Kredi notu nedir?

Kredi Notu Nedir?

Türkiye’de KKB(Kredi Kayıt Bürosu) ile birlikte başlayan Kredi Notu uygulaması, KKB puanı adı da verilen bir sistemdir ve Türkiye’deki tüm bankaların katılımıyla oluşturulan ortak havuzdan çıkarılan profilinize dair verilen nottur.

Bu not sisteminde, tüm bankalarla ilişkileriniz, geçmişteki ödemeleriniz, kullandığınız kredi kartları ve yaptığınız harcamalar; otomatik ödeme talimatlarınız, bankacılık ilişkileriniz gibi pek çok argüman değerlendirilerek; ortaya kredi notu çıkarılır.

Bireysel bankacılık hareketlerinizin, hesap hareketlerinizin tüm bankalarca ortak özeti diyebileceğimiz bu not; günümüzde kredi ve taşıt kiralama gibi sektörlerde etkin bir biçimde kullanılıyor ve kredi notunuzun düşük olması durumunda bankacılık ürünlerinden yararlanamadığınız gibi; aynı zamanda finansla ilgili hemen hiçbir şeyden faydalanamıyor, bunları kullanamıyorsunuz. Zira KKB’ye katılan kurumlar arasında artık sadece bankalar değil aynı zamanda gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve benzeri iştirakler de mevcut.

kredi notu nedir

Kredi Notu Kaç Olmalı?

1 ila 1900 arasında bir puanlamayla sağlanan kredi notunuz, en az 1000 seviyesinde olmalıdır. Aksi durumda, 1000 ve altında olan bir kredi notunun riskli bölgede olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

Günümüzde riskli bölgede bulunan kredi notlarına sahip kişiler herhangi bir biçimde uzun süreli araba kiralayamaz, kredilerden yararlanamaz; yararlansa dahi çok büyük teminatlar tarafından istenebilmektedir.

Oysa, 1000 ve üzeri kredi notuna sahip herhangi bir kişi, rahatlıkla kredi kullanabilmesinin yanında aynı zamanda finansal bütün iştiraklerden de yararlanabilir.

Bakıldığında, günümüzde 1000 ve altının riskli grupta; 1000 ve üstü kredi notunun ise risksiz grupta olduğu söylenebilir ancak kredi notu aralıkları minvalinde bir sonraki başlıktaki ayrıntılı değerlendirmemiz; çok daha doğru ve sizin için de daha ayrıntılı bir tablo sunacaktır.

Kredi Notlarının Anlamı

Kredi notlarının 0 ila 1900 bandında bulunabileceğini söylemiştik. Bu puanlamalar aynı zamanda kredi notu aralıklarını da zamanla yaratmıştır. KKB’nin bireysel kullanım için açtığı bir kuruluş olan Findeks’te her birey kredi notunu rahatlıkla öğrenebilirken aynı zamanda aşağıdaki kredi notu anlamlarını da buradan yararlanarak çıkarabiliyoruz.

1-699 puan aralığı

1-699 Puan arasında bir kredi notuna sahipseniz, KKB puanınız “en riskli” grubunda yer almaktadır. Bu grupta herhangi bir kredi ürününden faydalanamayacağınız gibi, en küçük bankacılık hizmetinin verirken bile her banka şüphesiz tarafınıza şüpheyle yaklaşacaktır.

Bu sebepten, kredi notunuzu bir şekilde yükseltmenin yolunu en kısa sürede bulmak en iyi yollardan bir tanesidir. Kaldı ki, kara listeye girmeniz de bu puan aralığında epey mümkün görünmektedir. Muhtemelen yapmadığınız banka ödemeleri yüzünden kredi notunu bu hale gelmiş olabilir.

700-1099 puan aralığı

700-1099 Puan arasında bir kredi notuna sahipseniz, Findeks ve KKB’ye göre “orta riskli” grupta bulunuyorsunuz.

Riskin hala devam ettiği söylenebilir ve küçük çapta ihtiyaç kredisi çekmek için dahi bankalar tarafından hala “şüpheli” durduğunuz da bu puanla aşikardır. Bu sebepten, kredi notunuzu yükseltmenin yollarını yine, aramanız ve ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz gerekmektedir.

1100-1499 puan aralığı

1100-1499 Puan arasındaki kredi notunuz ise Findeks için “az riskli” grup olarak bilinir ve insanlar bu grupta ihtiyaç kredisi kullanımını gayet rahat bir biçimde yapabilirler.

Kara listeden hayli uzaklaşan bireyler; bu grupta olduğuna göre ödemelerini kısmen düzensiz yapmakta ve geçmişe yönelik hatalarını bi’ hayli törpülemiş olurlar. Dolayısıyla taşıt kredisi ve konut kredisi gibi büyük meblağlı kredilerde bireylerden kefil istense de, bunların dışındaki herhangi bir durumda krediler bireylere sağlanabilir.

1500-1699 puan aralığı

1500-1699 Puan arasındaki kredi notları için ise “iyi” kümesinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Findeks’e göre iyi kümesindeki her birey, bankacılık faaliyetlerini gerektiği gibi yürüten bireydir.

Bu müşteriler, bankalardan diledikleri hizmeti alabilirler ve her dönem kişiye özel teklifler de bankalar tarafından kendilerine sunulabilir.

1700-1900 puan aralığı

1700-1900 Puan arasında bir kredi notunuz varsa Findeks’e göre “çok iyi” kümesinde yer alıyorsunuz ve bu kümenin dilediğinizi yapmak için mükemmel olduğu aşikar. Bakıldığında, Türkiye’de bu grupta yer alan banka müşterisi sayısı epey azken; bu tür bireyler bankacılık faaliyetlerini mükemmel biçimde yürütmektedirler.

Taşıt kredisi, konut kredisi ve benzeri teklifleri diledikleri zaman anında değerlendirebilir ve bu kredileri koşulsuz şartsız kullanabilirler.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi notunuz 1000 puan ve üzerinde olursa, Findeks’e göre rahatlıkla kredi çekmeye başlayabilirsiniz ancak bankaların prensiplerinin de değişiklik gösterdiğini belirtelim.

Özellikle bazı bankalar, zor kredi verebiliyorlar ve kredi başvurularında puanınız 1000 ile 1400 arasındaysa muhakkak gelir belgesi ve benzeri belgeleri talep edebiliyorlar. Bu sebepten, olabildiğince iyi araştırıp kolay bir biçimde kredi verebilecek bankaları bulmanızda ve bunlara başvuru gerçekleştirmenizde fayda var.

1000 ve üzeri kredi notu bulunan her birey, rahat bir biçimde küçük meblağlı ihtiyaç kredileri kullanabilir ve herhangi bir problem olmaksızın bu kredinin ödemesini yaptığı takdirde; kredi notu da doğru orantıyla yükselir.

Günümüzde pek çok insanın kredi notunu yükselttikten sonra, krediyi alıp ödemeleri geciktirdiği görülmektedir ve bunun yapılması, maalesef pek çok insanın tekrar kredi almasını zorlaştırmaktadır. Zira bir kez yükseltildikten sonra, tekrar düşürülen kredi notunun kolay kolay tavana ulaşamayacağını bilmenizde fayda var.

Siz de, 1000 puan ve üzeri kredi notunuzla dilediğiniz gibi kredi çekebilir ve bu kredileri dilediğiniz sektörde kullanabilirsiniz. Bakıldığında, 1400 ve üzeri kredi notlarında taşıt ve konut kredisinin teminat dahilinde verilebildiğini biliyoruz.

1000 Puan bandında herhangi bir bireyin ise taşıt ve konut kredisinden yararlanabilmesi epey zor görünüyor. Yine de, yukarıda belirttiğimiz gibi iyi bir araştırmayla kolay kredi prensibiyle yönetilen bankalara başvuru yapmanız halinde, mutlu sona ulaşmanız zor olmayacaktır.

Yorum yazın