Krediyi erken ödemenin cezası var mı?

Krediyi erken ödemenin cezası var mı?

Tüketiciler bankalardan kredi kullanımı sırasında bütçelerini dengeledikten sonra kalan vadelerinde faiz ödememek için geri kalan kredi tutarı ana parasını ödemek isteyebilirler.

Krediyi erken ödemenin cezası var mı? sorusuna verilen cevap 2013 yılı sonunda çıkarılan tüketiciyi koruma kanununda netliğe kavuştu diyebiliriz.

Bankalar erken ödeme tazminatını kredisini vadesinden önce kapatan tüketiciden alabiliyordu. Ama bu yeni tasarıyla tüketici kredileri ve değişen faizli konut kredisi kullanana tüketicilerden bu ücret talep edilemeyecek. Ama sabit faizli konut kredilerinde uygulamanın halen devam etmesi kafaları karıştırdığı gibi tüketicilerin mahkemelerde haklarını aramasından başka bir seçenek de bırakmıyor.

Bu yasayla kredi kullanan tüketici bir veya birden çok vadesi gelmemiş taksitini erken ödeyebileceği gibi konut kredisi konut finansmanı borcunun tamamını erkenden ödeyebilecek. Bu hallerde finans kuruluşu gerekli faiz ve maliyet giderlerinin de indirim yapmak zorunluluğunda olacak.

Zira son zamanlarda dosya masrafı, ekspertiz ücreti, kredi kullandırım komisyonu adı altında tüketiciden alınan ilave masrafların hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerince tüketiciye geri verilmesi kararları çoğalmıştır.