Kredi masrafını geri almak mümkün mü?

Kredi masrafını geri almak mümkün mü?

Kredi Masrafını Geri Almak Mümkün Mü?

Kişilerin türlü ihtiyaçlardan dolayı kredi ürünlerine başvurması, uzun yıllardır süre gelen ve halen devam eden bir süreçtir. Konut, araç satın alma, acil ihtiyaçlar, ticari vebirçok türden kredi ürünleri,kişilerin ekonomik yetersizliğinden kaynaklanmamakta ve bu şekilde destek almaktadır. Ancak, kredi kullanımlarında, faiz oranlarının haricinde,çeşitli adlar altında ekstra ücretler talep edilmektedir.

Talep edilen ödemeler,bankalar arası değişkenlik göstermekte ve kişilerin kredi kullanımlarında dikkat ettiği önemli noktalardan olmaktadır.Bu durum, çoğu kez tüketicinin kesesini zorlarken,kredi kullanımlarından caydırıcı sebep de olabilmektedir.

Ancak, 2013 Kasım ayında çıkan “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile kredi işlemlerinde alınan masrafların bazıları “Haksız Şart” kapsamına girerek iadesi gündeme gelmeye başlamıştır. Yani tüketicilerden alınan ekstra ücretleri, belirli şartlar dâhilinde, 10 yıl geriye dönük olarak almak mümkün.

Kredi Masrafları Nelerdir?

Kredi masrafları,esas kredi miktarının ve faiz oranın haricinde, çeşitli nedenlerle ve isimlerle alınan, kredi çeşidine göre değişebilen ek ücretlerdir. Kredi masraflarının neler olduğu ve hangi durumlarda hangi kredi masrafının kullanıldığını inceleyecek olursak; Ayrıca bakınız: Kredi çekerken hangi masraflar alınır? – Konut kredisinde hangi masraflar alınır?

Dosya masrafı

Kredi kullanımlarında, en önemli masraf kalemi, dosya masrafıdır. Dosya masrafı kredi türüne göre değişkenlik gösterebilirken,bankalar sabit oranlarda belirleyebilmektedir.Örneğin,dosya masrafını %1 oranında belirleyen banka 100.000 tl tutarındaki kredi kullanımda 1000 tl masraf almaktadır. Ancak aynı banka dosya masrafsız kredi ürünü de çıkartabilmektedir. Tabi ki, kar oranını dengelemek için faizler daha yükse olacaktır.

Komisyon

Konut kredilerinde bankaların faiz oranını düşürerek toplam maliyeti azaltmak için önden tahsil ettikleri bir masraftır. Kredi tutarının belirli bir oranı olarak da kabul edilebilmektedir.Tüketiciler, bu masraf kalemine dikkat etmelidir. Çünkü bankalar,indirimli faiz uygulaması yaparken bu açığı komisyon ile kapatmaktadır. Ayrıca,Komisyon her kredi teklifinde olan, zorunlu bir masraf olmamaktadır.

Ekspertiz Ücreti

ekspertiz ücreti, konut kredilerin de kişilerden talep edilen ve alınacak evin gerçek değerini belirlemek için SPK lisanslı bağımsız ekspertiz kuruluşları ile çalışmalarına ödenen ücrettir.Yani evin değerini belirleyen ekspertizlerin ücreti kişiden tahsil edilmektedir ve bu ücret peşin olarak alınmaktadır.

İpotek Tahsis Ücreti

İpotek Tahsis Ücreti her bankada geçerli bir masraf kalemi olmayan İpotek Tahsis Ücreti,konut kredilerinde evin ipotek altına alınırken gerekli masraflar olarak kabul edilmektedir. İpotek Tahsis Ücreti 200-350 tl arasında değişmektedir.

İpotek Fekki Ücreti

Satın alınacak konutun ipotek altına alınırken çeşitli masraflar olurken, ipotek kaldırılması durumunda da çeşitli evraklar düzenlenip masraflar olmaktadır. Bu aşamada ki masraf kalemi olan İpotek Fekki Ücreti, tıpkı İpotek Tahsis Ücreti gibi tüketiciye yansıtılabilmektedir. İpotek Tahsis Ücreti, kredi sonunda ve banka isterse ödene bir ücret olmaktadır.

Erken Ödeme Cezası

Tüketicinin sabit ödeme planlarına uymayıp, taksitini tutarından fazla ödemesi halinde banka, kişiden  Erken Ödeme Cezası talep edebilmektedir. Yasa gereği bu ceza tüketicinin ödeme planına ek olarak yaptığı ödemenin %2’ sini aşamaz.

Hesap İşletim ve Ekstre Gönderim Ücretleri

Kredi ödeme dönemleri esnasında,müşteri için açılacak hesap ve kredi ödeme durumunu gösteren hesap özeti gönderim ücretlerini kapsamaktadır.Aylık alınan ücretler olup,bankalar arsı değişkenlik göstermektedir.

DASK

DASK, zorunlu deprem sigortası olup,  konut kredisi alırken yaptırılması gereken tek zorunlu sigortadır. DASK, binanın fiziksel dayanıklılığı açısından risk durumuna göre değişmektedir.

Herhangi bir sebepten evini yitirmiş ve borcunu halen ödeyememiş kişiler, zorunlu deprem sigortası sayesinde böyle bir derdi olmayacaktır. DASK için hesaplanan senelik prim bankadan bankaya değişmeyecektir, aynı konut için tüm sigorta acentelerinde eş fiyat uygulanır.

Konut sigortası

Bu sigortanın amacı, Tüketicinin aldığı konutu,doğal afet, hırsızlık gibi sebeplerden oluşan hasarlara karşın evin teminat altına alınmasıdır. Konut sigortası yasa gereği zorunlu olmamakla birlikte,kişiler dilerse farklı bir kurumdan konut sigortası yapabilmektedir.

Hayat sigortası

Hayat sigortası yasaların zorunlu tutmadığı, ancak kişilerin dilerse farklı bir kurumdan dahi yaptırabileceği bir sigorta türüdür. Hayat sigortası ile kişi, vefat etmiş ve borcu var ise kalan borcu sigorta kurumu karşılamakta böylece ailenize borç yerine ev kalmaktadır.

Ferdi Kaza sigortası

İhtiyaç ve konut kredisinde yaptırılması zorunlu olmayan ve kaza durumlarında kişinin zararını karşılamak amacıyla bazı bankaların talep ettiği sigorta türü olmaktadır.

Ayrıca bakınız: Kredi sigorta primi nedir? nasıl geri alınır?

Kredi Masrafları Geri Nasıl Alınır?

Öncelikle,imzalamış olduğunuz kredi sözleşmesinde kredi masrafı yazmıyorsa o zaman masraf isteme ve alma konusunda büyük bir avantaja sahipsiniz. Sonraki süreçte tüketiciler, kredi kullanılan zamana ait tüm belgeleri,hesap belgesi,ödeme belgesi,makbuz gibi evrakları toparlamaları gerekmektedir.

Elinde belgesi olmayan kişiler ise, bankadan ödeme dökümünü talep etme hakkına sahiptir.Dokümanlardan kredi masraflarını inceleyebilirsiniz. Sonraki aşamada ise, kredi masrafları iadesi için, 2017 Yılı Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınırları içerindeki miktara bağlı olarak ilgili kuruma başvurması gerekmektedir. Kredi masraflarının geri ödemeleri için başvurulacak ilgili makamlar, kredi tutarına göre değişmektedir.

  • 0-2000 TL arasındaki krediler için ilçe hakem heyetlerine,
  • 2000-3000 TL arasındaki krediler için il hakem heyetlerine,
  • 3000 TL üzeri krediler için tüketici mahkemelerine başvurmak gerekiyor.

Kredi Masrafını Geri Almak için tüketici sorunları hakem heyetine başvuru yaparken hiçbir ücret ödemeniz gerekmemektedir.Sonuçlar ise,e -devlet üzerinden bildirilmektedir

Hangi Durumlarda Kredi Masrafları Geri Alınamaz?

Kullanmış olduğunuz kredi ürününün üzerinden 10 yıldan fazla süreç geçmişse kredi masrafları geri alınması mümkün değildir.

Ticari kredi kullanan firmalar ya da tacirler, Türk Ticaret Kanunu’na göre tüzel kişiliklerdir ve kanuna göre kendilerinden dikkatli ve tedbirli olmaları beklenir. Yani bu kişiler, imza atığı her evrakın farkında olarak atmak durumundadır. Bu sebeple, ticari kredilerden alınan masraflar genellikle geri alınamaz.

Tüketicinin kullanmış olduğu kredi ürününe dair ödediği kredi masraflarını, belgelerle kanıtlaması gerekmektedir. Aksi halde tüketiciler kredi tahsis ücreti, dosya masrafı, yapılandırma ücreti, ipotek fek ücreti, istihbarat ücreti veya hayat sigortası uzman incelemesi ücreti gibi ek ücretleri geri alması mümkün olmamaktadır.

Konut kredisi dosya masrafı iadesinin de mümkün olduğunu bilmenizde fayda var. Bunun için buraya tıklayarak dilekçe örneğini görebilirsiniz.