız, daha yüksek bir asgari ödeme, finansmanınızı daha da zorlar.

Kredi Kartının Sadece Asgarisi Ödenirse Ne Olur?

7- Kredi kartınız artık yararlı değil

Kredi kartı almanın sebeplerinden biri, ihtiyaç duyduğunuzda krediye erişebilmektir. Ancak, kredi kartınızın üst limitine erişmeniz bu avantajı ortadan kaldırır. Bu yaşandığında, kredi kartınız devasa bir yük haline gelir. Kredinizi acil bir durum için, hatta bir araba kiralama veya otel rezervasyonu yapmak için bile kullanamazsınız.

Makul bir Kredi Kartı Bakiyesi

Kredi kartı bakiyenizi, her ay ödemesini yapabileceğiniz kadar düşük tutmak, yüzde 30’dan yüksek olan her borcun kredi puanında olumsuz yönde etki yaratabileceğini unutmamak önemlidir. Kredi kartınızın üst sınırına yanlışlıkla erişmemek için, bir kredi kartı satın almadan önce kredi limitinizi kontrol edin.