Madencilik devlet destek, teşvik ve yardımları

Madencilik Devlet Destekleri | 2021 |

2021 madencilik devlet yardımı, 4-b gurubu kapsamında bulunan madenlerin çıkarıldığı işletmelere, elektrik üretimi yatırımları alanında sunulur. 2313 sayılı madencilik kanunu kapsamında, 1. Gurup madenlere yönelik yatırım yapan ve İstanbul sınırlarında mıcır yatırımı sağlayan maden işletmelerine devlet desteği sunulması kararı alınmıştır. 2 farklı türde sunulan desteklerin ilki maden ocaklarında maden üretiminde sağlanan işlemlere maddi kaynak sağlamak için ikincisi ise maden işletmelerini zenginleştirme kapsamında elektrik üretimini desteklemek için verilir. Madencilik devlet destekleri uygulamalarından yararlanmak için belirlenen proje bölgeleri kapsamında maden işletmesine sahip olma ve destek kapsamına dahil olan maden çeşitleri üretimi için faaliyet sağlıyor olma şartları sağlanmalıdır.

Madencilik Devlet Destekleri Hangi Kurumca Verilir?

Madencilik devlet yardımları sunan kurum, Ekonomi Bakanlığıdır. Maden ocaklarının ve işletmelerinin maden çıkarma, üretme faaliyetlerine teşvikte bulunmak amacıyla Ekonomi Bakanlığınca yürütülen destek projesi kapsamında, işletmelerin üretim için ihtiyaç duydukları maddi rakam kadar devlet desteği sunulur. Başvuru talepleri ile yapılan incelemeler kapsamında yardım tutarlarının ne kadar yapılacağı, işletmelerin üretim ve enerji ihtiyaçlarına bağlı olarak hesaplanır.

Madencilik Devlet Destekleri Bölgeleri

Madencilik devlet yardımları bölgeleri:

 • Maden işletmeleri 5. Bölgesi,
 • Maden işletmeleri 6. Bölgesi,

Bu bölgelerde maden işletmesi sahip olanlar devlet desteklerinden yararlanırlar. 5. Maden işletmeleri bölgesi, İç Anadolu, Akdeniz, Karadeniz bölgelerinde yer alan belirli illeri içerir. 6. Maden işletmeleri bölgesi ise Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi kaplamlarında yer alan belirli illerden oluşur.

Madencilik devlet desteklerine yapılan başvurular sırasında 5. Maden işletmeleri bölgesinde yer alan maden ocakları, altıncı bölgede yer alanlardan öncelikli olarak, maddi yardımlardan yararlanma hakkına sahiptirler. Diğer yandan çıkartılan maden çeşitlerinin sınıflarına göre de devlet desteğinden yararlanma öncelikleri belirlenmektedir.

Madencilik Devlet Destekleri Verilen Beşinci Bölge İlleri

Madencilik devlet yardımı alan beşinci bölge illeri:

 • Adana, Sinop, Ordu, Bartın, Adıyaman, Sivas, Osmaniye, Bayburt, Tekirdağ, Rize, Bilecik, Afyonkarahisar, Aksaray, Tokat, Sakarya, Bolu,
 • Amasya, Trabzon, Samsun, Erzurum, Ankara, Mersin, Konya, Eskişehir, Muğla, Gaziantep, Antalya, Balıkesir, Tunceli, Karaman, Edirne, İstanbul, Burdur, Bursa, Çanakkale, Gümüşhane, Isparta, Hatay, Çorum, Zonguldak, Yalova, Uşak,

Bu iller kapsamında faaliyet sağlayan maden ocakları ve maden işletmeleri, madencilik devlet destekleri uygulamasından yararlanma hakkına sahiptirler. İşletmeler maden üretimi sırasında uyguladıkları işlem adımlarında harcadıkları maddi değerleri karşılamak ve enerji üretimi koşullarını geliştirmek amacıyla devlet desteği talep ederler.

Madencilik Devlet Destekleri Verilen Altıncı Bölge İlleri

Madencilik devlet desteği alan altıncı bölge illeri:

 • Ağrı, Batman, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Kars,
 • Iğdır, Mardin, Siirt, Muş, Şanlıurfa, Van ve Şırnak,

Sıralanan il sınırlarında maden çıkaran maden ocakları ve maden işletmeleri enerji üretim giderlerini karşılamak ve belirli madenlerin üretim aşamalarında parasal kaynak sağlamak için devlet desteğinden yararlanırlar.

Madencilik Devlet Destekleri Verilen Öncelikli Madenler

Madencilik devlet desteği alınan ilk sırada madenler:

 • Kalsit, dolomit, andezit, granit madenleri,
 • Balzat madeni kullanımı ile üretilen kayaç çeşitleri,
 • Hidrojen sülfür ve göl kıyıları kayaçlarının eritilme işlemi ile ortaya çıkarılan tuzlar,

Bu maden çeşitlerinin üretimini sağlayan maden ocakları, bu madenlerin üretim aşamasında harcadıkları giderleri karşılamak amacıyla madencilik devlet destekleri koşullarından ilk sırada yararlanırlar.

Madencilik Devlet Destekleri Verilen Üçüncü Grup Madenler

Madencilik devlet yardımı alınan üçüncü gurup madenler:

 • Kalsit, Domolit, Kalker, Granit, Bazalt, Agrega, Mıcır,
 • Dekoratif amaçlı Mermer, Traverten, dekoratif amaçlı doğal taşlar,

Sıralanan üçüncü gurup madenlerin üretimi alanında çalışma sağlayan işletmeler, madencilik devlet desteğine yaptıkları başvurulardan 3. Sırada yararlanma olanağına sahiptirler.

Madencilik Devlet Destekleri Verilen Dördüncü Gurup Madenler

Madencilik devlet desteği alan dördüncü gurup madenler:

 • Kaolen, Talk, Steatit, Kokolit, Sapropel, Dikit, Vollastonit, Profillit, Nakrit, Barit, Diatomit, Bitümlü şist, Asfaltit, Olivin, Halloysit, Stronsiyum, Endellit, Bor tuzları,
 • Taş kömür, Brom, Anaksit, Silimanit, Linyit, Flor, Bentonit, İyot, Turba, Kalsedon, Fosfati Klor, Magnezyum, Feldispat, Kuvarsit, Asbest, Kalsiyum, Hektorit, Lityum, Manyezit, Kuvars, Huntit,
 • Potasyum, Sodyumi Kükürt, Grafit, Sepiyolit, Pomza, Alunit,

Bilgileri sunulan maden çeşitlerinin üretimini yapan işletmeler, madencilik destekleri kapsamında 4. sırada maddi yardım alma hakkı sunulan kurumlar arasında yer alırlar.

Madencilik Devlet Destekleri Verilen Beşinci Gurup Madenler

Madencilik devlet yardımı alınan beşinci gurup madenler:

 • Elmas, Safir, Beril, Zümrüt, Yakut, Morganit, Heliodor, Aleksandrit, Akuavamarin, Oniks, Japs, Kantaşı, Kuvars, Turmalin, Avanturin, Venüstaşı, Turkuaz, Aytaşı, Oltutaşı, Diopsit, Lületaşı, Epidot,
 • Amozonit, Spinel, Jadeit, Yeşim, Granat, Diaspor Kristali, Rodokrozit, Kemererit, Dermontoit, Uvaroit, Almandin,

Bu kıymetli madenleri çıkaran işletmeler ve maden ocakları 5. Sırada madencilik devlet destekleri kapsamlarından yararlanma hakkına sahiptir.

Madencilik Devlet Desteği Başvurusu Nereye Yapılır?

Madencilik devlet yardımı müracaat yerleri, maden işletmeleri beşinci ve altıncı bölgelerinde yar alan Maden İhracatçıları Birlikleri olarak belirlenmiştir. Maden ocakları ve işletmelerinin bulunduğu illerde yer alan Maden İhracatçıları Birliği kurum binalarına, işletme sahipleri tarafından bizzat yapılan başvurular ile devlet desteğinden yararlanma olanağı sunulur.

Başvurular sırasında gerekli evrakların iletilmesi ile üretilen maden çeşidine bağlı olarak öncelikli, ikinci, üçüncü ve dördüncü başvuru guruplarına kayıt yaptırılması sağlanarak, incelemeler sonucunda madencilik devlet desteklerinden yararlanılır.

Madencilik Devlet Desteği Başvuru Evrakları

Madencilik devlet yardımı müracaatı belgeleri:

 • Maden ocağı veya işletmesine sahip olan kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Ortaklara ve işletme sahibine ait imza sirküleri,
 • Maden ocağına, işletmeye ait bilanço,
 • Maden arama ruhsatı,
 • İşletme ruhsatı, sertifikası, proje belgeleri, mali yeterlilik tablosu,

Bu belgeler müracaatlarda yasal takiplerin sağlanması amacıyla talep edilirler. Belgeler eksiksiz şekilde temin edilerek, çalışma faaliyeti sağlanan ilde yer alan Maden İhracatçıları Birliği’ne başvuru talepleri yapılır.

Alınacak devlet desteğine ilişkin tutarlar ise başvurular sırasında belirlenir. Maden ocaklarının çıkarmış olduğu maden çeşitlerinin değişimi, her maden ocağının üretim kapasitesinin ve yatırım miktarlarının farklı olması koşullarına bağlı olarak, işletmelerin ihtiyaçları olan destek değeri rakamı başvurular sırasında belirlenir.

Madencilik Devlet Destekleri İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Madencilik devlet yardımı müracaatı adımları şu şekilde sıralanırlar:

 • İşletme sahipleri, maden ocaklarının yer aldığı ilde bulunan Maden İhracatçıları Birliği kurumuna giderler.
 • Kurum yetkilerine, nüfus cüzdanı, imza sirküleri, bilanço, işletme ruhsatı, maden arama ruhsatı, proje belgeleri, mali yeterlilik tablosu belgesi evraklarının iletilmesi gerekir.
 • Yetkililere, madencilik devlet destekleri başvuru talebi yapılmak istendiği aktarılır.
 • Bu talep sonrası, ‘’ madencilik devlet desteği başvuru talep formu’’ iletişim, kimlik bilgileri, maden ocağına dair bilgiler ile doldurularak, imzalanır.
 • Form yetkililere teslim edilir.

Başvurunun tamamlanması ardından, sonuçların takibi Maden İhracatçıları Birliği aracılığıyla takip edilir. Devlet desteği Ekonomi Bakanlığı bünyesine bağlı olarak sunulur. Destek için onay alınması halinde Ekonomi Bakanlığınca iletilen maddi yardımdan yararlanılır.

Madencilik devlet destekleri kapsamında yapılan başvuru ardından, İhracatçı Birliklerinin maden ocağı alanında yaptıkları inceleme ve projeler için gerekli görülen maddi destek değerinin belirlenmesi adımları sonucunda parasal yardımlar teslim edilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir