Kredi kartı nasıl alabilirim?

Kredi Kartı Nasıl Alabilirim

Kredi kartları, bankaların tüketicilere sunmuş olduğu finansal bir araçtır. Alışverişler, çevrimiçi alışverişler, yemek, sağlık gıda, tatil hatta kira ödemeleri dahi kredi kartları sayesinde yapılabilmektedir.

Kredi kartlarının kullanım alanının her geçen gün artması ve bankaların kartlara yüklemiş olduğu sayısız avantajlar(para puan, taksitli ödeme vb.) kişileri kredi kartı sahibi olmaya heveslendirmektedir. Ancak, bankaların tüketicilere kredi kartı vermesi, belirli koşullara bağlı olmaktadır.

Kendini bir nevi güvence altına alan bankalar, kişinin gelir durumu, kredi notu gibi birçok durumunu incelemekte ve buna göre kredi kartı vermektedir.

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı almanın temel olarak bir takım koşulları bulunmaktadır. Bunlar, 18 yaşını doldurmuş olmak, kredi notu yüksek olması, kanıtlanmış aylık geliri olması ya da öğrenci olmasıdır, sabit ikametgâh adresinizin olmasıdır.

18 yaşını doldurmuş olması

Yasal düzenlemeler gereği, kişinin kredi kartı sahibi olabilmesi için, 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Yani, 18 yaş altındaki kişiler bireysel kredi kartı talebinde bulunamazlar. Ancak istisnai olarak, ebeveynler bilgisi halinde ek kart ile 18 yaşını tamamlamamış vatandaşlar da, ek kredi kartı kullanabilmektedir.

Kredi notunun yüksek olması

Kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız, banka kredi notunun yeterli seviyede olması gerekmektedir. Yani, kişi geçmiş dönemde kredi kartı sahibi olmak istediği bankadan kredi ya da kredi kullanmış ise, ödemelerinin düzenli yapılmış olması gerekmektedir.

Bu sayede kredi notu da yüksek olacağından koşulu sağlamış olmaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler ise, kredi notunu yükseltme çabalarına girmesi gerekmektedir.

Kanıtlanmış aylık gelir olması

Kredi kartı sahibi olmanın bir diğer koşulu ise,kanıtlanmış aylık gelirinizin olmasıdır. Aylık düzenli maaşla çalışmak yeterli olmayıp en az 6 aydır düzenli olarak sigorta priminizin yatması gerekmektedir. Bunun dışında, kira geliri olanlar, serbest meslekte çalışanlar da gelirlerini belgelemeleri gerekmektedir.

Bu durumun istisnası ise, öğrenciler olmaktadır. Öğrenci belgesi ile kredi kartı başvurusu yapan öğrenciler, onlara özel kredi kartı sahibi olabilirler. Bunlar için sigorta ya da aylık gelir şartı aranmamaktadır.

İkametgâh adresi

Bankalar son olarak size gerekli durumlarda ulaşabilecekleri bir ikametgâh adresi istemektedir. Tüketiciler burada dilerse ev adresini, dilerse de ev adreslerini verebilirler.

Kredi kartı limiti sınırı

Yasalar gereği kişi,sabit maaşının maksimum 4 katına denk gelecek kadar miktarda kredi kartı limitine sahip olabilmektedir. Bu limit, tüm bankaların toplamında olan miktar olmaktadır. Yani, tüm limitinizi dilerseniz 1 banka kartında kullanabilir dilerseniz de birkaç bankaya yayabilirseniz.

Örneğin, 2000TL aylık geliri olan vatandaki maksimum 8000 TL değerinde kredi kartı limiti kullanabilir. 8000 TL’nin 3000 TL’sini A bankasında kullanan kişi kalan kısımları B, CD bankalarına yayabilir, ya da tamamını A bankasında kullanabilir.

Kimler Kredi Kartı Alabilir?

Kredi kartı sahibi olmak için gerekli koşulları sağlayan her Türk vatandaşı ve ülkemize yerleşmiş ya da geçici süre bile ikamet eden her birey kredi kartı sahibi olabilmektedir.Özetle, 18 yaşını doldurmuş, kredi notu yüksek,kanıtlanmış aylık gelir olan ve sabit bir ikametgâh adresi olan tüm bireyler kredi kartı sahibi olabilirler.

Kimler kredi kartı alabilir? Sorusunda akla gelen sorulardan biri de yabancı uyruklu kişilerin kredi kartı sahibi olup olamayacağıdır. Türkiye ye yerleşen ya da geçici süre ile bulunan yabancı uyruklu her birey kredi kartı sahibi olabilir.

Ancak birçok banka kendini güvence altına alabilmek adına garantör (kredi kartlarından doğacak her türlü borç ve yükümlülükten, kart sahibi olarak sorumluluğu bulunan gerçek veya tüzel kişi.) koşulu öne sürmektedir.

Kimler Kredi Kartı Alamaz?

Bankalar nezdinde kredi kartı alamayan kişiler, büyük oranda kara listede olmaktadır. Daha önceden kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartına ait borcunuzu ödememiş ve bu sebepten kara listede olan kişiler, büyük oranda kredi kartı talebinderetyanıtı almaktadır. Bunun için, kişilerin bir an önce kara listeden çıkmanın yollarına bakması gerekmektedir.

Bankalar ile daha önceden münasebeti olmayan(maaşınızı bankadan almak, para transferleri gibi ödemeler) kişilerde büyükoranda ret cevabı almaktadır.Bankalar, genellikle güvendikleri kişilere kredi ve kredi kartı ürünü vermektedir

Ödenmemiş fatura ya da borçlar nedeniyle icralık olan kişilerin de kredi kartı sahibi olması uğraştırıcı olmaktadır.

Kredi Kartı Nasıl Alabilirim?

Gerekli koşulları sağlayan tüketiciler, bankaların sunmuş olduğu çeşitli platformlardan kredi kartı başvurusunda bulunabilirler. Burada belirleyici nokta, kişinin tercih etmiş olduğu bankanın hangi kanaldan başvuruları kabul edeceği ve kişinin hangi kanaldan başvuracağıdır. Buaşamada;

İnternetten başvuru: Birçok banka resmi internet sitesinden kredi kartı başvurusunu kabul etmektedir. Buradan doldurularak onlıne başvuru formu ile başvurular alınmaktadır.

Şubeden başvuru: Hemen her banka, şubeden bireysel müşteri temsilcisi aracılığı ile başvuruları almaktadır. Gerekli evrakların teslim edilmesi halinde kredi kartı başvuru neticeleri, kısa sürede kişilere bildirilmekte ve onaylanması halinde kişinin belirlediği adrese teslim edilmektedir

Telefon bankacılığı: Kredi kartı başvurusunun bir diğer yöntemi ise, telefon ile başvurudur. Bu yöntem ile başvuru alan bankanın hizmet numarasını tuşlayarak müşteri temsilcisi aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Başvuruları

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir