Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu

Finansal işlemlerimizi yürüttüğümüz ana kurumların başında kuşkusuz ki, bankalar gelmektedir. Acil ihtiyaçlarda, konut ya da araç alımlarında kullanılan krediler, hayatımızın hemen her alanında nakit desteği veren kredi kartları ve daha birçok ekonomik ihtiyaçlar, banka kurumları ile giderilmektedir.

Temel amacı, vatandaşın finansmanına çeşitli yollarla destek vermek olan bankalar, bunun yanı sıra kendi çıkarlarını da koruyan işletmeler olarak açıklanabilir. Bankaların sunmuş olduğu tüm bu olanaklardan faydalanmanın en temel unsurlarından biri de, kredi notu olmaktadır.

Kişinin kullanmış olduğu kredi, kredi kartı ve banka ile olan tüm ilişkilerinin sonucunda bankalar kişileri değerlendirmeye almaktadır. Bütün bu ilişkilerin rakamsal karşılığı olan kredi notu da, kişinin ileride ki bankacılık ilişkilerini de yakından ilgilendirmektedir.

Ayrıca Bkz: Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kişilerin gerek kredi kartı hesap özeti ödemeleri, gerekse de kredi taksitlerini gecikmeli ya da düzensiz ödemeleri kredi notunu düşürmesine sebebiyet vermektedir. Bu da tüketicilerin ileride kredi kartı almak, kredi çekmek ve banka ile alakalı tüm işlemlerine engel olmaktadır.

Hemen her banka, kişinin herhangi bir sebepten bankaya başvuru yapmasının ardından kredi notunu temel almaktadır. Ancak,isteyerek ya da istemeyerek düşürülen kredi notlarını yükseltmenin de çareleri bulunmaktadır. Bu işlem zaman alsa da mümkün olmaktadır. Tabi, Merkez Bankası tarafından kara listeye alınan vatandaşın işi daha zor, hatta neredeyse imkansız olacaktır.

kredi notu nasıl yükseltilir

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Banka kurumları, geri ödemeler hususunda borcuna sadık olmayan müşterilere karşın tedbirli olmak ve ileride de bu durumun farkında olmak amacıyla kredi notu kavramına önem vermektedir. Bunun dışında,kredi notu düşük olan vatandaş, banka neslinde 2 kez düşünülmesi gerek müşteri grubu sayılmaktadır.

Ancak, tabi ki bu durum kişinin banka ile tüm ilişkisinin bittiği ya da bir daha, kredi, kredi kartı gibi ürünleri kullanamayacağı anlamına gelmemektedir. Bankalarca kredi notu düşük olan vatandaşa da, kredi notu yükseltme şansı verilmektedir. Bu durumda kredi notu düşük olan vatandaş, aşağıda belirtilen Kredi notu yükseltme tekniklerini uygulamalıdır.

Kredi Kartınızı Düzenli Ve Doğru Kullanın

Öncelikle bilinmelidir ki, kredi notunu yükseltmek ya da düşürmek, tamamen kişiyle alakalıdır. Kişi, kullanmış olduğu kredi kartını aylık gelirine göre harcamalı ve geri ödemelerini aksatmamalıdır. Yani, kişi 1400 TL maaş alıp aylık ekstresinde 900 TL ödeme olması, kredi kartının bilinçsiz kullanıldığı göstermekte ve haliyle ödemeler de aksamaktadır.

Sık Sık Kredi Başvurusunda Bulunmayın

Bankalar, kredi ya da kredi kartı talebinde bulunan müşterilere, kayıt altına alına kredi notuna göre olumlu ya da olumsuz yanıt vermektedir. Kişinin kredi notu yüksek ise, zaten sonuç olumlu olacak ve bir problem olmayacaktır. Ancak, kredi notu düşük olan kişi, diğer bankaları da gezerek bir ihtimal aramaktadır. İşte tam da bu noktada, başvuru için birçok bankaya başvuru da bulunan kişi de kredi notunu düşürmekte ve bankaların güvenini sarsmaktadır.

Borçluluk Durumunuzu Azaltmaya Çalışın

Kredi notunun düşük olmasının en temel sebebi, kuşkusuz ki ödenmeyen ya da düzensiz ödenen borçlardır. Ancak, kredi notu düşük olan kişi, bu durumu daha da ileriye götürmemek ve kredi notunu yükseltmek için bankaya olan tüm borçlarını ödemesi gerekmektedir.

Kişi, kredi ya da kredi borcunu ödemeyecek durumda ise, bankalar ile görüşerek borçlarını taksitlere bölebilir ve düzenli ödemeleri sonucunda bankaların güvenini tekrar sağlayabilir. Bunun dışındaki bir diğer yöntem ise, farklı bir bankadan kredi kullanarak, borçlar kapatmaktır.

YORUMLAR YAZ
  • Metin gunduz5 sene önce
  • Saçmalık komple bir şeyin sonucunu verin bir dediğinizi birdaha diyorsunuz cevap ve aydınlatma yapın 1 saattir sayfadan sayfaya gidiyoruz .ben is bnk yazıyor zırt zırt ak bnk çıkıyor. Doğru. Bir yazılım yapın krdsm