Kredi kartıyla kira nasıl ödenir?Kredi Kartıyla Kira Ödemek

Maliye Bakanlığı,2008 yılında mesken ve iş yeri kiralarının, 500 tl ve üzerinde olması halinde, ödemelerin banka kanalı ya da PTT aracılığı ile yapılması kanununu yürürlüğe koymuştur. O halde, iş yeri ya da evi kira olan kişiler, 500 tl ve üzerinde ödeme yapıyor ise, artık banka ya da PTT den düzenli ödeme yapma gerekmektedir.

Bu durum, bankalar arasında büyük rekabet ortamı oluşturmaktadır. Kişinin kirayı ödeyeceği kanal olarak, tercih edilen banka olmayı isteyen kurumlar, bu doğrultuda hesap işletim ücreti ya da yetersiz bakiye durumlarında ek bakiye gibi uygulama geliştirmiştir.

Yasaya aykırı olarak ödemelerin 500 tl ve üzeri olması halinde, PTT ya da banka kanalını tercih etmeyen kişiler için ise, 320 TL’den başlayan para cezası ve her ay için yüzde 5’i kadar para cezalarını içeren tebliği bulunmakta ve bankalara bildirilmiştir.

Kredi Kartıyla Kira Ödenebilir Mi?

Öncelerde Kredi kartı denildiğinde akla ilk olarak alışveriş ya da acil ihtiyaçlar gelmekteydi. Ancak, ilerleyen yıllar kredi kartına olan talebi arttırmış ve bu durum da bankaları harekete geçirerek, kredi kartı kullanım alanlarını genişletmiştir.

Bankaların önemli uygulamalarından biri de otomatik ödeme talimatıdır. Kişilerin, kredi kartlarından bankaya talimat vermesi halinde doğalgaz, elektrik, su gibi faturaları otomatik olarak hesabından çekilmemektedir. Bunun yanı sıra,işyeri, konut ya da herhangi bir taşınamaz mal, otomatik ödeme talimatı ile ödenebilmektedir.

Kredi Kartıyla Kira Nasıl Ödenir?

Kredi kartı ile kira ödeyebilmek için, tıptı faturalarınızda olduğu gibi, kira ödemleri için de otomatik ödeme talimatı vermeniz yeterli olacaktır. Bu işlem, bankalar arasında farklılık göstermektedir. Kimi banka kredi kartından kira ödemesi talimatı için sadece şubelerden işlem gerçekleştirirken, birçok banka müşterisini şubeye gitme derdinden kurtarıp, internet ya da telefon bankacılığından işlem yapabilmektedir.

Ülkemizde hizmet veren birçok banka, kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı alıp, kira ödeme işlemini gerçekleştirmekte hatta birçok avantajı da müşterilerine sunmaktadır. Kredi kartıile otomatik ödeme talimatı veren bankaların başında,  HSBC, Yapı Kredi, Halkbank, Akbank, TEB ve İş Bankası gibi bankalar gelmektedir.

Kredi Kartıyla Kirayı Taksitle Ödemek

Kredi kartıyla kiranızı taksitli bir biçimde ödemek mümkündür. Bunun için, kişilerin öncelikle kredi kartından nakit avans çekmeleri gerekmektedir. Yani bir nevi kredi çekmiş olmaktasınız. Bu aşamada tüketiciler, nakit avansları taksitli bir biçimde kullanabileceği gibi normal çekerek de kira ödemesi yapabilirler.

Taksitli Nakit Avans Çekerek Kiranızı Ödeyebilirsiniz

Bankaların sunmuş olduğu önemli finansal hizmetlerden biri de, kuşkusuz ki nakit avans çekimleridir. Bu sayede kişiler, acil nakde sıkıştığında, kolayca ihtiyacını giderebilirler. Üstelik bankaların nakit avanslarda sunmuş olduğu uygun faiz oranları ve taksitli ödeme seçenekleri, kişileri nakit avans çekimlerine yöneltmiştir.

Bankalar,nakit avans kullanımları için sabit bir miktar belirlememekle birlikte, düşük miktarları uygun görmüştür.İhtiyaç kredisi ürünlerinin önünü kapatmak istemeyen bankalar, o anlık acil ihtiyaçlarda müşterisine nakit avansı öngörmektedir.

Kişiler nakit avans kullanarak hemen her türde ihtiyacını karşılayabilirken, kira ödemesi de yapabilmektedir. Üstelik nakit avansa, bankanın belirlemiş olduğu taksit oranlarını eklemek mümkündür. Örneğin, 1000 tl nakit avans kullanan kişi, bununla kira ödemesi yaparken, nakit avansı 10 taksit yapıp aylık 100 tl ödeyebilir.

Ayrıca Bakınız:

Yorum yazın