Kredi Kartının Avantajları ve Dezavantajları

Kredi kartlarının artılarına ve eksilerine göz atın

Kredi kartları, finansmanınızı yönetmek için uygun bir yol olabilir, ancak pahalı ve riskli de olabilirler. Bir kredi kartının sizin için doğru olup olmadığına karar vermek için bakabileceğiniz başlıca avantaj ve dezavantajlar aşağıda belirtilmiştir.

Yazının en altında bulunan kısımda bir kredi kartının sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız, doğru seçimin yapılmasına yardımcı olması için kredi kartlarının kimlere uygun (ve uygun olmayan) listelerimizi de kullanabilirsiniz. 

kredi kartı avantaj ve dezavantajlar

Kredi kartı kullanmanın 9 avantajı

Kredi kartı kullanmanın size vereceği avantajları açıklamalarıyla birlikte aşağıya listeledik.

 1. Kredi kartı, nakit taşımaktan daha güvenlidir.Nakit iadenizi kaybetmeniz veya kredi kartınızın çalınması için küçük bir şansınız olmasına rağmen, cüzdanınızı kaybettiğinizde bir kredi kartı hızlı bir şekilde iptal edilebilir. Çoğu bankanın, kartınız kaybolduğunda, çalındığında veya hesabınızın sahte işlemler için kullanıldığında sizi koruyacak güvenlik süreçleri de vardır.Bu durumlardan herhangi birindeyseniz, mümkün olan en kısa sürede sorunu bildirmek için bankanızla iletişim kurduğunuzdan emin olun.
 2. Kredi kartınız kredi notunuzu yükseltir.Kredi kartı hesap ayrıntılarınız ve ödeme geçmişiniz, kredi notunuzun önemli bir bölümünü oluşturur. Hesabınızı iyi durumda tutarsanız, bu bilgi iyi bir kredi puanı oluşturmanıza yardımcı olur; bu da, taşıt kredileri veya ipotek gibi diğer ürünlere başvuru yaptığınızda onaylanma şansınızı artırabilir.
 3. Faizsiz ödemek zorunda değilsiniz. Hesap döneminin bitiminden önce bakiyenizi tam olarak öderseniz, borcunuza faiz işlenmez. Böylece, eğer varsa kredi kartı aidatı dışında başka bir masrafınız da olmaz.(Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır?)
 4. Puan ve bonus kazanabilirsiniz. Ödüllü kredi kartları, bakkaliye ve benzin maliyetleri gibi uygun satın alımlarda harcadığınız her bir tl karşılığında puan kazanmanıza olanak tanır. Kredi kartları, uçuşlar, anlaşmalı mağazalardaki ürünler veya nakit geri ödeme de dahil olmak üzere bir çok alışverişiniz için puan ve bonus kazanmanıza olanak verir. Öte yandan, sık kullanılan havayolu kredi kartları, belirli havayolu sadakat programları ile uçuşlar kazanmanıza olanak tanır. (Kredi kartı puan ve bonuslar nasıl kullanılır?)
 5. Bir ürün veya hizmetten memnun değilseniz, bir ters ibraz isteyebilirsiniz. Mağazada veya çevrimiçi bir satıcıyla bir anlaşmazlığınız varsa, kredi kartı şirketiniz aracılığıyla bir ters ibraz isteyebilirsiniz.
 6. Kredi kartları herhangi bir para biriminde çalışır. Para birimi dönüştürme ücretleri genelde geçerli olsa da, döviz cinsinden alım yapmak için yurtdışındaki kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Yurtdışı çevrimiçi mağazalarda sıklıkla alışveriş yaparsanız veya uluslararası bir tatil geçirecek olursanız, uluslararası satın alımlar için komisyonlardan feragat eden kredi kartları bile vardır.
 7. Kredi kartları size acil bir kredi hattı verir. Beklenen herhangi bir maliyeti karşılayacak kadar para veya tasarrufunuz yoksa, kredi kartı bir finansal güvenlik ağı olabilir. Unutmayın, borçlu olduğunuz herşeyi ödemek zorundasınız.
 8. Kredi kartları genellikle ücretsiz ekstralara sahiptir. Seyahat sigortası, satın alma koruması ve uzun garanti sigortası gibi kredi kartı özellikleri size para kazandırabilir ve size huzur verir. Diğer katma değerli özellikler arasında, ücretsiz uçuş teklifleri veya yediğiniz yemeğin yanındaki içeceğin ücretsiz olması vardır.
 9. Borçlarınızın vadesiniz uzatabilirsiniz. Bankanız tarafından size özel olarak verilen fırsatlar dahilinde dönem borcunuzun tamamını bir sonraki döneme aktarabilirsiniz. Normalde dönem borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünürseniz, gelecek olan faiz bellidir. Ancak banka size daha düşük faiz fırsatıyla borcunuzu 1 ay ertelemenize olanak tanıyabilir.

Kredi kartı kullanmanın 6 dezavantajı

Kredi kartı kullanmanın size vereceği dezavantajları açıklamalarıyla birlikte aşağıya listeledik.

 1. Yüksek faiz oranları ödemek. Dönem borcunuzun tamamını ödemezseniz(sadece asgari ödeme tutarını öderseniz) kalan borcunuza faiz işler. Alışveriş ve nakit avans faiz oranları birbirinden farklı olabilir, bu nedenle çektiğiniz nakit avansları en kısa zamanda geri ödemeniz en iyisi olur. (Nakit avans mı? İhtiyaç kredisi mi?)
 2. Kredi notunuza zarar. Geciktirilen kredi kartı ödemeleri ve devam eden borçlar kredi dosyanıza kaydedilir ve ilerleyen zamanlarda bir kredi alma şansınızı etkileyebilir. Eğer kredi kartı kullanmayı henüz bilmiyorsanız bu durum aleyhinize olabilir. Kredi kartı kullanma ipuçları yazımızı inceleyerek kredi kartını nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.
 3. Kredi kartı dolandırıcılığı. Kredi kartlarını hedef alan bir dizi dolandırıcılık planı her zaman var. Hesabınızdaki yasadışı işlemleri telafi edebilirsiniz, ancak kredi kartı dolandırıcılığı ile uğraşmak hala zaman alıcı ve stresli bir deneyim olabilir.
 4. Nakit avans ücretleri ve oranları. Bankalar nakit para kazanmak ya da diğer “nakit eşdeğer” işlemler (döviz satın almak gibi) yapmak için kredi kartınızı kullanmayı çok pahalı hale getirir. Para çekmek için bir kredi kartı kullanmak, toplam işlem tutarının yaklaşık % 3’ü tutarında bir nakit avans ücreti çekecektir. Ayrıca, nakit çekim faizi de hemen çekilebilir.
 5. Yıllık ücretler. Genellikle bankamatik kartlarını yıllık ücret ödemeden alabiliyor olsanız da, çoğu kredi kartında yıllık ücretler olabilir. Bunlar yılda 75 TL gibi düşük bir maliyetle veya seçtiğiniz karta bağlı olarak 250 TL’ye kadar mal olabilir. Genellikle, ne kadar çok ikramiye ve kazanım istiyorsanız, yıllık ücretin maliyeti o kadar yüksek olur. Bu ücretten kaçınmak istiyorsanız, aidatsız kredi kartlarına yönelebilirsiniz.
 6. Kredi kartı ek ücretleri. Bir kredi kartı ile ödeme yaptığınızda işletmeler genellikle bir ek ücret talep ediyor. MasterCard ve Visa ürünleri için bu ücret genellikle toplam işlem maliyetinin% 0,5-2’si, Amex kartları ise% 3’e yakın olabilir. Durum ne olursa olsun, kredi kartıyla ödeme yapma kolaylığı için ek bir maliyet söz konusu.

Peki kredi kartı kullanmalı mıyım?

Kredi kartları belirli kişiler için uygun olabilir ancak diğerleri için uygun olmayabilir. Avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmanın yanı sıra, bir kredi kartının sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için aşağıdaki faktörlere de bakmak isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız kredi kartı size uygun olabilir

 • En az 18 yaşında olmak
 • TC vatandaşı olmak ve ikamet adresine sahip olmak
 • Düzenli bir gelir kaynağına sahip olma
 • Faturalarınızı zamanında düzenli olarak ödeyin
 • Belirli işlemleri günlük banka hesabınızdan ayrı tutmak
 • Harcamalarınız için ödüller kazanmayı istemek
 • Daha esnek nakit akışına ihtiyaç duymak

Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız kredi kartı size uygun olmayabilir

 • Yaş veya ikamet şartlarını karşılayamamak
 • Zaman zaman faturalarını ödemek için zorlanmak
 • Normal bir gelir kaynağına sahip olmamak
 • Yıllık ücretler veya faiz giderlerini ödeyememek
 • Düşük kredi notu
 • Bankamatik kartı işinizi görüyorsa

Kredi kartı almayı düşünüyorsanız, sundukları avantaj ve dezavantajları kendi koşullarınıza göre düşünmek önemlidir. Bir kredi kartının sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmasının yanı sıra, bu süreç, karşılaştırdığınız kartların kapsamını daraltabilir ve böylece sizin için uygun bir seçenek bulabilirsiniz.