Kredi Kartının Sadece Asgarisi Ödenirse Ne Olur?

Kredi Kartının Sadece Asgarisi Ödenirse Ne Olur?

Günümüzde en önemli ödeme araçlarından biri olan kredi kartları, gerek alışverişte gerekse de hayatımızın her döneminde ihtiyacımız olan bütün anlarda imdadımıza yetişiveriyor. İhtiyaç dahilinde yanı başımızda olan ve sürekli kullandığımız kredi kartları, bazı anlarda da başımıza türlü işler açabiliyor. Bununla birlikte, yanımızdan ayırmadığımız ve haliyle sürekli kullandığımız kredi kartları da, borçları beraberinde getirebiliyor.

Ödemekte sıkıntı yaşayan kişiler de, çareyi kredi kartı borçlarının asgari tutarını ödemekte buluyor. Ancak bu durumun faydası olsa da beraberinde getirdiği bazı zararları da bulunmaktadır. Dolayısıyla herkesin aklına da şu önemli soru gelmektedir: “Kredi kartının asgarisini ödersem ne olur?”

İşte merakla beklenen sorunun yanıtı…

Kredi Kartının Sadece Asgarisi Ödenirse Ne Olur?

Kredi Kartının Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi kartının dönem borcunun asgarisinin ödenmesi durumunda, ortaya çıkacak olan faizden kurtulacağını zannedenler var ise, fazlasıyla yanılıyor demektir. Kredi kartınızın asgarisini ödediğiniz zaman faizden kurtulmuyorsunuz, yalnızca faizi biraz da olsa azaltmış oluyorsunuz. Dolayısıyla ödemesi yapılmayan kısmın faizi, işlemeye devam etmektedir.

Kredi kartı borçları için işletilen 2 faiz uygulaması mevcuttur. Bunlar; akdi faiz ve gecikme faizidir. Dönem borcunun, asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmı için uygulanan faize, akdi faiz denmektedir. Dönem boyunca yapılan borcun, asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için de gecikme faizi uygulanır.

Gecikme faizinin akdi faize oranla daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Şayet, asgari ödeme tutarı ödenirse, bu tutar toplam borçtan düşürülmüş olur. Ödenmeyen kısma ise, akdi faiz oranı uygulanmış olur. Böylece asgari ödeme tutarına değil de, geri kalan tutara faiz işletilir. Ayrıca kredi kartınızın sadece asgari ödeme tutarını öderseniz 3 ay sonra kredi kartınız nakit avans çekimine de kapatılacaktır.

Kredi kartımdan neden nakit avans çekemiyorum?

Kredi kartınızın yalnızca asgarisini ödemenizin, bazı zararlar ortaya çıkaracağını söylemiştik. Tek zararına da yukarıda anlattığımız durumu örnek olarak gösterebiliriz. Bu durumu alışkanlık haline getirenlere ise kötü bir haberimiz var: Borcunuza her zaman faiz işlenmektedir.

O yüzden, her zaman kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeniz, size her yönden kazanç sağlayacaktır. Tamamını ödeme konusunda sıkıntı yaşayan kişiler de, mutlaka asgarisini ödemelidir. Aksi durumda çok daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Kredi kartının asgarisini ödemenin zararı olduğu bazı avantajları da bulunmaktadır. Bunlar:

  • Asgari ödemeyi gerçekleştirdiğinizde, kredi notunuz hiçbir şekilde olumsuz etkilenmemektedir. Ancak asgari ödeme tutarını ödemediğiniz ya da az ödediğiniz takdirde kredi notunuz da olumsuz etkilenecektir.
  • Kredi kartınızın asgarisini ödediğiniz takdirde, kredi kartınızın kullanıma kapatılmayacağını da söylemek isteriz. Ancak uzun süre, ya tamamını ya da asgari tutarı ödemezseniz eğer, o kötü son ile maalesef karşılaşmış olursunuz.

90 gün boyunca asgari ödemeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda, yasal takip başlatılmaktadır. Bunun sonucunda, bankaların kara listesine girme olasılığınız da çok yüksek olmuş olur.

Kredi Kartıyla Yapılan Alışverişin(işlem) İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı ekstrelerinde, kişilerin aylık olarak yaptığı tüm harcamalar görülmektedir. Doğal olarak bu harcamaların da her ay düzenli olarak bankaya ödenmesi gerekmektedir. Bedelin tamamını ödeyemeyen kişiler de, sadece asgari tutarı ödemektedir.  Zaten asgari tutarların da muhakkak ödenmesi gerekmektedir.

Ödenmediği zaman ise, faizlerin kapıda beklediğini de hatırlatmak isteriz. Üstelik borçlar, faizli bir şekilde bir sonraki aya da aktarılmaktadır. Hem asgari tutar hem de işlenen faiz, her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla da, her bankanın asgari ödeme tutarı da farklılık göstermektedir.

Bankaların En Sevdiği Müşteri: Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapanlar

Kredi kartının her zaman asgari tutarının ödenmesi, sürekli faiz ile karşı karşıya kalınacağını göstermektedir. Bu durumda ise bankaların en sevdiği müşteri tipleri ortaya çıkmaktadır. Kredi kartının sürekli asgarisinin ödenmesi, kalan kısmının ödenmemesi demektir. Kalan kısmına da sürekli faiz uygulanmaktadır. Bu durumda da borçlar alıp başını gitmektedir. Haliyle bu duruma da en çok bankalar sevinmektedir.