Kredi kartı nasıl iptal edilir?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Türkiye’de kredi kartı mağdurlarının gün geçtikçe arttığı, istatistiklerle kanıtlanabiliyor ve 2016-2017 yılları arasında çıkabilecek herhangi bir ekonomik krizde, gerek kredi borçlarının, gerekse kredi kartı borçlarının pek çok kişi tarafından ödenemeyeceği aşikar. Bilinçli bir kullanımda, rahat bir biçimde harcama yapabilmenizi ve masraflarınızı nitelikli bir şekilde bölmenizi sağlayan kredi kartları, maalesef bilinçsiz kullanımda sizi hapishaneye kadar düşürebiliyor.

kredi kartı nasıl iptal edilir?

Günümüzde, evini satıp sırf kredi kartı borcu sebebiyle evsiz kalan ve kiraya geçen pek çok vatandaş görebiliyor; emtialarına el konulan vatandaşların tabiri caizse battıklarını izleyebiliyoruz. Bu sebepten, artık kullanmak istemedikleri kredi kartlarını iptal eden vatandaş sayısı da hayli artıyor.

Kredi kartı kullanımı gün geçtikçe daha fazla teşvik edilip, sigortasız çalışana, emekliye, ev hanımlarına ve hatta öğrenciye dahi sunulabilirken; kredi kartını kullanmak istemeyen bireylerin, kartlarını nasıl iptal edebileceklerine dair bilgiyi bu yazıda tarafınıza sunacağız.

Kredi Kartı İptali İçin Gerekenler

Aşağıda, her bankanın kredi kartı iptali için istediği belgeleri açıklamaya ve bu bankalardan kredi kartınızı nasıl iptal edebileceğinize değindik. Siz de, aşağıdaki bankaların herhangi birinden kredi kartı sahibiyseniz, direkt olarak o başlığa yönelerek kredi kartı iptal işlemlerinizi nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

Telefonla Kredi Kartı İptal Ettirme

Telefonla kredi kartınızı iptal ettirmek isterseniz, bunu yapabilmeniz elbette mümkündür. Uygulamanız gereken her adımı, aşağıda sizler için sunacağız. Bu adımları uygulayarak, kredi kartınızı iptal edebilirsiniz.

Öncelikle, kredi kartı borcunuzu sıfırladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Kredi kartı borcunuzu sıfırladıysanız ve gelecek aya dair de herhangi bir borcunuz yoksa, problem yoktur.

 1. Kredi kartı aldığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, bir şekilde müşteri hizmetlerine bağlanın.
 2. Müşteri hizmetlerine bağlandıktan hemen sonra, kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi ve herhangi bir şekilde bugünden itibaren kullanmayacağınızı bildirin.
 3. Size muhtemelen müşteri hizmetleri tarafından bunun sebebi sorulacaktır. Açıklamak zorunda değilsiniz. Bu süreçte müşteri hizmetleri tarafından yine, kredi kartı kampanyaları ve benzeri durumlar hakkında da bilgilendirilebilir, ikna edilmeye çalışılabilirsiniz.
 4. Bu tür konuşmaları dinledikten sonra, kredi kartı iptal etme başvurunuzu onaylayıp onaylamadığınızı sizlere soracaklardır. Onaylıyorum, cevabını verdikten sonra, karşı taraf da kredi kartınızı iptal edecektir.

Kimlik bilgileriniz sizden talep edilebilir, bu sebepten nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmanızda fayda var.

İnternetten Kredi Kartı İptal Ettirme

İnternet üzerinden kredi kartınızı iptal ettirme gibi bir şansınız çoğu zaman bulunmuyor ancak bazı bankalar mobil uygulamaları içerisinde, yahut internet bankacılığı panellerinizde kredi kartı iptali seçeneğini bulundurabiliyorlar. İnternetten kredi kartı iptalinizi, eğer bu seçeneğiniz panelinizde aktifse aşağıdaki şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 1. İnternet bankacılığı yahut mobil bankacılık uygulamanızı kullanarak, sisteminize bilgilerinizle ve şifrenizle giriş yapın.
 2. Giriş yaptıktan hemen sonra, kredi kartı işlemleri menüsünü muhakkak göreceksiniz. Buraya girin.
 3. “Kart iptali” yahut “kredi kartı iptali” seçeneğini görüyorsanız, bu sekmeden rahatlıkla kredi kartı iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Söylediğimiz gibi, bu pek çok bankanın pek de kullanmadığı bir yol ancak denemenizde yarar var.

Şubelerden Kredi Kartı İptal Ettirme

Kredi kartına sahip olduğunuz bankanın herhangi bir şubesine giderek de, kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Şubeden kredi kartı iptal ettirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 1. Öncelikle bir sıra numarası alarak müşteri temsilcilerinden biriyle görüşme sağlayın ve kredi kartı iptalinizi talep edin.
 2. Müşteri temsilcisi aracılığı ile size yazdırılacak dilekçeyi, kendisine teslim ederek iptal sürecinizi direkt başlatabilirsiniz.
 3. Müşteri temsilcisi siz kredi kartı iptal dilekçenizi yazarken, gerekli kontrolleri yapacak ve kredi kartı iptalinize yönelik bir engel olup olmadığını da bu minvalde gözetecektir.

Garanti Bankası Bonus Kredi Kartı İptali

bonus kredi kartı iptali

Garanti Bankası üzerinde bir kredi kartına sahipseniz, kredi kartı iptali için yapmanız gereken tek şey, yukarıdaki yöntemleri kimlik bilgileriniz eşliğinde kullanmak olacaktır. İnternetten kredi kartı iptal yöntemini genellikle kullanmayan Garanti Bankası’nın herhangi bir şubesine giderek yahut 444 0 333 numaralı Alo Garanti hattını arayarak, kredi kartı iptalinizi talep edebilirsiniz.

Garanti Bankası, sizden sadece kimlik bilgilerinizi ve kredi kartı borcunuzun sıfırlanmış olmasını talep edecektir.

İşbank Maximum Kredi Kartı İptali

maximum kredi kartı iptali

Türkiye İş Bankası’ndan Maximum markası altında bir kredi kartı sahibiyseniz, kredi kartınızı iptal etmek için borcunuzun sıfır düzeyinde olması yeterli. Dilerseniz telefondan, dilerseniz herhangi bir İşbank şubesine giderek kredi kartınızı nüfus cüzdanındaki bilgilerinizle iptal ettirebilirsiniz. İşbank müşteri hizmetleri numarasının 0850 724 0 724 olduğunu da belirtelim.

Yapı Kredi World Kredi Kartı İptali

worldcard iptali

Yapı Kredi Bankası üzerinde bir kredi kartı sahibiyseniz ve borcunuzu sıfırlayıp, otomatik ödeme talimatları gibi sonradan sorun oluşturabilecek pek çok etmeni kaldırdıysanız; telefon bankacılığından yahut herhangi bir şubeden kredi kartı iptali talebi gerçekleştirebilirsiniz. Şubede, tarafınıza dilekçe yazdırılabilmektedir ancak telefondan yapacağınız iptallerde böyle bir durum söz konusu değildir ve dakikalarınızı almayacaktır. Yapı Kredi müşteri hizmetleri, 444 0 444 numaralı hatta sizleri bekliyor.

Ziraat Bankası Maximum Kredi Kartı İptali

maximum kredi kartı iptali

Ziraat Bankası şubelerine giderek, yahut telefon üzerinden iptal edebileceğiniz kredi kartınız internet üzerinden iptal edilememekte. Bu sebepten, iki yol dışında herhangi bir yolla kredi kartı iptali gerçekleştiremiyorsunuz. 444 00 00 Numaralı telefondan, Ziraat telefon bankacılığı sistemine erişerek, uzaktan form doldurma yöntemiyle, Ziraat kredi kartı iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank World Kredi Kartı İptali

worldcard iptali

Son dönemde yenilenen vizyonuyla geniş bir atılım peşinde olan Vakıfbank üzerinden bir kredi kartına sahipseniz ancak artık kullanma taraftarı değilseniz; Vakıfbank müşteri hizmetleri yahut Vakıfbank şubelerinden, kredi kartı iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şehrinize, konumunuza yakın bir Vakıfbank şubesi bulmanız durumunda, hızlı bir dilekçe yazarak iptal talebi yapmanız daha doğru olacaktır ancak bu koşullar, sizin için uygun değilse Vakıfbank telefon bankacılığı 0850 222 0 724 numaralı hatta sizler için hizmet veriyor.

Halkbank Parafcard Kredi Kartı İptali

parafcard nasıl iptal edilir

Halkbank kredi kartları, bildiğiniz gibi artık Paraf markası altında veriliyor ve Paraf kredi kartı iptali için yapmanız gereken şey; Paraf müşteri hizmetlerini aramak olabilir. Halkbank Dialog olarak da geçen bu servise 444 0 400 numaralı hattan ulaşabilirken; herhangi bir Halkbank şubesinden de dilekçe yazma yöntemiyle Halkbank kredi kartı iptali işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı İptalinde Yaşayabileceğiniz Sorunlar

Kredi kartı iptali süresince, özellikle telefonda ve yüzyüze yapılacak görüşmelerde belli başlı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları aşağıda tarafınıza açıklamaya gayret ettik.

 • İkna Uğraşları: Özellikle telefonda yahut yüzyüze, şubelere gidip kartınızı iptal etmek istediğinizde yapacağınız görüşmelerde kredi kartınızı iptal etmemeniz için size belli başlı kampanyalar önerip, bazen baskı gerçekleştirebilirler. Bu problemi aşmak için net bir duruş sergileyip, kredi kartınızı kesin bir biçimde iptal etmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.
 • Bir Sonraki Ay Ödemenin Bulunması: Gözden kaçırabilirsiniz ancak bir sonraki aya dair bir ödeme tarafınızdan çekilmiş olabilir ve otomatik ödemeye bağladığınız birkaç şeyi de kredi kartı iptali esnasında unutmuş olabilirsiniz. Bu gibi hatalarda, öncelikle otomatik ödeme talimatlarını iptal edip, sonra gerekli borçları ödemeli ve kredi kartınızı tamamıyla sıfırlamalısınız.

Yukarıdaki iki sorun dışında, yaşayabileceğiniz herhangi bir problem yoktur. Kartınızın borcu “0” olarak görünüyorsa, direkt olarak kredi kartı kapatma işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.