Kredi Kartındaki Numaralar Hangi Anlama Geliyor?

Kredi Kartındaki Numaralar Hangi Anlama Geliyor?

İş hayatını, teknolojiyi veya günlük hayatınızda işlerin nasıl yürüdüğünü merak ediyorsanız, kredi kartı numaralarının nasıl çalıştığını öğrenmek hoşunuza gidebilir. Bu numaralar kolay ödeme yapılmasını sağlar, ayrıca ödeme hatalarını ve dolandırıcılığı önlemeye yardımcı olur. Kart numaraları yavaş yavaş gelişiyor ve önümüzdeki yıllarda farklı görünebilir.

Kredi Kartı Hesap Numaraları Nasıl Çalışır?

Kredi kartı numaraları Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nün (ISO) kimlik kartı standartları kapsamındadır. Bunun sonucu olarak basit bir formül, biçimi belirler. Ana hesap numaraları (PAN) olarak da bilinen kredi kartı hesap numaraları, aşağıda ayrıntılı olarak açıklayacağımız üç ana bileşenden oluşur:

  • Kartı Veren Hakkında Bilgiler
  • Hesap Bilgileriniz
  • Kontrol Hanesi

Kredi Kartı Hesap Numaraları

Kartı Veren Hakkında Bilgiler

ISO standartlarına uyan kimlik kartları – kredi kartları ve banka kartları dâhil – kart verenle ilgili bilgiler içerir.

Sektör numarası: Kartınızın ilk rakamı, kart veren hakkında geniş bilgi sağlayan bir sektör tanımlayıcısıdır.

KREDİ KARTI SEKTÖR NUMARALARI
1&2Havayolu sektörü
3Diners Club ve American Express dâhil seyahat ve eğlence
4Visa
5Maestro ve Mastercard
6Maestro ve Discover
7-9Diğer sektörler ve gelecekte belirlenecek olan işlemler

Kartı Verenin Kimlik Numarası

Sonraki altı ila sekiz hane, kartı verenin kimlik numarasıdır (IIN). Bu numara, hangi finansal kurumun kartınızı verdiğini göstererek ödemelerinizi yönlendirmenize yardımcı olur.

Hesap Bilgileriniz

Kalan rakamlar – son rakam hariç – bireysel hesabınızla ilgilidir ve kart verenin ödemeleri bireysel hesabınıza bağlamasına olanak tanır.

Kontrol Hanesi

Son hane, kredi kartı numarasının geçerli olup olmadığını temin eden ‘’sağlama toplamı’’dır. Sağlama toplamını uygulamak için Luhn Algoritması olarak bilinen bir işlem, ödeme işlemciler tarafından kullanılır. Bu adımlar dizisi, üzerinden ödemeyi yaptığınız numaraların kabul edilebilir bir modeli takip edip etmediğini belirlemenin hızlı ve kolay bir yolunu sunar. En nihayetinde algoritma, kart numarasının potansiyel olarak geçerli olduğunu gösteren ve 10’a bölünebilen bir sonucu arar.

Sağlama toplamı temel nitelik kontrolünü sağlar, fakat sahteciliğe karşı sağlam bir koruma sağlamaz. Algoritma halka açıktır, böylece herkes gerekli şartları sağlayan kart numaralarını oluşturabilir. Ancak bu adım, veri girişi hatalarını ve basit hırsızlıkları hızlı bir şekilde yakalamak için faydalı bir aşamadır.

Kart Numarası Uzunlukları

Kredi kartlarının çoğunda 14 ila 19 rakam vardır ve ileride daha uzun rakamlar görmeyi bekleyebilirsiniz. Örneğin, Visa ve Mastercard kartları genellikle 16 hanelidir, ancak daha kısa ve daha uzun numaralar vardır. American Express kartlarında 15, Discover kartlarında 16 hane bulunur.

Not: Neden kart numaraları daha uzun olabilir? Uluslararası Standardizasyon Örgütü, kart verenlerin daha fazla karakter kullanmamaları durumunda kart numaralarının tükenebileceğini fark etti. Bunun sonucu olarak, kartı verenin kimlik numarası (IIN) en az sekiz haneye geçecek ve bireysel hesap numaranız en az 10 haneli olacak.

Güvenlik Kodları

Kredi kartı hesap numaranız ödemelerin işleme alınması için önemli bilgiler içerir, ancak çoğu durumda CVV olarak da adlandırılan bir güvenlik koduna ihtiyacınız vardır.

İnternet üzerinden veya telefonla sipariş verirken, satın alma işleminizi tamamlamak için genellikle güvenlik kodunu girmeniz gerekir. Bu kodlar, kartın size ait olduğunu ve çalınan bir kredi kartı numarası kullanmadığınızı doğrulamaya yardımcı olur.Kart numaranız veri ihlali durumunda veya kart kopyalayan kişiler tarafından tehlikeye sokulabilir, ancak kodu almak hırsızlar için ek bir engeldir.

  • Visa, Mastercard ve Discover kartlarının arka yüzünde üç haneli kod görünür.
  • AmericanExpress kartlarının ön yüzünde dört haneli güvenlik kodu görünür.

Kart Numaralarından Tokenlere

Klasik geleneksel okuyucular, kredi kartı hesap bilgilerinizi doğrudan manyetik bir şeritten alır.  Manyetik bir şeritten kart numarası çalmak kolaydır ve kartınızı her geçirdiğinizde hesap numaranızı gösterirsiniz. Amerika’daki bazı satıcılar hala manyetik kart okuyucuları kullanıyor, fakat aşağıda da tanımlanmış olan teknolojik gelişmeler, ödeme işlemleri için daha güvenli yollar sağlar.

Tokenizasyon: Satıcının satış noktası terminaline(pos) kart bilgilerinizi ‘’açıktan’’ vermek yerine, yeni teknolojiler kart bilgilerinizi sahtekârlığı önlemeye yardımcı olması için token olarak bilinen bir dizi karakterlerle değiştirir. Bir token, en fazla 19 hane olabilen kart numarasından daha uzun olabilir, bu sayede işleminiz hakkında bilgi eklemeniz mümkün kılınır ve bilgisayar korsanlarının çalınan verileri anlamasını zorlaştırmış olursunuz.

Mobil Ödemeler: Mobil cihazınızdan ödeme yaptığınız zaman, cihazınız Yakın Alan İletişimi (NFC) ile satış noktası terminaline tokenleştirilmiş ödeme bilgilerini gönderir. Mobil ödemeleri yapmadan önce kart numaranızı cihazınızın ödeme uygulamasına girmeniz gerekir, fakat mobil cihazlar kart numaranızı iletmez.

EMV Kartları: Küçük çip içeren kartlar da kredi kartı numaranızı korur. Kartınızı kaydırmak ve şifrelenmemiş hesap numarası vermek yerine, kartınızı çip okuyucusuna yerleştirirsiniz. Çip, ödemenizi güvenli bir şekilde işleme koymak için kartla iletişim kuran bir işlemci içerir. Bu interaktif işlem hırsızların bilgileri çoğaltmasını zor kılar ve çip özellikli kartların üretimi çoğu hırsız için olanaksızdır.