Kredi sicili nasıl temizlenir?

Kredi sicili nasıl temizlenir?

Günümüzde pek çok vatandaşımız bankaların sunmuş oldukları kredi kartı ve kredi gibi çeşitli hizmetlerden faydalanmaktadır. Uzun süredir bu bankacılık hizmetlerinden faydalandığımız gerçeğinin yanı sıra bazı kişilerin geri ödemelerde zorlandığı hatta yapamadığı gibi olumsuz durumlarla da karşı karşıyayız. Çeşitli sebeplerden ötürü bankaya olan kredi kartı ve kredi borcu gibi ödemelerin yapılamaması halinde Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kayıtlarda kişinin siciline kötü not verilir. Bir nevi kara liste olarak nitelendirilen listeye dahil edilir ve bankacılıkla ilgili hiçbir şekilde kredi, kredi kartı, çek ve senet gibi hizmetlerden yararlanmasına müsaade edilmez.

Kredi sicili kirlenen kişiler yukarıda bahsettiğimiz hizmetlerden 5 yıl boyunca faydalanamaz. Bu durumla karşılaşan fakat mahrum kalacağı hizmetlerden de yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın aklına ilk olarak kredi sicili nasıl temizlenir sorusu gelmektedir. Bankaların ortak havuzu olan ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kara listede yer alan kişiler kötü olan kredi sicillerini temizleyerek tekrardan faydalanmaya başlamak için büyük çaba sarf eder.

Kredi sicili nasıl temizlenir?

Kredi sicili bozulan kişilerin ilk olarak tüm borçlarını eksiksiz bir şekilde tamamen ödemesi gerekmektedir. Bu ödemeler kredi kartı ve kredi borcu gibi durumların yanı sıra adına olan doğalgaz, su, elektrik ve telefon faturası gibi ödemeleri de kapsamaktadır.

Önceleri sadece kredi, kredi karı, çek ve senet gibi ödemeler söz konusu iken yapılan son düzenlemelere göre bahsettiğimiz faturalar da kredi sicilinin oluşmasında önemli bir paya sahip olmaktadır. Kredi sicilini temizlemenin yolu tüm borçların ödenmesinin ardından yeniden kredi notunun yükseltilmesi ile mümkündür. Kredi notunu yükseltmenin en etkili ve kolay yolu kredi kartı kullanmaktır.

Kredi kartı kullanarak tüm borçlarınızı zamanında ve am olarak ödemeniz halinde kredi notunuz yavaş yavaş yükselecektir. Bu şekilde kredi notunuzu yükseltebilmek için birkaç yıl geçmesi gerekebilir. Bu nedenle sabırlı olmanız ve tüm borcunuzu zamanında ve eksiksiz olarak ödemeye devam etmelisiniz. Aynı zamanda vadesiz mevduat hesabı açtırmak ve bu hesap üzerinden faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi sicilinizin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Düzenli olarak bu işlemleri gerçekleştirdikten bir süre sonra kara listeden çıkarak yeniden kredi sicilinizi yükseltmeye devam edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
  • melek5 sene önce
  • acil 5.000 tl ihtiyacım var bankada silim bozuk ne olur yardım edin boçlarımı kapatmam lazım