Kredi kartı puan ve bonuslar nasıl kullanılır?Kredi Kartı Puan Ve Bonusları Kullanmak

Her geçen gün kullanım alanı hızla artan ve yoğun talep gören kredi kartı ürünleri, bankaların vatandaşa sunmuş olduğu aracı ve direkt nakit desteği anlamına gelmektedir. Özellikle 2000 li yılların başında online alıverişe olan ilginin artması, kredi kartına olan talebi arttırmış ve bankalarda bu durumdan son derece memnun kalmıştır.

Alışveriş, nakit çekim, eğitim, sağlık, tatil hatta taşınamaz mal alımlarında dahi kullanılabilen kredi kartları, bu anlamda oldukça avantajlı olmaktadır. Bunlara en güzel örneklerden biride, hemen her bankanın,vatandaşı kredi kartı kullanımına teşvik etmek amacıyla,kullandıkça biriken puan ve bonuslar da eklenmektedir.

Kredi Kartı Puan Ve Bonuslar Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı Puan ve Bonuslar Nasıl Kullanılır?

Öncelikle, Biriken puan ve bonusların kullanabilmenin bazı şartları bulunmaktadır. İlk olarak, Pos makinesi, gelişmiş sürümle senkronize olmalı ve kredi kartı bonus kullanımına izin vermeli.

Bonus ya da puanınızı kullanmak için, kasada ki görevliyi bunu ilk aşamada belirtmeniz gerekmektedir. Aksi halde direk tek çekim olması problem doğurabilmektedir.

Kredi Kartı Puan, Bonus Ve Chip Paralar

Bankaların kredi kartı kullanıcılarına yapmış olduğu önemli jestlerden biri de puan, bonus ve Chip paralardır. Kişinin kartını kullandıkça biriktirdiği hediye paralar olarak bilinen bu kavramlar, bankalar arasında farklı isimlerle anılmaktadır.

Akbank bu hediye birikimlere, Chip para, Bonus card özellikli kartlarda Bonus, diğerlerinde ise, puan olarak adlandırmaktadır.
Bankaların belirlediği oranda, kullandıkça kazanacağınız puan, bonus ya da Chip paralar, alışveriş yapılan mağaza, market gibi yerelde anlaşmalı olması halinde ikiye hatta 3’e 4’e katlandığı olmaktadır.

Kredi Kartı Puan Ve Bonuslar Nasıl Birikir?

Günümüzde hemen her bireyin bir kredi sahibi olması, kişilerin ihtiyaçlarından doğan bir durum olmakla birlikte, bankalarında sunmuş olduğu cazip teklifler de etkili olmaktadır.

Bankaların kişilere sunmuş olduğu kredi kartı puan ve bonuslar da bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Bankaların belirlemiş olduğu %lik oranlar dâhilinde, yaptığı alışverişlerde, kazandığı dolaylı nakde puan, bonus denir.

Bu puanlar ve bonuslar, her yapılan alışverişte eklenerek zamanla çok yüksek miktarlara kadar çıkmaktadır. Yani, Kredi kartı puan ve bonuslar nasıl birikir? Sorusunun yanıtı alışveriş yapmak ve işlemin takibini sağlamaktır.

Kredi Kartı Puan Ve Bonuslar Son Kullanma Tarihi Var Mıdır?

Bu durum bankalar ve sunmuş olduğu kampanyalar arasında değişkenlik göstermektedir. Kullandıkça kazandığınız puan ya da bonuslarınız, eğer kartınızın bir özelliği ise, biriken para puanlar büyük oranda silinmemektedir.

Hatta 1 yıl boyunca kartında puan ya da bonus biriktiren kart kullanıcısının hediyeleri, bir sonraki yıla devretmekte ve dilediği zaman kullanabilmektedir.

Ancak, banka, belirli tarihler aralığında puan ve bonuslar ilişkin kampanya çıkarmış ise, biriktirilen puanlar kampanya bitimine kadar geçerli olup, kampanya tarihinin bitmesi halinde silinmektedir.

Kazanılan Puan Ve Bonuslar Nasıl Takip Edilebilir?

Kişiler zamanla kartında ne kadar puan ya da bonus olduğunu merak edebilir ve öğrenmek istemektedir. Bunu öğrenmek son derece kolay olmakla birlikte birkaç yöntemi de bulunmaktadır. Bunlar,

  • Kredi kartını kullanmış olduğunuz bankanın internet, mobil ve telefon bankacılığı ile
  • Alışveriş esnasında, kasada bulunan müşteriden rica etmek. Görevli bankaya ait pos cihazı olması halinde kolayca, biriken puan ve bonuslarını görebilmektedir.
  • Kartın ait olduğu banka ATM’leri ile de kazanılan bonus ve puanları takip etmek mümkündür.

Etiketler:, ,

Yorum yazın