Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı

Türkiye’de pek çok banka tarafından müşterilerine özel olarak tahsis edilebilen kredili mevduat hesabı; bir nevi parça parça kredi çekme yöntemi olarak bilinmektedir. Dönemsel olarak pek çok kişiye, özel olarak teklif edilen kredili mevduat hesapları, limitleri de kişilere göre değişmekle birlikte ödeme yöntemlerinde bankanın uyguladığı prensipler geçerlidir. Bakıldığında Türkiye’de pek çok kişinin; özellikle bir bankadan maaş hesabı olanların kredili mevduat hesabı sahibi oldukları bilinmektedir ve ihtiyaç dahilinde kredili mevduat hesapları kullanılabilir.

Ziraat Bankası, Finansbank, İş Bankası gibi bankalar, kredili mevduat hesaplarını sağlayan popüler bankalarken bu hesapların faiz oranları da yine bankaya göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla, kredili mevduat hesabı açarken muhakkak iyi bir araştırma elzemdir. Bu yazımızda, sizler için nasıl kredili mevduat hesabı açılır? Sorusunu cevaplayacak, kredili mevduat hesabı hakkında pek çok şeyi yine ayrıntılı biçimde açıklamaya gayret edeceğiz.

kredili mevduat hesabı nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Özellikle düzenli maaş alanların yahut hesabına düzenli yatırım yapanların kullanabildiği ve bankalar tarafından özel olarak kişiye teklif edilen kredili mevduat hesabı; dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz ve eksiye düşebileceğiniz hesap bakiyesi olarak tanımlanabilir. Kredili mevduat hesabı sayesinde, dilediğiniz gibi hesabınızdaki tüm parayı çekseniz de; paranız kalmasa da eksi bakiyeye düşerek ödemelerinizi yapabilir, dilerseniz nakit ihtiyacınızı ATM’lerden anında karşılayabilirsiniz.

Bakıldığında, genelde maaş hesabı açanlarda görebildiğimiz kredili mevduat hesapları hareketli olarak banka hesaplarını kullanan pek çok insanda da görülebilmektedir. Eksiye düşen bakiyeniz borç olarak görülür ve günlük faiz işlenir. Bu faiz oranları günlük olarak sabit bir şekilde banka tarafından uygulanır ve borcu kapatana kadar devam edebilir. Bu sebepten kredili mevduat hesabı kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli etmen, faiz oranları olarak bilinmektedir. Peki, kredili mevduat hesabı nasıl açılır? İncelikleri var mıdır?

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı, bir kredi başvurusu yapmak gibi; yahut hesap başvurusu sonucunda açılabilmektedir; ancak genelde, maaş hesabı olan memurlar yahut özel sektörde çalışan bireyler; aylık aldıkları ve hesaplarına yatan para bağlamında, özel teklifler alabilirler ve bu teklifler sadece ihtiyaç kredileri bağlamında olmayabilir.

İhtiyaç kredileri dışında, bir de kredili mevduat hesabı teklifi bu kişilere iletilebilir. Çoğu zaman aldıkları maaşın ekseninde bir limitle yahut katlarıyla sunulan kredili mevduat hesabı teklifleri, kişi tarafından kabul edildiğinde direkt olarak açılır ve bir mevduat hesabı bulunduğundan zaten herhangi bir kimlik bilgisine gerek kalmaz.

Sonuç olarak kredili mevduat hesaplarının direkt olarak talep dahilinde açılabildiği gibi genelde bankalardan gelen tekliflerle kişiye özel sağlanabilmektedir. Çoğu zaman belli bankalar, belli dönemlerde kredili mevduat hesabı sağlayabilirler.Başvurular, bankaların çağrı merkezlerinden yahut şubelerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kredili mevduat hesapları, öncelikle içerideki eksi bakiyenin sıfırlanmasıyla kapatılması mümkün olan hesaplardır. Eğer, çok büyük bir bakiye mevcutsa ve kapatamayacak durumdaysanız bu etapta banka yetkilileriyle iletişime geçmeniz gerekebilir; ancak eğer miktarı sıfırladıysanız ve bu hesabı artık herhangi bir biçimde kullanmak istemiyorsanız, aşağıdaki yollardan kredili mevduat hesabınızı kapatabilirsiniz.

Şubelerden: Kredili mevduat hesabınızın ait olduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek, kredili mevduat hesabınızı kapatmak için talepte bulunabilir ve dakikalar içerisinde hesabınızı kapatabilirsiniz. Müşteri temsilcisi sizin için işlemleri gerçekleştirecektir.

Telefon Bankacılığı: Şubeye gitmek yerine, telefon bankacılığı ile de; kredili mevduat hesabınızı kapatabilmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek şey uzaktan ufak bir form doldurmak ve kapatma talebinizi onaylamaktır. Birtakım güvenlik sorularını da cevaplamanız gerekeceğinden yanınızda kimliğinizi bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kredili Mevduat Hesabı Borcu Nedir?

Kredili mevduat hesabınızda sıfırladığınız bakiyeniz ertesinde harcadığınız eksi her bakiye; kredili mevduat hesabı borcu olarak işlem görmektedir. Bu borçların günlük olarak faizleneceğini de unutmayarak işlemlerinizi yapmalısınız. Aksi durumda, büyük borçlarla karşı karşıya kalabilir ve gün geçtikçe faiz işlenen borcunuzun; tabiri caizse dağ gibi yükseldiğini görebilirsiniz. Günümüzde maalesef bundan kaçınamayan pek çok banka mağduru olduğu aşikar.

Bu mağdurlardan biri olmamak için elinizden geldiğince; tıpkı kredi kartı ve kredi kullanımı gibi; kredili mevduat hesabı kullanımını da akıllı ve düzenli yapmak zorundasınız.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama

Kredili mevduat hesabınıza dair faiz hesaplamasını, günlük olarak yapmanız elbette imkansız ancak bankanızdan aylık faiz miktarlarını öğrenerek hesaplamaları yapmanız mümkündür. Genelde, pek çok bankanın internet sitesinde faiz hesaplama sistemi bulunmaktadır ve aylık faiz oranları ekseninde, çektiğiniz miktar ne kadarsa faiz oranını çarpmanız suretiyle ödemeniz gereken tutarı / borcu bulabilirsiniz.

Örneğin, Şekerbank kredili mevduat hesabı faiz oranı aylık %1,84 olarak görülmektedir ve 10.000 TL çekmeniz halinde ay sonunda ödeyeceğiniz borç vergiler dahilinde 10,213,44 TL’dir. Vergiler genelde kredili mevduat hesabı ürünlerinde, normalden daha fazla olarak belirlenebilir; dolayısıyla düşük faiz oranlı bir kredili mevduat hesabı teklifi bulmanız her şeyden önemlidir.

Hangi Bankaların Kredili Mevduat Hesapları Var?

Türkiye’deki hemen her bankanın; özel yahut devlet fark etmeksizin kredili mevduat hesabı ürünleri bulunmaktadır; ancak genellikle bu tür ürünlere çoğu banka başvuru almamaktadır. Çoğu zaman başvuru almayan bankalar, maaş hesabı yahut mevduat hesabına düzenli ödeme alan kişilere özel teklifler iletebilirler ve böylece kredili mevduat hesapları açılabilir.

Kişiye özel iletilen tekliflerin limitleri de genel olarak kişiye özeldir. Sonuç olarak kredili mevduat hesabı açmak isterseniz öncelikle hangi bankaların başvuru aldığına dair ufak bir araştırma yapmanız gerekebilir.

Kredili Mevduat Hesabı Veren Bankalar

Aşağıda kredili mevduat hesabı başvurusu kabul eden birkaç bankayı tarafınıza sunacağız. Siz de, kredili mevduat hesabı açmak istiyorsanız aşağıdaki bankaların tekliflerini ve başvurularını değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası üzerinde pek çok kanaldan kredili mevduat hesabı başvurusu yapabilmeniz mümkün oluyor. Hatta, Ziraat Bankası resmi web adresi ziraat.com.tr üzerinde de bir “hemen başvur” formu bulunmakta. Dilediğiniz gibi bu kanallar üzerinde resmi başvuru yapabilir ve günler içerisinde sonuç alabilirsiniz. Ayrıntılar için tıklayın.

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı

Şekerbank da, Türkiye’nin Devlet destekli bankalarından bir tanesi olarak %1,84 aylık faiz oranıyla kredili mevduat hesabı seçeneğini sunuyor. Şekerbank şubelerinden direkt olarak başvuruyu gerçekleştirebilir yahut Şekerbank çağrı merkezi 0850 222 78 78 numaralı telefondan dilediğiniz operatöre ulaşabilir; uzaktan form doldurma yöntemiyle kredili mevduat hesabı başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıntılar için tıklayın.

TEB Kredili Mevduat Hesabı

TEB kredili mevduat hesabı hizmeti de aylık %1,84 faiz oranı ile geliyor ve dilerseniz TEB resmi web sitesi teb.com.tr adresinden direkt başvuru gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun dışında herhangi bir TEB şubesinden de başvuru yapabilmenizin mümkün olduğunu belirtelim. Ayrıntılar için tıklayın.

Halkbank Kredili Mevduat Hesabı

Halkbank kredili mevduat hesabı, genelde yalnızca maaş hesabı olanlara sunuluyor ve çoğu zaman Halkbank müşterisi olanlar kredili mevduat hesabı için uygun görülüyor. Yine de, %1,84 olarak belirlenmiş faiz oranıyla kredili mevduat hesabı ürününe şubelerden, Halkbank resmi web sitesi Halkbank.com.tr üzerinden yahut 0850 222 0 400 numaralı Halkbank Dialog üzerinden başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı, akıllı kullanıldığında oldukça işlevsel bir bankacılık ürünü. Siz de, yukarıdaki önerileri dikkate alarak; bir kredili mevduat hesabı sahibi olabilir ve dilediğiniz gibi ihtiyacınız olan parayı bu hesaptan edinebilirsiniz. Ayrıntılar için tıklayın.