Kredi kartıyla hesap kartının arasındaki farklar nelerdir?

Kredi kartıyla hesap kartının arasındaki farklar nelerdir?

Kredi Kartıyla Debit Kartın Farkı Nedir?

Kredi kartları ve hesap kartları, günümüzde tek bir kartta birleştirilebilirken; eğer farklı bankalardan alınırsa farklı kartlarla da ortaya çıkabiliyorlar. İki ürünün de günümüzde geçerliliği büyükken ve pek çok insan, iki ürünü de sıklıkla kullanabiliyorken bunların farkları pek çok kimse tarafından bilinmemekte.

Geçtiğimiz dönemlerde hesap kartı uluslararası camiada da, Türkiye’de de internet alışverişlerinde kullanılamazken, günümüzde kullanılıyor olabilmesi ve daha pek çok etmen hesap kartlarının popülaritesini arttırsa da; kredi kartı hem daha fazla fırsatı bulunduğundan, hem de kampanyası bol olduğundan hala daha fazla tercih edilebiliyor. Bugünkü yazımızda, iki kartın tanımını yaparak aralarındaki farkları da bu minvalde açıklamaya gayret edeceğiz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, banka tarafından; sizlere belli bir limitle sunulabilen “ödünç para kartı” olarak tanımlanabilir. Bu ödünç parayı dilediğiniz gibi kullanabilmeniz ve kartınızın markasına, yetkinliğine göre alışverişlerinizde indirim kazanıp, büyük meblağdaki alışverişlerinizi komisyonsuz taksitlendirebilmeniz mümkün kılınmaktadır.

Banka tarafından kredi notunuza ve meslek grubunuza bağlı olarak verilebilen kredi kartı limiti ise düzenli ödemeler yapılırsa, kredi notu yükseltilirse arttırılabilir. Kredi kartlarının belli başlı özellikleri, aşağıdaki gibi listelenebilir.

 • Dünyanın her yerinde, ödeme sisteminize de bağlı olarak 7/24 online alışveriş yahut perakende bir mağazada alışveriş yapabilirsiniz.
 • Kartınızın markasına bağlı olarak anlaşmalı mağazalardan yaptığınız her alışveriş, sizlere kredi kartı puanı kazandırır ve bu puanları anlaşmalı mağazalarda harcayabilirsiniz.
 • Özellikle kampanyaları sıklıkla duyurulan kredi kartlarının bu kampanyalarından faydalanarak, pek çok sektörde, indirim ve benzeri olanakları kullanabilirsiniz.
 • Kredi kartınızı kullanarak limitleriniz dahilinde nakit ihtiyaçlarınızı, nakit avans yahut taksitli nakit avans yoluyla giderebilmeniz yine mümkündür.

Kredi kartı ile yaptığınız alışverişler her ay sonunda ekstrenize yansımaktadır ve ödemelerinizi asgari minvalde de gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Ancak, asgari olarak yaptığınız ödemelerde gecikme faizi işlemeye devam eder.

Hesap Kartı Nedir?

Hesap kartında ise size verilen ödünç para yoktur. Kampanyalardan kart markanıza göre yararlanabilirsiniz ancak kartınızdaki miktara bağlı olarak bunun mümkünatı vardır. Eğer, kartınızda herhangi bir para yoksa, kredi kartı gibi ödünç para olanağı hesap kartında bulunmamaktadır. Genelde, “yükle-kullan” mottosuyla kullanılan hesap kartlarının özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • İnternet üzerinden yahut perakende mağazalardan, hesaptaki tutarınız kadar alışveriş yapabilmeniz mümkündür. Bu sayede, yüklediğiniz kadar harcar, limitinizi aşmazsınız.
 • Günümüzde hesap kartlarının da markaları bulunduğundan, hesap kartlarından yapacağınız her harcamada da puan kazanabilir ve bu puanları dilediğiniz mağazada kullanabilirsiniz.

Hesap kartında ay sonunda tarafınıza herhangi bir ödeme yansımamaktadır zira harcadığınız ekstra bir miktar yoktur. Eğer, eksi miktara düşmek isterseniz kredili mevduat hesabı başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ve Hesap Kartı Arasındaki Farklar

kredi kartı vs debit kart

 • Kredi kartında harcayabileceğiniz bir tutar bulunur ve bu limit dahilinde, aylık olarak ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Bunu, eksi tutara düşmek gibi düşünebilirsiniz ve ödemenin ay sonunda yapılmaması durumunda, gecikme faizi tarafınıza işlenebilir; oysa hesap kartında, yüklediğiniz kadar kullanmanız mümkün kılınmıştır ve limit aşımı yapılamaz.
 • Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde, avukatlık yahut mahkemelik olabilirsiniz ancak hesap kartında böyle bir olay mevcut değildir.
 • Kredi kartı ile taksitli alışverişler gerçekleştirebilirken; hesap kartında böyle bir yetkiniz bulunmamaktadır.
 • Kredi kartı, her harcamanızda size kredi kartı puanı kazandırır; hesap kartıyla yapacağınız alışverişler ise tarafınıza kredi kartı puanından daha az puan kazandırmaktadır.
 • Kredi kartı ile güncel pek çok kampanyadan faydalanıp, çeşitli ürünlerde indirim kazanabilirken; hesap kartlarında böyle bir yetkiniz bulunmamaktadır.

Sonuç

Kredi kartı da, hesap kartı da; kullanım açısından farklı amaçlarla alınabilmektedir ve bu minvalde değerlendirildiğinde birbirlerine karşın bir üstünlükleri söz konusu değildir; ancak illa ki biri, herhangi birine tercih edilebilecekse; hesap kartı olarak da kullanılabileceği için kredi kartı almak daha mantıklı olacaktır. Elbette, akıllı ve limitlerini bilen bir kullanıcıysanız…

Aksi durumda, yapacağınız aşırı harcamalar size ay sonunda yüklü bir kredi kartı borcu çıkarabilir ve siz bunun asgarisini dahi ödeyemeyecek duruma gelebilirsiniz. Günümüzde, Türkiye’de kredi kartı mağdurlarının sadece bilinçsiz kullanım hasebiyle bu halde oldukları biliniyor, bu sebepten çok dikkatli davranmanızda yarar var.