Kredilerdeki aylık maliyet oranı nedir? nasıl hesaplanır?

Kredi Aylık Maliyet Oranı

Ekonomik anlamda zor durumda olan, ev ya da araç sahibi olmak isteyen vatandaşın, birçoğu banka kredilerine başvurmaktadır. Kendine göre en karlı olan bankayı tercih eden vatandaş, ilk olarak kredi faiz oranlarını araştırmakta bankalar arasında en düşük faizli olanı tercih etmektedir.

Ancak, çoğu kez kişiler bankaların kredi ürünlerine göre değişkenlik gösteren ek masraflarını göz ardı etmekte ve kar edeyim derken zarara uğramaktadır. Öyle ki, bazı durumlarda faiz dışında talep edilen ek ücretler( dosya masrafı,kredi komisyonu, ekspertiz ücreti,ipotek ücreti vs.) düşük olan faiz oranının önüne geçmekte ve faiz oranı yüksek olan bankada göre daha masraflı olabilmektedir.

Aylık Maliyet Oranı Nedir?

Aylık maliyet oranı kısaca,bankaların faiz oranlarını dışında müşterilerinden aldığı masraflar olarak tabir edilirken,diğer kredilerin faiz oranları ve masrafları ile karşılaştırılmasını kolay hale getirmiştir.

Örneğin, A bankasından çekilecek ev kredisi için aylık, 0.88 faiz oranı ve 6.000 tl masraf talep eden banka ve aylık faiz oranın 0,66 olup masrafı 10.000 TL olan B bankasını düşündüğümüzde, ortaya çıkan toplam borcun hesaplanabilmesi aylık maliyet oranının önemin ortaya çıkartmaktadır. Bu anlamda B bankası daha avantajlı olup, faiz oranlarının etkisini azaltmaktadır.

Aylık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Aylık maliyet oranı hesaplayabilmek için, öncelikle vade sayısı,faiz oranı ve bankanın ek masraflarından doğan miktarın öğrenilmesi gerekmektedir. Zira yalnızca faiz oranlarına bakılarak maliyet oranlarını hesaplamak, kredi maliyet oranlarının da gerçek değerleri göstermektedir.

Bu anlamda bankaların talep ettiği,Dosya masrafı, Hukuki hizmet bedel, Ekspertiz masrafı, Kasko maliyetleri, Kredi tahsis ücreti, Kredi hayat sigortası ve İstihbarat masrafı gibi ek ödemeleri de hesaba katması gerekir. Tabi banklar arasında değişkenlik gösteren ek masraflarda olabilmektedir.

O halde, faiz oranı ve ek masraflar neticesinde çıkan toplam borç, kredi maliyet oranının göstermektedir. Vadelere yansıyan ücret ise, aylık maliyet oranı olarak ifade edilebilir. Farkı iki banka için, 1,2 faiz oranı 120 ay vade ve 10,0000 TL kredi kullandırıldığını düşündüğümüzde, bir bankanın vade ödemesini, 2000 TL çıkartıp, diğer bankanın 19000 tl çıkartması aylık maliyet oranının ana kredi üzerindeki etkisini göstermektedir.

Yorum yazın