Kredi Kartı Sicil Affı

Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri de kredi kartı sicil affı oldu. ‘Kredi kartı sicil affı çıktı mı ya da ne zaman çıkacak?’ gibi sorular pek çok kişinin aklına takılıyor.

Kredi kartı sicil affı duyurulması halinde borçlu olduğunuz bankalara kredi kartınızı ödemek için dilekçe ile başvuru yapmanız fırsatı oluşuyor. Geçtiğimiz sene Resmi Gazete’de yayınlanan kredi sicil affının içeriğinde kredi kartı sicil affı da vardı fakat bu duyuruya bankalar uymamış ve haliyle çok az kişi bu haktan yararlanmıştır. Şuanda gündemde olmayan kredi kartı sicil affı muhtemelen önümüzdeki seneye aktarılacak gibi duruyor. Yine de oluşabilecek herhangi bir duruma karşılık Resmi Gazete’yi takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Çektiğiniz kredilerden ve kredi kartları borçlarınızdan dolayı bozulan siciliniz ne yazık ki tekrardan kredi çekmenize büyük bir engeldir. Ne kredi çekebilirsiniz ne de yeni bir kredi kartı alabilirsiniz. Bu sicil afları sayesinde bankanın size verdiği süre boyunca mevcut borcunuzu ödemeli ve sicilinizin düzelmesini beklemeden kredi ya da kredi kartı alabilirsiniz. Bu sicil afları olmadığı takdirde ise borcunuzu ödemeniz durumunda 5 yıl boyunca asla kredi kartı alamadan sicilinizin temizlenmesini beklemeli ve süre dolunca kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Kartı Sicil Affı

Kredi Kartı Sicil Affı 2018

Kredi kartı sicil affı en son 2017 yılında Resmi Gazete tarafından ilan edilmiştir. Birçok bankanın uymadığı bu duyurudan çok az kişi yararlanmıştır ve bu sebep ile gözler 2018 senesine çevrilmiştir. 2018 yılında ilan edilmesine kesin gözle bakılan kredi kartı sicil affı yılın sonuna gelmemize rağmen hala ilan edilmemiştir. Muhtemelen 2019 yılında ilan edilecek olan kredi kartı sicil affı hakkındaki gelişmelerden Resmi Gazete üzerinden haberdar olabilirsiniz.

Kredi Kartı Sicil Affı Sorgulama

Kredi kartı sicil affı sorgulama için şuanda herhangi bir uygulama ve web sitesi mevcut değildir. Olası durumları Resmi Gazete’yi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Sicil Affı Son Durum

Şuanda kredi kartı sicil affı ile ilgili herhangi bir duyuru ve ilan söz konusu değildir. 2018’de ilan edilmesi söz konusu olmasına rağmen duyurulmayan kredi kartı sicil affı büyük ihtimalle önümüzdeki sene yürürlüğe girecektir. Kredi kartı sicil affından haberdar olabilmek adına Resmi Gazete’yi düzenli olarak takip edebilir ve ilan edilmesi durumunda kredi kartı sicil affından faydalanabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlarla bir araya geldiği iftarda, muhtarların sicil affı talebine cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarların “sicil affı” talebi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dönerek “Süleyman bey şu anda soylu soyadıyla böyle bir adımı atabilir” diye talimat verdi.

Kredi Kartı Sicil Affı Dilekçe Örneği

Kredi kartı sicil affından yararlanabilmek için borçlu olduğunuz bankaya dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında yazacağınız dilekçe şu şekildedir;


…… BANKASI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanıza olan ve ödenmemiş olması nedeniyle kredi kartı sicilimin bozulmasına neden olan … TL tutarındaki borç ile ilgili olarak; Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte yürürlüğe giren Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında tüm borcumu ödemek istiyorum.

Tarafımdan yapılacak ödeme işlemi sonrası; Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince kredi kartı sicilimde kayıtların silinmesi hususunu,

Saygıyla arz ederim.

AD- SOYAD İMZA

EKİ: Nüfus cüzdanı fotokopisi, borç ödenmesine ilişkin banka dekontu

Eğer dilekçeyi microsoft word formatında bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir