Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda sizlerle kredi notunun ne olduğunu, nasıl hesaplanacağını, kredi notunu etkileyen faktörlerin neler olduğunu detaylı bir şekilde anlatacağız.

Eğer, kredi notunuz düşükse ve kredi puanınızı yükseltmek istiyorsanız da yazımızı büyük bir dikkatle takip edebilirsiniz…

Kredi Notu Nedir?

Kredi geçmişiniz, sizin kredi notunuzdur. Çekmiş olduğunuz krediyi zamanında ödeyip ödemediğiniz, kredi kartı borçlarınız, geçmiş dönemde yaptığınız kredi kartı ödemeleriniz ya da ödediğiniz faturalar belli bir sistem dahilinde hesaplanarak sizin kredi puanınızı oluşturmaktadır.

Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz anda ise bankaların öncelikli işi, sizin kredi puanınızı kontrol etmek olmaktadır. Yani kredi puanınız, kredi çekip çekemeyeceğinizi doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır.

Kredi Notu Hesaplama

kredi notu nasıl hesaplanır? kredi notu nasıl yükseltilir?

Bankaların yapılan kredi başvurularına olumlu bir dönüş yapmasının nedenlerinden biri, kişilerin kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu anda da, kredi notu hesaplama devreye girmektedir.

Kişiler, kendi kredi notunu öğrenirse, böylelikle kredi başvurusunda bulunup bulunamayacağını da bilmiş olur. Kredi notu 0 ve bin 900 arasında değişmektedir.

0-699 en riskli, bin 700-bin 900 ise çok iyi olarak adlandırılmaktadır. Kredi notu hesaplama ile ilgili daha detaylı bilgiye yazımızın ilerleyen bölümlerinde sahip olabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi geçmişinizin, kredi notunuzu belirlediğiniyazımızın başında söylemiştik. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi çekme şansınızda o kadar yüksek olmaktadır.

Bunun yanında biraz da kredi notunuzu nasıl hesaplandığından bahsedelim. Kredi notu hesaplanırken bazı faktörler göz önüne alınmaktadır.

Bu faktörlerin yüzdelik oranları da kredi notunuzu bir hayli etkilemektedir. O faktörleri ve oranları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kredi ödeme düzeni: Yüzde 35

Mevcut kredi borç durumu: Yüzde 35

Yeni alınan kredi: Yüzde 11

Kredi kullanma yoğunluğu: Yüzde 10

Diğer faktörler: Yüzde 9

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunuzu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri 5 başlık altında toplayabiliriz. Kredi notunu etkileyen faktörler şu şekildedir:

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları

Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız, kredi notunuzu doğrudan etkilemektedir. Kredi kartı borcunuzun miktarı ne kadar olursa olsun, son ödeme tarihinden önce mutlaka ödenmesi gerekmektedir.

Geçmiş dönemlerde çektiğiniz konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi taksitlerinizi de zamanında ödeyememe durumunuz olursa,  bu durum da kredi notunuzu son derece olumsuz etkilemektedir.

O yüzden kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemeniz, kredi notunuza son derece olumlu bir şekilde yansımaktadır.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu

Kredi kartı, kredi taksitleri, kredili mevduat hesabınızdan dolayı yaptığınız borçlar, mevcut borçlarınız arasına girmektedir.  Dolayısıyla mevcut borçlarınız, kredi notunuzu olumsuz yönde çok fazla etkilemektedir.

Bunun yanında, bankadaki vadeli altın hesabında ya da birikim hesabında yaptığınız birikimler de kredi notunuz için olumlu bir durum teşkil etmektedir.

Yeni Kredi Açılışları

Yeni kredi açılışları da kredi notunuzu etkilemektedir. Kredi açılışı yalnızca ihtiyaç kredisi, konut gibi kredileri kapsamamaktadır. Kredili mevduat hesabı ya da kredi kartı için de kredi açılışına rastlamaktayız.

Kredi açılışlarının kredi performans puanlarını düşürdüğünü görmekteyiz. Bunun ana nedeni ise; sizin yapacağınız ödemelerin düzenli olup olmayacağı konusunda bankaların pek fikir sahibi olmamasıdır.

Dolayısıyla bankaların yapacağınız ödemeler konusunda bilgisinin olmaması da kredi performansınızı etkileyen durumlar arasındadır.

Ancak ilk başta düşük olan kredi puanınızın aylık yapacağınız düzenli ödemelerle yüksek hale geleceğinin de altını rahatlıkla çizebiliriz.

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Burada kredilerini zamanında ödeyen kişiler ile kredi kullanmayan kişiler kıyaslanmaktadır. Kredilerini düzenli bir şekilde ödeyen kişilerin, kredi kullanmayan kişilere oranla puanları daha yüksek olmaktadır.

Kısaca açıklayacak olursak, hayatı boyunca sadece bir kez kredi çeken bir kişinin, sürekli kredi çeken ve kredilerini düzenli ödeyen birine kıyasla kredi notu daha düşük olmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek

Öncelikle kredi notunuzun kendiliğinden yükselmeyeceğini belirtmek isteriz. Kredi notunuzu yükseltmek tamamen sizin elinizde!

Bunun için yapmanız gereken durumlar vardır. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk başta, var olan bütün borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir.
  • Borçlarınızı kapattığınız an, kendinize limiti düşük bir kredi kartı almalısınız. Bu karttaki borçlarınızı ise her ay düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Yalnız kredi notunuzun yükselmesi için, kredi kartınızın aylık asgari tutarını değil, borcunuzun tamamını ödemeniz gerektiğini de söylemek isteriz.
  • Bunların yanı sıra, yine ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız şartıyla düşük miktarlı bir kredi de çekebilirsiniz.
  • Eğer kredi çekme durumunuz yoksa ya da kredi kartı da alamıyorsanız, banka hesabı açarak da kredi notunuzu yükseltme şansına sahipsiniz. Kira ve fatura ödemelerinizi ya da tüm harcamalarınızı, kartınız üzerinden düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde de kredi notunuzu zamanla yükseltme şansına sahipsiniz.