Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?kredi-notu-nasil-hesaplanir

Bu yazımızda kredi notu nasıl hesaplanır ? sorusuna cevap vereceğiz. Ülkemizde kredi notu, kişilerin kredi kullanımlarından yola çıkarak finansal kredi geçmişlerinin kayıtlarını tutan Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından hesaplanır. Bu kurum hakkında ayrıntılı bilgiye kredi kayıt bürosu nedir başlıklı yazımızdan da erişebilirsiniz.

Kredi puanı veya kredi notu hesaplanırken esas olarak 5 ana kriter gözönünde bulundurulur.

1. Bireysel Kredi ve Kart Ödeme Performansı: Kullandığınız ihtiyaç kredi veya kredi kartı ödemelerinizin zamanında yapılıp yapılmamasına göre sınıflandırılan bir kriterdir. Zamanında yapılan ödemeler 0 ile puanlandırılır ve 1, 2, 3 ve 4’e kadar puanlandırma sistemi vardır. İdari takipler I, kanuni takipler de K şeklinde gösterilir ve genel puanlamanın yüzde 30’unu oluşturan bir unsurdur.

2. Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Mevcut kredi notu durumumuzun yüzde 25’ini oluşturan bir unsurdur. Halihazırda olan kredi kartı veya kredili mevduat hesabı borçlarınızın, size tanımlanan limitlere oranı ne kadar düşükse bu puan hesabı açısından o kadar iyi bir durumdur.

3. Yeni Kredi Arayışı : Bankalar tarafından size gelen kredi kullanımı mesajlarına evet dediğinizi varsayalım. Bu durumda KKB sistemlerine bu kişi paraya sıkışık, bu yüzden riskli şeklinde bir not düşülecektir. Kredi notu hesaplamasında yüzde 20’lik pay bu duruma tekabül eder. tavsiyemiz tek bir başvuru yapmanız, ve olumsuz olursa bile başka başvuru yapmamanız. Zira kredi notunuz daha da düşecektir.

4. Kredi Kullanım Yoğunluğu: Kredi Kayıt Bürosu bireylerin ne kadar sıklıkla yeni kredi kartı veya kredi kullanımı başvurusu yaptığını hesapladığı bu parametre de kredi notu payının yüzde 15’lik kısmını oluşturuyor. Böylelikle riskli bir durum varsa sık kredi kartı veya kredi kullanımıyla ortaya çıkıyor.

5. Diğer Parametreler: Kredi notonun yüzde 10’luk kısmını oluşturan bu kıstaslar, aslında KKB tarafından kamuoyuyla paylaşılmıyor. Ama yapılan tahminler bunun finansal kredi kullanımında ne kadar eski olduğunuz, kaç ay vadede ne tür kredi kullandığınız ile alakalı olduğu düşünülüyor. Zira ilk kez kredi kullanımında da bankalar fazlasıyla temkinli davranıyor.

Yorum yazın