Kredi sigorta primi nedir? nasıl geri alınır?

Kredi Sigorta Primi

Kredi ürünleri, bankaların kişilere sunmuş olduğu nakit para desteği olarak nitelendirilebilir. Kimi zaman konut ve araç sahibi olmak amacıyla kredi talebinde bulunan tüketiciler, çoğu kez de acil ihtiyaçlar ya da özel sebeplerden kaynaklı kredi ürününe başvurmaktadır.

Bankalar, küçük ya da büyük potansiyelli nakit parayı vatandaşa vermeden önce, kendini güvence altına almak istemektedir. Bunlar, konut kredilerin de satın alınan konutun ipotek ettirilmesi, ihtiyaç kredilerinde kefil ya da aylık gelir beyanı gibi örneklerle kanıtlanmaktadır. Kredi sigorta primi kavramı da, kredi kullanacak kişiye yansıtılan ekstra ücret olmakla birlikte, yine bankanın kendini güvence altına almasının bir yöntemidir.

Kredi Sigorta Primi Nedir?

Kredi sigorta primi, kişinin kredi borcu bitmeden, herhangi bir sebepten dolayı taksitlerini ödeyememesi halinde bankanın güvence amacıyla uyguladığı bir sistemdir. Kredi kullanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, bankalar arasında tercih yaparken, kredi faiz oranı, dosya masrafı, işlem ücreti ve kredi sigortalarını araştırmaktadır.

Birçok banka müşteri kitlesini arttırmak amacıyla, dosya masrafı işlem ücreti almamakta ve bunu halka duyurmaktadır. Kredi kullanımı için ekstra ödenecek kalemler arasında yer alan kredi sigortaları, hemen her bankanın şartı olan bir uygulama olup, isim değişikliği yaşasa da aynı amaçla yaptırılan bir uygulamadır.

Kredisigortaları belirli koşullarda sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır.

  • Kredi kullanan kişinin istem dışı şekilde işsiz kalması
  • Kredi kullanıcısı kişinin kaza vb. durumlarda iş göremezlik durumuna gelmesi.
  • Kredi kullanıcısının herhangi bir şekilde hayatlarını kaybetmiş olması.

Halinde, sigorta şirketleri tarafından bankaya ödenmektedir.

Kredi sigortası hizmeti ülkemizde 18-65 yaş arasındaki müşterilere yapılmakla beraber, bazı bankalarda üst limit 69 yaşına kadar yükseltilebilmektedir.

Kredi Sigorta Primi Nasıl Geri Alınır?

Kredi ürünlerinden herhangi birini kullanmış kişiler,kredi borcunun bitmiş olması ya da halen ödüyor olması halinde aklına kredi priminin geri alıp alamayacağı gelmektedir. Vatandaşın aklını meşgul eden bu sorunun yanıtı bir takım şartlar dâhilinde geri ödenmektedir. Müşterinin sigorta pirimin alması, kredi vadesi ile ilişkili olmaktadır.

Kişi, kredi vadelerini zamanında ödemiş ve poliçe süresi dolana kadar ödemeye devam etmiş ise, sigorta priminin alması söz konusu değildir. Ancak kişi vadesinden önce kredi borcunu tamamlamış ise, sigorta pirim ödemesini geri almaya hak kazanmış olacaktır. Bu durumda kredi vadesi ve poliçe vadesi, sigorta primini ödenmesinde başrol oynamaktadır. Bu durum da kişiler sigorta şirketleri ve bankadan bilgi almalıdır.

Not: Kredi sigortası yaptıran bazı bankalar, haksız kazanç sağlamak amacı ile kredi vadesinden daha uzun süreli hayat sigortası yaptırmaktadır. Kredi kullanacak kişiler, bu gibi durumlara karşın dikkatli olup, kredi vadesi ile sigorta pirim vadesini karşılaştırmasında fayda bulunmaktadır.

Yorum yazın