Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunu öğrenmek için öncelikle T.C. kimlik numarası ve cep telefonu numarasına ihtiyaç bulunmaktadır. Kredi notu sorgulama işlemi FİNDEKS kredi notu ile oldukça kolaylaşmıştır. FİNDEKS sitesinde ana sayfada ki kutucuklara T.C. kimlik numarası ve cep telefonu numarasının girilmesinden sonra devam tuşuna basıldığında kısa sürede kredi notunu öğrenilebilir.

Kredi notu özellikle bankalara kredi başvurularında önemli bir kaynak olduğunda notun bilinmesi ve yükseltilmesi kredinin sağlanabilmesi açısından önemlidir. Birçok banka düşük kredi notu olan müşterilerini geri çevirmekte veya istenilenden çok daha az kredi imkânları sunmaktadır. Bu bakımdan ev-araba alımı veya iş yatırımları öncesinde kredi notu öğrenilmelidir. Planların buna göre yapılması vakit ve nakit kaybının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Ülkemizde bankalardan kredi çekmiş, kredili mevduat hesabı açmış veya kredi kartı kullanmış herkesin son beş yıl öncesine kadar hesaplanan bir kredi notu mutlaka bulunmaktadır.

FİNDEKS nedir?

FİNDEKS kişi veya kurumlara finansal hizmet vermek amacıyla kurulmuş finansal bilgilerin toplandığı bir kurumdur. Finansal anlamda veri bankası şeklinde de tanımlanabilir. FİNDEKS kredi notu sorgulama işlemlerinin de kolaylıkla ve kısa sürede gerçekleştirildiği internet hizmeti de sunmaktadır.

Kredi notu nedir?

Kredi notu kişi ve kuruluşların finansal aktiviteleri sonucunda almış oldukları toplam bir değerlendirmenin göstergesidir. Örneğin çekilen kredilerin ne şekilde ödendiği, banka yatırımları ve kredi kartı hareketleri gibi veriler değerlendirilerek kişiler veya kurumlar için bir puan verilir. Bu puanın iyi veya kötü olması kişi veya kurumun daha sonra çekmek istediği kredi ve diğer finansal işlerde bankaların karar verme aşamasında önemli rol oynar. Bu bakımdan FİNDEKS kredi notu sorgulama hizmetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek zaman alan bir işlemdir. Kredi notları kredi geri ödemeleri gibi veriler ışında verildiğinden son zamanlarda yapılan düzenli ödemeler veya tüm borçların bitirilmesi kredi puanı konusunda faydalı olacaktır. Ayrıca diğer birçok işlem için FİNDEKS finansal destek hattından faydalanılabilir.

Bankaların internet şubesinden kredi notu sorgulama

Kredi puanınızı öğrenmek için Findeks’e üye olmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Son zamanlarda bankalar da internet şubelerinden veya cep şubelerinden müşterilerinin kredi skorunu göstermektedir. Banka aracılığı ile kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız internet şubenizde kredi notu hizmeti verilip verilmediğini öğrenmeniz gerekiyor.

Müşterisi olduğunuz bankanın kendi kanallarından bu hizmeti verip vermediğini öğrenmek için bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Biz yine de bildiğimiz kadarıyla aktarmaya çalışalım;

Kredi notu öğrenme hizmeti veren bankalar

Türkiye İş Bankası Kredi Notu Sorgulama: Tıklayın

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama: Tıklayın

Diğer bankaların listesi de şu şekilde;

Akbank, Kuveyt türk, Abank, Halkbank, Teb, Albaraka türk, Şekerbank, Anadolubank, Ziraat bankası, Bankasya, Yapı kredi, citibank, Burgan bank, Denizbank, Fibabanka, Odeabank, Finansbank, Ing bank, Tekstilbank, Vakıfbank ve Hsbc.

YORUMLAR YAZ
  • Hakki5 sene önce
  • Kredi notum 950 kredi cekebilirmiyim?

    • editor5 sene önce
    • Merhaba, kredi notunuz yeterli görünmüyor. Kredi çekebilmek için notunuzu 1300 civarına getirmeniz gerekiyor. Bunun için bir kredi kartı edinmelisiniz. Onu düzenli bir şekilde kullanıp kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bunu yaparken de yeni kredi başvurusu yapmamanız gerekiyor. Yaptığınız her kredi başvurusu az da olsa kredi notunuzun düşmesine sebep oluyor.