Kredi Neden Onaylanmaz? 6 bilinen sebep

Kredi Neden Onaylanmaz? 6 bilinen sebep

Kredi Neden Onaylanmaz?

Türkiye’de en çok kullanılan bankacılık ürünlerinden bir tanesi de krediler. Taşıt, konut ve ihtiyaç kredileri şeklinde kategorize edilen ürünleri, geçtiğimiz yıllardan itibaren her bankada sunulmaya başlandı ve her banka düşük faiz oranları, komisyonsuz ve elbette dosya masrafsız kredileriyle hem kişiye özel teklifleri hem de dönemsel kampanyaları sayesinde müşteri çekmeye ve bu müşterilerden kazanç elde etmeye çalışıyor.

Dönemin en güçlü bankaları şu sıra en çok konut kredisinin faiz oranlarını düşürdüğünden ötürü; reklamlar da konut kredilerine odaklanmış durumda. Evi olmayanları hedefleyen bankalar, en çekici kredi teklifleriyle hemen her ailenin kapısını çalıyor.

Peki, yaptığınız yahut yapacağınız herhangi bir kredi başvurusunun onaylanmama ihtimali göz önüne alındığında, bu ihtimalin sebepleri hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Bugün sizlerle, kredi neden onaylanmaz? sorusunu cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de kredinizin neden ret cevabı aldığını öğrenmek istiyorsanız, yazımızı takip ederek bilgi alabilirsiniz.

kredi neden onaylanmaz

Kredi Onaylanmama Sebepleri

Günümüzde onaylanmayan kredilerin en büyük sebeplerinden bir tanesi şüphesiz KKB puanı yahut kredi notu dediğimiz; notlandırma sisteminden geçiyor. Bkz: Kredi notu nedir?

KKB puanı yetersiz olan herhangi bir banka müşterisi, bankadan yaptığı kredi başvurusuna dair ön onayı bile geçemeyerek ret cevabı alabiliyor. Aşağıda, sizin için bazı önemli sebepleri sıralamaya gayret ettik.

Yetersiz Gelir

Alacağınız krediyle aylık geliriniz arasındaki dengenin iyi tutturulması çok önemlidir. Örneğin, alacağınız kredinin aylık ödeme tutarının; sizin aylık gelirinizin 3’te 1’ini geçmeme şartı bulunur ve bu şartı sağlayamayan bir kimse, hesaplamada yanlış yapması halinde kredi başvurusundan red yanıtı alabilmektedir. Bu sebepten, aylık gelir ve aylık ödeme dengesini olabildiğince korumalısınız.

Kredi Notu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 1000 puan altındaki kredi notları genelde kredi alabilmek için yeterli görülmemektedir. Kredi notu yükseltme tekniklerini kullandıktan sonra yapacağınız ikinci başvuruda olumlu yanıt alma ihtimaliniz genelde daha da fazladır.

Bilgi Yetersizliği

Kredi başvuru sürecinde, yetersiz ve doğruluğu kanıtlanamayan bilgiler vermeniz de; kredi başvurunuzun reddine dair bir sebeptir. Sisteminizde bankacılık profilinize dair hemen her şeyi gören bankalar; bu sebepten verdiğiniz bilgileri doğrulayamadığı vakit talebinizi reddedebilmektedir.

İkinci Kredi Kullanımı

Zaten hali hazırda, herhangi bir bankada büyük bir meblağda kredi kullanımınız varsa ve bu kredi başvurusunu ikinci kredi için yaptıysanız; yine ret cevabı almanız muhtemel olacaktır.

Dönemsel Borçlar

Dönem içerisinde kredi kartı borçlarınız, kredi borçlarınız ve benzeri bankacılık borçlarınız varsa; bu da bankacılık sisteminde ortak havuz olan KKB profilinizde görüntülenir ve kredi başvurusuna dair ret cevabını bu sebepten alabilirsiniz.

Kefil Yetersizliği

Kredi başvuru sürecinde, tarafınızdan kefil talep edilebilir ancak kefili göstermeniz, kredinizin onay alacağı anlamına gelmez. Kredinizin kefilinin incelenmesi sonucunda, borçlarının çıkması; kredi notunun düşük olması gibi sebepler, yine kredi başvurunuzun reddine bir sebeptir.

Onaylanmayan Kredi Başvurusu İptal Etme

Onaylanmayan bir krediniz varsa; hali hazırda herhangi bir cevap da almadıysanız, bu kredi başvurusunu iptal etmenin iki yolu mevcuttur. Aşağıdaki başvuru kanallarından onay alamadığınız krediyi, cevabını beklemeden iptal edebilirsiniz.

  • Telefon Bankacılığı: Başvuru yaptığınız bankanın çağrı merkeziyle iletişime geçerek, bir kredi talebinizin olduğunu ancak bu krediyi artık kullanmak istemediğinizi söyleyebilir ve iptali yönünde talepte bulunabilirsiniz. Talebiniz, kimliğiniz doğrulandıktan ve size birtakım sorular sorulduktan sonra onaylanacak; kredi başvurunuz iptal edilecektir.
  • Şubeler: Kredi başvurusu yaptığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek de, onaylanmayan kredi başvurusunu iptal etme hakkına sahipsiniz. Yapmanız gereken tek şey müşteri temsilcisiyle görüşmenizde bunu bildirmeniz ve elbette yanınızda kredi başvurusunu yapanın siz olduğunuza dair bir nüfus cüzdanı yahut ehliyet bulundurmanız.

Onay alamadığınız kredilere “ret” mesajı geldiyse, herhangi bir şey yapmanıza; yukarıdaki başvuru kanallarını kullanmanıza gerek yoktur. Krediniz zaten ret mesajı geldiğinden ötürü direkt olarak iptal edilir.

Onaylanmayan Kredi Başvuruları Kredi Notunuzu Düşürür

Bu da, oldukça önemli bir etmen olarak karşımıza çıkıyor. Onaylanmayan krediler, sürekli başvuru yapmanız halinde “başarısız işlem” olarak nitelendirildiği için KKB’de profilinize işler ve ortak havuzda negatif puan almanıza sebep olur.

Negatif her puan ise kredi notunuzu düşürecektir. Dolayısıyla, kredi notunuzu düşürmek istemiyorsanız; sürekli kredi başvurusu yapmak yerine, herhangi bir kredi başvurunuz reddedildiği vakit kredi notu yükseltme yöntemlerini kullanmalı, kredi notunuzu bir şekilde yükselttikten sonra; olumlu cevap geleceğine inandığınız ve iyi araştırma yaptığınız bir bankadan kredi başvurusu gerçekleştirmelisiniz.

Aksi durumda kısa süre içerisinde kredi notunuzu kotarılamayacak bir seviyede bulabilir ve riskli kümelere girdiğiniz vakit kredi başvurularınızın ön onay dahi alamadığını görebilirsiniz. Bu tür aksiliklerden ve olumsuz durumlardan kaçınmak için sık sık başvuru yapmamalısınız.

Kredi notunuzu kısa sürede yükseltmek için, bankacılık ödemelerini düzenli yapmaya gayret edebilir, hesaplarınızda para giriş çıkışı sağlayabilir ve elbette faturalarınızı bankanız aracılığı ile otomatik ödeme talimatı vererek ödeyebilirsiniz. Bu tür etmenler kısa sürede kredi notunuzu bir nebze arttırabilir.