Kredi kartını ustaca kullanmanın 22 yolu

Kredi kartını ustaca kullanmanın 22 yolu

Kredi kartı kullanım ipuçları

Kredi kartları, finansal hayatlarımızın ve kredi sağlığımızın kritik bir parçasıdır. Ne yazık ki, birçok kişi kredi kartı kullanırken en çok yapılan hataların neredeyse tümünü yaptıktan sonra, kredi kartını doğru kullanmayı öğreniyor. Neyse ki, şu anda kitaplarda ve internette her zamankinden daha fazla kredi kartı kullanım ipuçları ve bilgileri var.  Kredi kartı olan veya bir gün bir kredi kartı kullanacak olan her kişi, kredi kartlarını ustaca kullanmanın bu 22 yolunu bilmelidir.

Sizin için doğru kredi kartını seçin

Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce kredi kartı mevcut ve bunlardan herhangi biri sizin için doğru veya yanlış olabilir. Başvurmadan önce, bir kredi kartından ne istediğinizi değerlendirin. Düşük bir faiz oranı, seyahat ödülleribonuslar gibi ölçütlere uyan kredi kartlarına başvurun.

Kredi kartı sözleşmesini mutlaka okuyun

Yeni bir kredi kartı alırken ilk yapmanız gereken kredi kartı sözleşmesini okumaktır. Bu sözleşmeyi başta okumamak ileride bize çok fazla problem çıkarabilmektedir. Örneğin kredi kartı aidatını ödemeyi de sözleşmede kabul etmiş olabilirsiniz, eğer sözleşmede kredi kartı aidatı alınacağı geçiyorsa, kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi vererek geri aldığınız kredi kartı aidatını almayı unutabilirsiniz. İlgili Yazı: Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır?

Faiz oranlarınızı anlayın

Kredi kartları, farklı harcamalar için geçerli olan farklı faiz oranları ile gelir.

Hangi faiz oranının harcamalarınızdan hangisine uygulanacağını bilmek önemlidir. Kredi kartı ödemelerinizi, özellikle minimum ödeme tutarının üstünde ödeme yaparsanız, alışverişlerinize faiz ödemezsiniz. Veya nakit avans çektiğinizde ödeyeceğiniz faiz oranını da bir örnek olarak verebiliriz. Hatta çektiğiniz nakit avans taksitliyse ödeyeceğiniz faiz de farklı olmaktadır. (İlgili yazı: Taksitli nakit avans nasıl çekilir?)

Kredi kartına ödeyeceğiniz ücretlerinizi bilin

Yıllık ücret gibi bazı ücretler, yalnızca kartınız olduğu için otomatik olarak ücretlendirilir. Diğer ücretler – otomatik ödeme talimatında ödenen faturanın komisyonu gibi – yalnızca belirli işlem türleri için ücretlendirilir. Kredi alma maliyetini en aza indirgemenin tek yolu kredi kartı ücretlerinizi anlamaktır. Kredi kartınızı akıllıca yönetiyorsanız, kredi kartınızı ücretsiz kullanabilirsiniz.

Kredi kartı ekstrenizi okuyun

Kredi kartı ekstreniz, önceki faturalandırma döngüsü sırasında hesabınızdaki etkinlik hakkında zengin bilgiler içerir. Kredi kartı ekstrenizdeki her şeyin doğru olduğunu göz önünde bulundurmayın. Doğru uygulanmayan ödemeleri, hiçbir zaman hesabınıza gönderilmeyen geri ödemeleri veya hatta sahte işlemlerinizi hesabınızda bulabilirsiniz. Kredi kartı ekstrenizi hiç okumadıysanız, bu hataları asla bulamazsınız.

İnternet bankacılığını mutlaka kullanın

Kredi kartınızı yönetmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Çoğu banka, kredi kartlarınızı yönetmek, ödemeleri yapmak ya da zamanlamak, işlemleri gözden geçirmek, kredi limitinizi onaylamak ve daha pek çok şey için bir internet bankacılığı hesabı oluşturmanıza izin verir.

Kredi kartınızı daha da kolay bir şekilde yönetmenizi sağlamak için bir akıllı telefon veya tablet uygulaması indirebileceğiniz gibi online internet şubesini de bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz.

Haklarınızı mutlaka bilin

Her kredi kartı başvuru sahibi ve kredi kartı sahibinin belirli kredi kartı hakları vardır. Örneğin, kredi kartınızı aldığınız banka, ödenecek ödeme tarihini her ayın aynı takvim gününde tutmalı ve son ödeme tarihinden en az 21 gün önce kredi kartı ekstrenizi göndermelidir.

Kredi kartlarına bağımlı kalmayın

Kredi kartına bağımlılık, büyük borçlar, para sıkıntısı ve kötü kredi notuna neden olabilir. Her ay bakiyeyi tam olarak ödemeden kredi kartlarını kullandığınızı fark ederseniz, kredi kartı alışkanlıklarınızı dizginlemenin zamanının geldiğine emin olabilirsiniz. Hemen harcamalarınızı kontrol altına almalısınız.

Son ödeme tarihlerinizi takip edin

Her ay kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeniz, faizlerden kurtulmanızı ve iyi bir kredi puanı elde etmenize olanak tanır. Birden fazla kredi kartınız var ise bunların hesap kesim tarihlerini aynı zaman aralıklarında tutarak ödemelerinizi de takip etmenizi daha basit bir hale getirebilirsiniz. Çoğu banka kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirme olanağı verir. Telefonlarınızın ajandalarına alarm kurarak hesap kesim tarihlerinizi kendinize hatırlatabilirsiniz, ek olarak mail aracılığı ile hesap özetinizi almayı tercih ederseniz, hesap kesim tarihiniz geldiğinde bankadan alacağınız mail ile hesap kesim tarihinizi hatırlamış olursunuz.

Tam borcu ödemek her zaman en iyisidir

Kredi kartı bakiyenizi yönetmenin en iyi yolu her ay tam olarak ödemektir. Tam ödeme yaparak, faiz ödemekten kaçınabileceğiniz gibi borca girme riskini ortadan kaldırırsınız. Bakiyenizi tam olarak ödüyor olduğunuzu bilmek, kredi kartı harcamalarınızı kontrol altında tutmanızı da sağlar.

Minimumdan fazlasını ödemek her zaman daha mantıklı

Eğer bakiyenizi tam olarak ödeyemiyorsanız, elinizden geldiğince asgari ödeme tutarından fazlasını ödeyin. Aksi takdirde, ödemenizin bir kısmının finans masraflarına(faiz vb.) yönlendirileceği için bakiyeniz eksiye inebilir. Asgari ödeme tutarından daha fazla ödemek her zaman asgari ödeme tutarını ödemeye göre daha az faiz ödetir.

Yüksek limitli kredi kartlarına dikkat edin

Eğer limitleri birbirinden farklı 3 kredi kartınız varsa ilk önce en fazla limite sahip olan kredi kartını ödemeye odaklanın. Her birine asgari ödeme tutarından biraz fazla yatırmak ya da sadece asgari tutarı ödemek yerine, en fazla limite sahip kredi kartınızın tamamını ödemeye çalışmak daha mantıklıdır.

Harcama yapmadan önce daima bakiyenizi ve mevcut limitinizi kontrol edin

Yeni kredi kartı harcaması yapmadan önce, bankanızın müşteri temsilcisini arayarak veya çevrimiçi hesabınıza giriş yaparak kredi kartı bakiyenizi kontrol edin. Çok fazla alışveriş yapmayı planlıyorsanız veya büyük bir kredi kartı harcaması yapıyorsanız bu özellikle önemlidir.

Satın aldığınız ürünleri bütçeniz dahilinde tutun

Kredi kartı bakiyenizi her ay ödeyebileceğiniz seviyede tutmanın anahtarı, alışveriş yaparken bütçenizi değerlendirmektir. Kredi kartı harcamanız bütçenizde mevcut olanı aşarsa, o ayın tamamını ödeyememe riskiyle karşı karşıyasınız. Bu hem bütçenizi hem de kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Ödemelerinizin her ay doğru şekilde uygulandığını doğrulayın

Eğer kredi kartı ödemelerinizi banka hesabınızdan eft/havale şeklinde yapıyorsanız, yaptığınız ödemenin kredi kartınıza ulaştığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Ödemenizle ilgili bir sorun fark ederseniz, özellikle de banka kayıtlarınızla eşleşmiyorsa bankanızla iletişime geçin.

Nakit avans: ya hiç kullanmayın ya da en zor anı bekleyin

Nakit avanslar, en pahalı kredi kartı işlemlerinden biridir. Sadece nakit avanslar her zaman ücretlidir, aynı zamanda bir yetkisiz kullanım süresi yoktur. Faiz hemen tahakkuk etmeye başlar, nakit avansınızı ne kadar çabuk öderseniz o kadar az faiz ödersiniz.

Müşteri hizmetlerine başvurmaktan utanmayın

Kredi kartınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz olduğunda müşteri hizmetlerine başvurmanız gerekebilir. Örneğin, yetkisiz işlemleri hesabınızda bulursanız, kartınızı yanlış yere koyarsanız veya cüzdanınızı çaldırırsanız, ödül programınız hakkında bir sorunuz varsa veya daha büyük bir kredi kartı limiti veya düşük faiz oranı ödemek istiyorsanız, kredi kartınızı aldığınız banka ile mutlaka iletişime geçin. Bilgi alma hakkınızın olduğunu unutmayın.

Şüpheli harcamaları bildirin

Hesabınızda, tutardan bağımsız olarak işlem yapmadığınızı fark ederseniz, bankanıza başvurun. Bazen hırsızlar, kredi kartının geçerliliğini onaylamak için önce küçük alışveriş yaparak kredi kartlarını “işaretler”. Hırsızlar sonradan daha büyük alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerini ellerinde tutarlar. Yasalar ve kredi kartı politikaları, genellikle şüpheli harcamalar için sorumluluğunuzu sınırlar; ancak hırsızlığın önlenmesi, ücretlerin tersine çevrilmesinden sizi kurtarır.

Başedebileceğinizden fazla kredi kartı kullanmayın

Çok fazla kredi kartına sahip olmak, onları yönetmeyi neredeyse imkansız hale getirir. Ödeme bitiş tarihlerini takip etmek zor. Her ay yapmak için çok fazla ödeme var. Ve hangilerinin dengeli olduğunu ve hangilerinin olmadığını bilmek zordur. “Çok fazla kredi kartı” olarak sayılan şey kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak kredi kartlarınız yönetilemez hale gelirse, halihazırda kullandığınız kredi kartı sayısı sizin için fazla olabilir.

Kredi kartı bakiyenizin bir kredi olduğunu unutmayın

Araştırmalar, defalarca insanların nakitten çok kredi kartlarıyla daha fazla harcama eğilimi gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Ancak, bu artan harcama, insanları borçlanmaya zorlayan şeydir. Kredi kartınızı kullanırken, yaptığınız her kredi kartı harcamasını geri ödemeniz gerektiğini asla unutmayın. Aslında yaptığınız her kredi kartı harcaması, gelecekteki gelirinizden borçlanmak anlamına gelir.

Sahip olduğunuz kartlardan daha fazlasını bekleyin

Kredi kartı sağlayıcıları sürekli olarak daha iyi kredi kartları veya gelişmiş kredi kartı şartları yayınlıyor. Kredi kartı limitiniz arttıkça, sahip olduğunuzdan daha iyi bir kredi kartı almaya hak kazanabilirsiniz. Yüksek bir faiz oranı ödüyorsanız veya kredi kartınızın mükemmel bir ödül programı yoksa, daha iyi bir kredi kartı arayışına geçin. Bankanız,  farklı bir bankaya geçiş yapmanıza engel olmak için daha iyi bir anlaşma yapmaya hazır olabilir.

Artık size fayda sağlamayan bir kartı iptal etmekten korkmayın

Bir kredi kartını kapatmak kredi puanınızı etkileyebilir, ancak eğer güçlü bir kredi sicili geçmişi varsa, genellikle bu durumdan tekrar çıkabilirsiniz. Kredi kartınızın yüksek yıllık ücreti, düşük kredi limiti veya gülünç yüksek faiz oranı varsa, o kredi kartını kapatmanız yanlış bir karar olmaz. Bakiyeyi ödediğinizden emin olun ve kredi kartının kapatıldığını onaylamak için kredi raporunuzu kontrol edin.