Kredi ön onayı nedir?

Kredi ön onayı nedir?

Kredi Ön Onayı

Kredi ürünleri, kişisel ihtiyaçlar, konut ve araç alımları olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Kredi kullanımı ve şartları, kredi türüne göre değişkenlik gösterilebileceği gibi, kredi notu ve gelir beyanı da belirleyici unsurlar olmaktadır.

Yani, kredi notu düşük olan ve aylık gelir beyanında bulunamayan kişilerin, kredi başvuruları büyük oranda reddedilmektedir. Bu anlamda ihtiyaç, konut ya da araç kredisinde bulunan vatandaş için bankalar, kısa bir değerlendirme yapmakta ve uygun görmesi halinde kredi kullandırmaktadır.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onayı, konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerine başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir.” Diğer bir deyişle ise, kredi başvurusunda bulunan vatandaşın, ileri ki aşamaya geçebilmesi için, yapılan bir araştırmadır, diyebiliriz.

Kredi ön onayı, internet ya da telefon bankacılığı vasıtasıyla yapılan başvurular için kullanılmakta ve sonuçlar yine, mail ve sms yolu ile bildirilmektedir. Sonraki aşamalarda ise, sonuçlar sms ile ya da bizzat aranarak bildirilmekte ve kredi ön onaydan olumlu yanıt alan kişilerden gerekli evraklar ile en yakın banka şubesine gitmeleri istenmektedir.

Böyle bir durumda büyük oranda kredi kullanımı sağlanmaktadır.Birçok vatandaş kredi ön onay uygulamasından habersiz olup, bizzat banka şubelerine gitmekte ve kredi başvurusunda bulunmaktadır. Ancak, günümüzde şubeye kadar zahmet etmeyip, internet telefon hatta sms bankacılığı ile kredi ön başvurusu yapılabilmekte ve dakikalar sonra yanıt gelmektedir. Böylece başvurusu olumsuz olan kişiler, bankaya kadar boşuna gitmemiş olmaktadır.

Kredi Ön Onayı Nasıl Alınır?

Çağımızda ki hemen her banka, telefon, internet ve sms bankacılığı alanında hizmet vermektedir. Bu sayede iş yükünü hafifleten banka kurumları, müşterisine de konforlu bankacılık hizmetini sunmuş ve zamanlarından da tasarruf etmiştir. Bu doğrultuda, kredi başvurusunda bulunacak vatandaş, belirtilen başvuru kanallarından birini tercih ederek kredi başvurusunda bulunmaktadır.

Bankalar da kişiyi mercek altına almakta ve detaylı bir inceleme yapmaktadır. Burada bankaların dikkat ettiği temel nokta ise, kredi notu olmaktadır. Banka ile geçmişteki ilişkisi, olumlu olan kişilerin, aylık gelir, yaş sınır gibi durumlarında incelenmektedir.

Yapılan değerlendirmenin ardından ise, kişilere sms ile sonuçlar belirtilmekte ve sonucun olumlu olması halinde, bir sonraki aşamaya geçilmektedir ki, bu aşamada banka şubelerinde gerçekleşmektedir.

Kredi Ön Onayı Alınmazsa Ne Olur?

Geçmiş yıllarda kredi kullanabilmek adına banka şubelerine gitmek ve saatlerce sıra beklemek kaçınılmaz bir durumdu. Üstelik sonucun olumlu olacağı garantisi olmadan bu çileyi çekmek, son derece yorucu ve zaman almaktaydı.

Ancak, günümüz teknoloji vasıtasıyla, internet ya da telefon bankacılığı sayesinde, kredinizin olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağını dakikalar içinde öğrenebilir ve bankaya kadar gitme derdinden kurtulabilirsiniz. Bu durumda kredi ön onayı almanın önemini göstermektedir.

Kredi Ön Onayı Aldıktan Sonra Kredi Çekmek

Öncelikle belirtilmelidir ki, kredi ön onayı alan her vatandaşın kredi başvurusu olumlu sonuçlanmamaktadır. Kredi ön onay yanıtı, kişilere dakikalar içinde gelmektedir. Ancak bu kadar kısa sürede yapılan değerlendirmeler yeterli olmayıp, kişilerin banka şubelerine gitmesi gerekmektedir. Burada da, kimlik belgesi, aylık gelir belgesi gibi evraklar istenmektedir. Kredi türüne göre, diğer prosedürlerin tamamlanması nihayetinde kredi kullandırılmaktadır.

Not: Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmış 18 yaşından küçük ve herhangi bir gelir beyanı olmayan vatandaşların kredi ön onayı ret edilmektedir. Kredi ön onaydan olumsuz yanıt alan vatandaşların, şansını şubede deneme düşüncesi yanlış olup, kredi kullanmaları neredeyse imkânsız görünmektedir.

Kredi Ön Onayı neden olumsuz sonuçlanır?

Yaptığınız kredi başvurusu eğer olumsuz sonuçlandıysa(ön onay alamadıysanız) muhtemelen bunun sebebi kredi puanınızın düşük olmasıdır.(BKZ: Kredi puanı sorgulama)

Kredi puanınız yeterli ama yine de ön onay alamadıysanız başvurduğunuz kredi tutarı ve vadesi aylık geliriniz ile uyuşmuyor olabilir. Hatta daha önce kredi çekip bunun ödemelerini aksattıysanız yine ön onay alamayabilirsiniz.