Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu(KKB)

Türkiye’de 1990 yılında projelendirilmeye başlayıp, 1993 yılında resmi açılışını yapan Kredi Kayıt Bürosu; tüm katılım bankalarını kapsamaya çalışan ve bunda da başarılı olan bir kurum olarak varlığını günümüzde de korumakta. Bakıldığında, günümüzde hemen hemen tüm katılım bankalarının üye olduğu bu sistemin ortak bir veri tabanı olduğu söylenebilir ve bu tabanda gizli saklı hiçbir şeyin kalmadığı da aşikar.

Bankalar hem bireysel müşterilerinden hem de kurumsal müşterilerinden “daha emin” olabilmek amacıyla KKB’lerden yararlanmaktadırlar ve son yıllarda oldukça popüler hale gelen kredi notu da, KKB aracılığıyla başlatılmıştır. Bakıldığında, dönemin en aktif ve en fazla geliştirilen servisi Findeks’in de KKB altında işletildiğini görmekteyiz.

Bugünkü yazımızda, sizler için KKB’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığını sizlere açıklayacak; olabildiğince detaylı bir biçimde KKB’ye üye kuruluşları da listelemeye gayret edeceğiz. Siz de, KKB hakkında merak ettikleriniz varsa yazımızı okumaya devam edebilir yahut eksiğimiz varsa bizlere yorum bölümünde iletebilirsiniz.

\"kredi

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu yahut kısaltması ile bilinen KKB; pek çok bankanın katılımıyla oluşturulmuş özel bir kuruluş. Doksanlı yılların başında kurulmuş olan bu kurumun prensibi, bankalar arasında ortak bir veri tabanı oluşturmak ve bilgi alışverişini de olabildiğince sağlayabilmekten yana oldu.

Bunu da doksanlı yılların başından başlayarak, günümüze dek gayet iyi bir biçimde başarıp kendilerini olabildiğince hızlı bir biçimde geliştirdiler. Günümüzde, Türkiye’deki pek çok banka ile iletişimde ve anlaşmalı olarak çalışan KKB; bireyin yahut kurumun herhangi bir bankadaki kredi ve ödeme düzenini başka bir bankanın görebilmesini sağlıyor kısaca.

KKB’nin ortak veri tabanını kullanan bankalar, müşterilerinden ve müşterilerinin başka bankadan aldıkları pek çok üründen bu biçimde haberdar oluyorlar. Böylece ortaya bir kullanıcı puanı da ek olarak çıkmış oluyor. Kredi notu yahut KKB puanı olarak bilinen bu puanlama sistemi; dilediğiniz zaman öğrenebileceğiniz puanlar olarak biliniyorlar. Peki, Kredi Kayıt Bürosu adı verilen mecra tam olarak ne işe yarıyor, ne yapıyorlar?

Kredi Kayıt Bürosu Ne İş Yapar?

Kredi kayıt bürosu, temelde aşağıdaki fonksiyonları bankalar arası veri toplama hizmetiyle hallediyor.

Kredi Notu Oluşturma: Bireysel yahut kurumsal fark etmeksizin her banka müşterisinin kendine has bir kredi notu bulunmaktadır. Pek çok insan, bireysel olarak kredi notunu rahatlıkla Findeks üzerinden öğrenebilirken; kurumsal firmaların öğrenme biçimleri biraz daha farklılık gösterebiliyor; ancak nihayetinde her iki tarafın kredi notunu da, bankalar arası ortak veri toplama sistemiyle ve elbette veri tabanı sayesinde, KKB oluşturuyor. Bu yüzden, kredi notuna KKB puanı adı da verilebiliyor.

Bankalar Arası Veri İletimi: Türkiye’deki tüm bankalarla anlaşmalı olan Kredi Kayıt Bürosu; bankalar arası veri iletişimini sağlayan bir kurum olarak biliniyor. Örneğin, herhangi bir bankadan kredi çekmek istediğinizde öncelikle kredi notunuz sorgulanırken bu sorgulamada kullanılan sistem ve veri tabanı KKB tabanlı olarak geliyor. KKB’den verilen pek çok bankanın verisi ışığında; banka size KKB profiliniz bağlamında onay verebiliyor yahut talebinize olumsuz yanıt verebiliyor.

KKB’nin temel fonksiyonları dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi Findeks adlı kuruluşu da mevcut ve buradan bireysel olarak KKB puanı yahut kredi notu denen puanınızı öğrenebilmeniz mümkün oluyor.

Kredi Kayıt Bürosuna Hangi Bankalar Üye?

Kredi Kayıt Bürosuna üye olan başlıca bankalar aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Halkbank
  • İş Bankası
  • Şekerbank
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi

KKB’ye üye olan diğer katılım bankalarına ise üyelerimiz bağlantısından erişebilmeniz mümkündür. Bakıldığında, Türkiye’deki pek çok bankanın bu kuruma kaydolduğu ve ortak veri tabanlarını kullandığı aşikâr. Ek olarak, bankaların yanında tüketici finans, faktöring, finansal kiralama, sigorta şirketleri ve varlık yönetim şirketlerinin de KKB’ye üye olduğunu belirtebiliriz.

Kredi Kayıt Bürosuna Üye Olmayan Bankalar

Türkiye’de Kredi Kayıt Bürosu’na üye olmayan banka neredeyse yok diyebiliriz. Yalnızca yeni açılan bazı bankaların listede olmadığını görebiliriz ancak menfaatini düşünen her banka şüphesiz KKB’ye kayıt olacaktır. Geniş bir veri tabanı bulunan Kredi Kayıt Bürosu’nun günümüzde tabiri caizse tekel olduğunu ve kredi notlarının, kredi ürünlerini sağlamak konusunda etkin rol aldığını belirtmemiz mümkündür.

Kredi Kayıt Bürosu Nerede?

Kredi Kayıt Bürosu’nun web sayfasına kkb.com.tr üzerinden ulaşabilirken fiziki olarak Sancaktepe, İstanbul’da bürolarını bulabilmeniz mümkün. KKB’nin açık adresi; Barbaros Mah. Ardıç Sokak, VaryapMeridian F Blok Ataşehir, İstanbul; olarak belirtilmiş.

Kredi Kayıt Bürosu İletişim Bilgileri

Kredi Kayıt Bürosu’na 444 4 552 numaralı telefondan ulaşabilmeniz mümkünken; [email protected] e-posta adresinden de dilediğiniz gibi iletişime geçebilirsiniz. Bireysel sorularınız için ise [email protected] adresini kullanmanız gerekebilir zira bireysel kredi notu ve benzeri durumlar için KKB’ninFindeks şirketini kullandığını bilmekteyiz. Dolayısıyla, bireysel bir müşteriyseniz KKB yerine alt proje olan Findeks’e ulaşmanızı öneriyoruz. Aksi durumda boşa vakit harcayabilmeniz muhtemel olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.