Kredi kartımdan neden nakit avans çekemiyorum?

Kredi kartımdan neden nakit avans çekemiyorum?

Kredi Kartımdan Neden Nakit Avans

Bankaların sunmuş olduğu önemli hizmetlerden biri de, kişilerin kredi kartından nakit avans çekebilme özelliğidir. Birçok vatandaş, acil nakde sıkıştığı anlarda hesabından nakit para çekebilmekte ve ihtiyacını gidermektedir.

Üstelik hemen her bankanın ATM’ler aracılığı ile nakit avans hizmeti vermesi, 7/24 kişilere finansman sağladığı anlamına gelmektedir. Tüm bunlarla birlikte, birçok banka nakit avans çekimleri için uygun faiz oranları hesaplamakta ve cazip taksit imkânı sunmaktadır.

Fakat bazı durumlarda kişiler kartından para çekememekte ya da hata almaktadır.Bu gibi üzücü durumlarda bulunduğunuz bankanın müşteri hizmetleri numarasını aramalı ve sebebini öğrenmeniz son derece basit bir yöntem olmaktadır.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek

Kredi kartından nakit avans çekme işlemi, kullanmış olduğunuz kredi kartının limiti ile sınırlı olup, bankaların da nakit avans çekimlerine izin verdiği limit kadar mümkün olmaktadır. Bu anlamda kimi banka, yüksek çekimlere izin verirken, bazı bankalar cüzi miktarları uygun görmektedir.

Öyle ki bu gibi durumlarda da kişinin aylık geliri ve kişinin ekstresini ödeme düzeni etkili olmaktadır. Kredi kartından nakit avans çekme işlemi, banka şubelerinden TC kimlik numarası ile yapılabileceği gibi banka ATM‘lerinden de de rahatlıkla yapılabilmektedir.

Hatta birçok banka kartsız işlem menüsünden şifre ile nakit avans çekimini hizmete sunmaktadır. Nakit avans çekimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, faiz uygulamasıdır. Çünkü nakit avans çekimleri için bankalar, çekilen miktar kadar faiz uygulamaktadır. Bu da ne kadar çok nakit avans çekilirse o kadar fazla faiz uygulanacağı anlamına gelmektedir.

Kredi Kartından Nakit Avans Neden Çekilemez?

Kredi Kartından Nakit Avans Neden Çekilemez?

Kredi kartınızdan nakit avans çekmek istiyorsunuz ancak, hata almaktasınız. Bu durumda birçok kart kullanıcısı, kredi kartı borcunu ödeyip ödemediğini aklından geçirmektedir. Ancak, kredi kartından nakit avans çekilememesinin sebebi, dönem borcu olabileceği gibi birçok nedene bağlı olabilmektedir. Bunları madde halinde belirtmek gerekirse;

  • Kredi kartı borcunun ödenememiş olması. Ya da sürekli asgari ödeme yapılıyor olması
  • Kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması
  • Kredi kartı limitinin çekilecek miktara yeterli olmaması ya da tüm limitin kullanılmış olması

Sürekli Asgari Ödeme Yapmayın

Yapılan düzenlemede göre, bir takvim yılı içinde en fazla 3 defa dönem borcunun %50 si ve altında ödeme yapılan kredi kartlarına, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar nakit çekim işlemleri yasaklanıyor.

Yani, kredi ekstrenizin asgari ödeme tutarının yapılması bir yana, yılda 3 kez dönem borcunun yarısının yatırılması ve bir sonraki hesap kesim tarihine kadar borcun tamamının yatırılmaması, nakit avans çekimlerine engel teşkil etmektedir. Bu anlamada, kredi kartlarında asgari ödeme tutarını yükselten düzenleme sonrasında çok sayıda kişinin kartı nakit çekime kapatılmıştır.

Bankalar ise, kredi kartlarını nakit avansa kapatmamak için, vade olanakları sunmuş ve kullanıma cazip hale getirmeye çalışmıştır. Ancak kredi kartlarından kullanılan nakit çekimlerdeki faiz oranlarını göz ardı edilmemelidir. Bunun dışında sürekli asgari ödeme yapan tüketici, kalan para üzerinden faiz ödemek zorunda kalacağı gibi bir süre sonra kredi kartı, nakit avans çekimine kapatılmaktadır.

Kredi kartından taksitli nakit avans nasıl çekilir?