Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2020

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2020

Kredi Notu Düşüklere Kredi

Kredi notu, kişilerin bankalardan kullanmış olduğu kredi kartı, ihtiyaç ya da konut kredisi gibi bireysel kredi ürünlerinin, geri ödenmesi hususunda ki periyodunu inceleyip, ortak bir noktada toplaması ve değerlendirmesi olarak nitelendirilmektedir.

Türkiye’de bankaların ortak payda da kurmuş olduğu kurum ise, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. olmaktadır. Kişilerin güncel ve geçmiş tüm hesap hareketleri otomatik olarak toplandığı Kredi Kayıt Bürosu, aynı zamanda tüm bu bilgileri analiz ederek yine kişilerin kredi notunu ortaya çıkartmaktadır. KKB’nin hesaplamada kullandığı program ise, findeks olup, 1 ile 1900 arası puan belirlemesi yapmaktadır.

Tüm bu bilgilerle birlikte, bankalar kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan vatandaş için, kısa bir değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirmede önemli olan temel hususlardan birisi de kuşkusuz, kredi notu olmaktadır.

Kredi notu yüksek olan vatandaş için, kredi kullanmak son derece kolay olurken, tersi olan durumlarda, uğraştırıcı olabilmektedir. Ancak, günümüzde birçok banka, kredi notu düşük olan vatandaşa belirli koşulları sağlaması halinde düşük kredi notuna kredi verilebilmektedir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Nedir?

Basit bir anlatımla puanı düşüklere kredi, skoru düşük olan kişinin, bir takım koşulları sağlaması halinde bankalardan kredi kullanabilmesidir. Bu anlamda ülkemizde ki birçok banka, kişilere çeşitli alternatifler sunmuş ve çeşitli sebeplerden kredi notu düşük olan vatandaşa kredi kullandırma imkânı tanımaktadır.

Kredi Notu Düşükler Nasıl Kredi Alabilir?

Bilindiği gibi banka, findeks hesaplamaları sonucu kredi notu düşük ya da riskli olan vatandaşı ilk değerlendirme aşamasında elemekte ve kredi kullandıramamaktadır. Ancak kredi notu düşük olanlar içinde çeşitli yöntemler olup bunlar;

  • Teminat göstermek
  • Kefil göstermek
  • Yüksek geliri olanların bunu belgelemesi, düşük gelirli olanların ise, düşük miktarlarda kredi başvurusunda bulunması olmaktadır.

Teminat göstererek kredi kullanacak kişi, değeri yüksek olan malını, kredi karşılığında ipotek ettirerek rahatlıkla kredi kullanabilmektedir. Bankaların ipotek karşılığında kredi notu düşük olana kredi vermesindeki sebep, ipotek altına alınan mal, kredi vadesi bitene kadar kişi tarafından satılamamaktadır.

Ancak, kişinin taksitlerini belirli dönemlere kadar ödememesi halinde banka bu malı satma hakkına sahip olup, ödemesini alabilmektedir. Burada ki önemli detay ise,ipotek ettirilecek malın kullanılacak kredi değerinde olmasıdır. Bu aşamada ise banka, malın değerini belirlemek için,ekspertiz atamaktadır.

Kefil göstererek kredi kullanacaklar kişilerin, kefil bulma durumu, anlaşılacağı gibi hayli zor olmaktadır. Ancak yine de kişi kefil olacak birini bulmuş ise kefilin bir takım unsurları tamamlamış olması gerekmektedir.

Bunlar ise, kefilin kredi notunun yüksek olması, çekilecek kredi miktarına yeterli maaşın olması ve sigortalı olması, kefil olacak kişi evli ise, eşinin onayının alınması (resmi olarak belge imzalamalı) tüm bunların dışında bazı bankalar, kefilin memur olması, bankadan maaş alması gibi farklı koşullar öne sürebilmektedir.

Yüksek gelire sahip olup bunu kanıtlayan kişilerde kredi notu düşük olsa dahi, kredi kullanabilmektedir. Bunun dışında kişinin gelirine oranla daha düşük kredi talebinde bulunmasında kredi kullanma şansını arttırabilmektedir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

kredi puanı düşüklere kredi

Hangi bankalar kredi notu düşüklere kredi veriyor?

Kredi notu düşük kişilerin çok fazla kredi arayışı yapmalarından kaynaklı akıllardan, kredi notu düşüklere kredi veren bankalar hangileri ve kredi puanı düşüklere kredi soruları hiç gitmiyor. Kuşkusuz ki kredi notu düşük olan vatandaşa hiçbir banka kredi vermek istememektedir.

Hele ki yasal takibe düşmüş, hatta Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmış vatandaşın en az 5 yıl süreyle kredi kullanması neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Lakin Son zamanlarda doğan rekabet ortamı, bankaların kredi notu düşük olan vatandaşa da kredi imkânı sunmasına sebebiyet vermiştir.

Bu anlamda göze çarpan ilk 5 banka ise, İş Bankası Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası, HSBC ve QNB Finansbank olmaktadır. Bankaların birçoğu kefil, ipotek ya da bankada yüklü nakdin olması koşulunu aramakta ve bu doğrultuda kredi imkânı sunmaktadır. Bir sonraki yazımızda kredi notu düşüklere kredi kartı veren bankaları inceleyeceğiz.